Kazan ya da eve dön | #BCL Playoff’ta 6. haftanın hikayeleri

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde playoff aşaması bu hafta son bulacak. Haftanın hikayeleri playoff turunun kapanışında sekizli final takımlarına odaklanıyor.

Haftanın hikayeleri diye çoğul bahsediyor olabiliriz ancak bu haftanın tek bir olay örgüsü üzerinden ilerleyeceğiz: “Kazan ya da eve dön”. Geçtiğimiz hafta J ve L grupları final yaptı ve bu hafta sadece grup liderini veya sıralamayı belirleyecek maçlar oynayacaklar. Eşleşmeleri ayrı bir kurayla belirlenecek ve birbirine çok yakın takımları barındıran sekizli final için playoff gruplarındaki sıralamanın önemli olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle I ve K grupları üzerinden içeriği sizlere sunacağım.


Pınar Karşıyaka

I Grubu’nda maalesef sadece bir temsilcimizin sekizli final şansı bulunuyor. Pınar Karşıyaka, Brindisi deplasmanındaki kötü oyununa rağmen son çeyrek performansı ve Brindisi’nin bir futbol maçıymış gibi süreye oynama çabası sayesinde İzmir’e büyük bir tur atlama ihtimaliyle giriyor. Karşıyaka’nın sekizli final için en az beş sayılık bir galibiyet alması yeterli. İtalya deplasmanında farkın Karşıyaka aleyhine 19 sayıya kadar çıktığını hatırlamakta fayda var.

Pınar Karşıyaka salı akşamı oynayacağı Happy Casa Brindisi maçı sebebiyle haftasonu Fenerbahçe Beko’ya karşı oynadığı lig maçı için TBF’den erteleme alamadı. Gerçekleşmeyen erteleme isteği Karşıyaka’nın İstanbul’a genç oyuncu ağırlıklı bir kadroyla ve yabancısı olmadan gidişine sebep oldu; ortaya da bir basketbol şöleni çıktı. Karşıyaka’nın omurgasını oluşturan oyuncuların tamamı seyahat ya da maç yorgunluğu olmaksızın Brindisi’ye hazırlandı. Temsilcimizin evinde istediğini almak için sebebi ve imkanı var.

  • 📆 6 Nisan Salı
  • 🕖 19:30
  • 📌 Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu, İzmir

Türk Telekom

K Grubu’nda yer alan Türk Telekom, geçtiğimiz hafta aldığı AEK galibiyetiyle bu noktaya geldi. AEK’e mağlup olması Ankara ekibinin Basketbol Şampiyonlar Ligi yolculuğunu sonlandıracaktı. Telekom kazanmakla kalmadı, Yunanistan temsilcisinden ikili averajı da almayı başardı. Bu durumda AEK’in sekizli final şansının kalmadığını söyleyebiliriz zira Strasbourg, Telekom ve ilk maçtan 28 sayılık bir avantaja sahip Nizhny Novgorod ikili averajlar söz konusu olduğunda AEK’in önünde. Dolayısıyla SIG Strasbourg – Türk Telekom gerçek bir “kazan ya da eve dön” maçı halini aldı. Kazanan, sayı farkı gözetmeksizin sekizli final yolcusu olacak.

Ankara’daki maçta Nick Johnson’ın olağanüstü performansı, Telekom’un başta Kyle Wiltjer olmak üzere kilit oyuncularının artan formuyla birlikte temsilcimizin güvenini artırıyor. Strasbourg da AEK’ten ikili averajı alarak sekizli final kapısına geldi. Playoff’a kötü giren Fransız ekibi maçlar ilerledikçe ribaund üstünlüğünden doğan kaosu ve kaostan beslenen skorerlerini daha verimli kullandı. Basketbol açısından çok sıkı bir maç izleyeceğimiz kesin, bu haftadan iki sekizli final katılımcısıyla çıkmamak için hiçbir sebep yok.

  • 📆 7 Nisan Çarşamba
  • 🕖 19:30
  • 📌 Rhenus Sport, Strasbourg

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler