Kaybetme sanatının ustaları

NBA dünyanın en dinamik spor organizasyonlarından birisi. Organizasyonlar büyüdükçe dinamik olmaları zorlaşır, ancak NBA bu konuda örnek olabilecek bir yapı. Ortaya çıkan bütün sorunlara en hızlı şekilde cevap vermeye çalışıyorlar. Bu konuda öncelikle David Stern’in hakkını vermek gerekir. Onun takipçisi Adam Silver da aynı sinyalleri veriyor.

Ancak son zamanlardaki belki de en büyük bela Tanking. Tanking nedir, takımların draft lotaryasında daha üste çıkmak ve draftta daha potansiyelli oyuncuları seçebilmek uğruna kötü takımlar kurup bir anlamda özellikle kaybetmeleri. Öncelikle bu gerçekten çok düşük başarı olasılığına sahip bir hamle. Çünkü üst sıradan seçmenin ötesinde doğru oyuncuyu seçmek,onun etrafında doğru takımı kurabilmek,kazanma alışkanlığı yakalayabilmek,lider bulabilmek gibi bir sürü başka değişken de var bu işin içinde. Ancak asıl sorun, NBA’in rekabetçi yapısına büyük zarar vermesi.

Son yıllarda bu tanking belası aldı başını yürüdü. Biz de bu yazıda 2000’li yıllarda göstere göstere kaybeden takımları inceledik.

Geri1 of 11

Tanking belası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler