Karşıyaka-Zaragoza maçının kilit oyuncu eşleşmeleri | #BCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi‘ndeki temsilcilerimizden Pınar Karşıyaka, bu akşam Casademont Zaragoza’yla yarı final maçında kozlarını paylaşacak. Bireysel oyuncu eşleşmeleri maç için bir başka önem taşımakta.

Her mevkiden oyuncu eşleşmeleri iki takımın da tavanlarını belirleyecek. Hem Karşıyaka’nın hem Zaragoza’nın yıldızlarının bire bir eşleşmelerine gelin birlikte, kısaca bakalım.

Dylan Ennis – Tony Taylor

Maç öncesi değerlendirme yazısında da kısaların her iki takım için öneminden bahsetmiştim. Kısalar arasındaki primer eşleşme ise Dylan Ennis ile Tony Taylor arasında. İki deli fişek oyun kurucunun kapışmasının etrafında şekillenecek mücadelede oyuncuların tehdit seviyesi haliyle çok yüksek. İki oyuncu da topa baskı konusunda iyi olsa da Tony Taylor’ın burada üstün olduğunu belirtmek gerek. Takımıyla birlikte savunmada vites artırabilen Taylor, Karşıyaka galibiyeti için Ennis’in serbest gezmesine engel olmalı.

Diğer yandan şut ve hücum silahı olarak avantaj Ennis’te. 10 metrelik turnike üçlüklerinin yanında penetrelerde de sayı atan ve attıran Ennis, takımının bu sezon en skorer oyuncusu; Nizhny karşısındaki 26 sayısı da bunu gösterdi. Maçın daha ilk bölümünde Ennis savunmada agresifliğini kullanıp top çalmak ve hücumda moral bozucu basketler atmak için uğraşacaktır.

Bu seviyede en çok lazım olan özelliklerden biri olan tecrübe anlamında 2019 BCL şampiyonu Taylor’ın önde olduğunu belirtmekte de fayda var.

Jacob Wiley – Raymar Morgan

Çarşamba akşamı Nymburk pota altı oyuncularını sırtına alıp 18 sayı, 16 ribaund, 5 blok yapan Raymar Morgan cuma akşamı karşısında kendi kadar atlet bir savunmacı bulacak. Yine çarşamba akşamı atletizmiyle Nizhny Novgorod’u yıldıran Jacob Wiley maç içinde Raymar’ı tutacak oyunculardan biri olacaktır. Kuvvet anlamında Raymar hala bu eşleşmede avantaj sahibi olsa da şimşek hızıyla gerçekleşen Zaragoza ikili oyunlarına dikkat.

İki oyuncudan da çeyrek final performanslarından daha sönük performanslar bekliyorum yarı finalde. Ancak maçın dengelerini bozacak eşleşmelerden biri de bu iki oyuncunun arasında.

DJ Kennedy – Nico Brussino

Zaragoza kadrosunda iki metrelik bir oyun kurucu bulunduruyor. Arjantinli forvet Nico Brussino, Luis Casimiro yönetiminde çok daha fazla oyun yapmaya, hatta topu yarı sahaya getirmeye başladı. Onun yüzü dönük becerisi kadar arkasına kısa savunmacıyı alıp alçak postta yolunu bulması da mümkün; çeşitli hücum silahları olan bir oyuncudan bahsediyoruz. Karşıyaka kadrosunda bu tip oyuncuları savunmak için bulunan bir isim var: DJ Kennedy.

1.98’lik boyu ve atletizmiyle ligin önemli dış savunmacılarının başında gelen Kennedy, şayet tam performansla oynarsa Karşıyaka adına kilit isimlerden biri. Nymburk maçının başında elinden sakatlık geçiren ancak ikinci yarı sahada yer alan Birleşik Amerikalı cuma akşamı oynayacak gibi duruyor. Savunmada Brussino’yu yavaşlatması ve kat kovalamayan, farkındalığı düşük bir savunmacı olan Arjantinliyi topsuz koşularla cezalandırması, Karşıyaka’nın kendisinden beklediği şey.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler