Kağıt üzerinde 8 gün olan #TBFU16Konya, Yıldız Milliler için sadece bir gün!

C3wf3o6WcAE5ZtH
Ahmet Tokyay (TBF)

TBF Uluslararası U16 Turnuvası’nda artık son gündeyiz. Bugün son maçlar oynanacak ve bu güzel organizasyon sona erecek.

Almanya&Fransa&Sırbistan üçlüsünün Konya’ya gelmemesi organizasyonu fazlasıyla etkiledi. Ben de bu süreçte kişisel işlerimden ötürü turnuvayı biraz aksatmak zorunda kaldım. Ancak pek de bir şey kaçırdığımız söylenemez. Altı gün boyunca oynanan maçlarda anormal bir skor yoktu ve favoriler hiç kaybetmedi. Mücadele düzeyinin üst seviyede olduğu karşılaşmaları da pek göremedik tabii. Özellikle Türkiye ve Litvanya, organizasyonunun en önemli iki ülkesi konumundaydı. Bugün itibariyle de bu iki takım, turnuvanın en önemli maçını oynayacaklar.

İki ülke de bu maça fazlasıyla motive olacaktır. Bugüne kadar oynadığımız rakipler bizim seviyemizde değildi. Elbette alınan galibiyetler ve atılan sayılar çok önemli. Ancak dişimize göre bir rakip ile oynamamamız da bizi biraz olsun aldatıyor. Litvanya ile oynayacağımız maç bu nedenden ötürü çok önemli. Takım olarak hangi seviyede olduğumuzu bu maç ile birlikte göreceğiz. Yani kısacası kağıt üzerinde sekiz gün olan turnuva, bizim için sadece bir gün.

Biraz da istatistiklere değinelim. Yıldız Milli Takımımız altı maçta rakip potaya, ortalama olarak 102 sayı bıraktı. Ayrıca rakiplerimize de ortalama olarak 43.3 sayı fark attık. Bireysel olarak da üç oyuncumuz ön plana çıkıyor. Özellikle Anadolu Efes forması giyen Mustafa Kurtuldum, 17.6 sayı-2.8 ribaund ortalamalarıyla fark yaratıyor. Mustafa’nın arkasından da Banvit oyuncu olan Arda Çete geliyor. Undersize fiziğine rağmen delici özelliğiyle dikkat çeken Arda, 16.1 sayı ortalamasıyla çok iyi bir iş çıkartıyor. Takım olarak ribaund ortalamamız tam 53.8. Maç başına da 25.8 asist yapıyoruz.

bulgaristan-litvanya-20170203-kapak
Ahmet Tokyay (TBF)

Litvanya ise ortalama olarak rakip potaya 95.5 sayı bırakıyor. Letonya maçında biraz bocaladılar ancak geri kalan tüm maçları çok rahat bir şekilde kazandılar. Bana göre en önemli potansiyelleri de Modestas Kancleris. Genç oyuncu altı maçta 13.6 sayı-6.1 ribaund-4 asist ortalamaları tutturdu. Ayrıca Erikas Jermolajevas, Alekna Hernikas, Nojus Pankratjevas ve Marek Blazevic dörtlüsü de takımın diğer önemli parçaları.

İlk paragrafta da belirttiğim gibi yukarıdaki istatistikler bizleri aldatmasın. Bugün ilk kez dişimize göre bir rakip ile karşı karşıya geleceğiz. Önceki maçlarda attığımız 100 sayıları belki bu maçta atamayacağız ama sonuna kadar mücadele edeceğimiz kesin. Bazı oyuncularımızın da hangi seviyede olduklarını Litvanya maçı ile birlikte göreceğiz.  Günün diğer mücadelelerine bakacak olursak da U15 Millilerimiz, son maçında Arjantin ile kozlarını paylaşacak. Son günün programını da sizlerle paylaşalım:

12:00 | Ukrayna-Letonya

14:15 |  Gürcistan-Bulgaristan

16:30 | U15 TÜRKİYE – Arjantin

18:45 | TÜRKİYE – Litvanya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler