Milli takımımız Litvanya’nın Kaunas kentinde düzenlenen FIBA U16 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nı dördüncü sırada tamamladı. Halil Demirbilek’in ekibi bronz madalya maçında İspanya’ya 47-64 mağlup oldu. Bu şampiyonada elde ettiğimiz derece, tarihimizdeki en iyi derecemizin de tekrarı anlamına geliyor.

Daha önce iki kez (2005, 2011) bu yaş grubunda yarı finale yükselmeyi başarmıştık. Fakat iki şampiyonadaki yarı finali de İspanya’ya kaybedip bronz madalya maçı oynamıştık. 2005’teki bronz madalya maçında Polonya’ya 55-60 2011’de ise İtalya’ya 82-48 kaybetmiştik. İki şampiyonada da ev sahipleri Polonya ve İtalya’ydı.

Bu şampiyonada ise yarı finalde Çekya’ya mağlup olup bronz madalya maçında İspanya’ya kaybetmiş olduk. Ayrıca bu yaş grubunda, bugünkü maçla birlikte, İspanya’ya karşı oynadığımız altı maçtan da yenilgiyle ayrıldığımızı not düşmek gerek.

2011’de dördüncü olan takımımızda Melis Gülcan, Hülya Çoklar ve Başak Altunbey de forma giyiyordu. Bronz madalya maçında milli takımımızı farklı mağlup eden İtalya’da ise bu sezon Fenerbahçe forması giyecek Cecilia Zandalasini de yer alıyordu.

Hülya Çoklar 2011’deki şampiyonanın en iyi beşinde yer alırken geçen sezon Hatay BŞB forması giyen Hind Ben Abdelkader turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmişti. İtalya’dan Cecilia Zandalasini ve İspanya’dan Belen Arrojo-Leticia Romero ikilisi de en iyi beşte yer almıştı.


Not: 2005’teki şampiyonanın bilgilerine bu bağlantı üzerinden 2011’deki şampiyonanın bilgilerine ise bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir