Kaunas’ta düzenlenen FIBA 2018 U16 Kadınlar Avrupa Şampiyonası bugün sona erecek. İzleme şansı bulabildiğim her şampiyonada kıyıya köşeye bir iki oyuncu ismi mutlaka yazarım. Bu şampiyonada ise bunun bir adım ötesine geçmemi sağlayan biriyle tanıştım. Danimarkalı oyun kurucu Alberte Marie Mehrenst Rimdal, hiç kuşku yok ki potansiyeli itibarıyla özel oyuncular sınıfına girmeye aday bir basketbolcu adayı.

Alberte Marie Mehrenst Rimdal ülkesiyle birlikte bugün TSİ 16.30’da ev sahibi Litvanya karşısında 11-12 klasman maçına çıkacak. Şampiyonada bugüne değin çıktığı altı maçta ortalama 32.7 dakika aldı 2002 doğumlu oyun kurucu. Maç başına 17.0 sayı, 4.0 ribaund, 4.2 asist, 2.0 top çalma ortalamaları yakaladı. Altı maç sonunda, maç başına 3.7 top kaybı yapmaktan kaçamayan Rimdal, 15.7 verimlilik puanı üretti.

Rimdal’ın alametifarikası şut yeteneği ise bariz biçimde yansıdı bu şampiyonaya. 54.2% iki sayı, 40.0% üç sayı ve 66.7% serbest atış isabet oranı yakaladı. Maç başına 13.8 top kullanıp 6.7’sinden sayı üretmeyi başardı. Maç başına 5.8 üçlük deneyip 2.3’ünde isabet sağladığını da belirtmek gerek.

Şu an Danimarka’da Åbyhøj Basket’te forma giyen 1.75 boyundaki oyun kurucunun bir sonraki seviyeye hangi ülkede ve hangi kulüpte geçeceği kariyeri açısından oldukça önemli olacak. Kulüp kariyerinin yanı sıra U18 ve U20 yaş gruplarında sergileyeceği performansı oyuncunun kariyer gidişatını takip edebilme açısından incelemekte fayda olacaktır.


Not: Alberte Marie Mehrenst Rimdal’in de forma giyeceği Litvanya-Danimarka 11-12 klasman karşılaşması 16.30’da başlayacak. Maçı YouTube/FIBA adresinde canlı izleyebilirsiniz. İki takım bu şampiyonada daha önce D grubunda karşı karşıya gelmiş ve Litvanya parkeden 71-58 galip ayrılmıştı.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir