nur

07 Temmuz 2014, Halil Can Pelister ve Doğuş Özkan – 1994 doğumlu Cedevita Zagreb’in Boşnak pivotu Jusuf Nurkic, bu yıl NBA Draft’ında Denver Nuggets tarafından 17. Sırada seçildi.

Nurkic, kesinlikle şu anda Dünya çapında kendi jenerasyonunun en iyi uzunlarından birisi. Müthiş bir low-post oyunu var ama hala biraz ham diyebilirim genel anlamda. Çok iyi bir atlet değil ve en büyük soru işaret, NBA’de daha atletik oyunculara karşı ne yapacak?

[Dario Saric’in profili]

Transfer Durumu ve Geleceği

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Nuggets tarafından daha yeni seçilen Nurkic ile birçok Euroleague takımının ilgilendiği, hatta bunların arasında Fenerbahçe ve Efes’in de olduğu konuşulmuştu. Ancak şu anda çoğu kaynak aradaki buy-out sorunu hallolursa, Nurkic’in önümüzdeki sezon NBA’e gitmeye hazır olduğunu söylüyor. Keza Denver’ın şu sıralar Nurkic’i yaz liginde oynatma gibi bir planı da var, tabii milli takımdan bir şekilde izin alabilirse.

Fizik

2.10 boyunda, 127 kilo ağırlığında, 2.18 de kulaç uzunluğuna sahip olan Nurkic, bir NBA pivotunun sahip olması gereken fiziğe sahip diyebiliriz. Oldukça iyi dengeye sahip, mobil de denilebilir. Onu pNr varyasyonlarında çok efektif yapan bir footwork’ü de var elbette. Aşağıda benzettiğim Pekovic gibi oldukça iyi ve güçlü bir vücudu var ve bunu da iyi kullandığı söylenilebilir Boşnak pivotun. Hem savunmada hem de hücumda fiziğini avantaj olarak öne çıkarmayı başarıyor. Özellikle hücumda sırtı dönük hücumlarda durdurulması çok zor bir oyuncu. Çok patlayıcı ve inanılmaz sıçrayan bir uzun değil, oyunu daha çok güce dayalı ve bundan dolayı oyunun her iki alanında da kendisi gibi güçte olan veya daha güçlü olan match-uplarına karşı NBA’de zorlanabilir.

Ivan Radenović Jusuf Nurkić

Mental

Nurkic’in mental tarafıyla ilgili birçok soru var. Kendine çok güvendiği onu canlı izlediğiniz zaman anlayabileceğiniz bir şey.  Olgunluğu konusunda büyük soru işaretleri var keza davranışları hakkında da hem saha içi, hem saha dışı. Kendine fazla güvenmesi güzel bir şey ama bazen sınırları aşabiliyor, hem Eğer NBA’e olgun bir şekilde giderse ilk beş pivot olma potansiyeli ve Pekovic gibi her maç double-double yapabilecek bir potansiyel. Hakkında bir makale okurken, NBA gözlemcilerinin onu birinci turdan daha çok ikinci turdan seçmek istediklerini görmüştüm. Sebebi de, 19 yaşında birinci tur kontratını alan Nurkic, bunu kontrol edebilecek mi?

onoff

Defans

Faul problemi Nurkic’in en büyük problemi olarak göze çarpıyor. Bu sene Adriyatik liginde faul probleminden dolayı ortalaması 15 dakikanın üzerine çıkamadı, bir maçta aldığı en çok süre ise 22 dakika. Faul problemi yaşamadığı anlarda özellikle bire bir savunmada fiziğinin de yardımıyla çok iyi bir savunmacısına dönüşebiliyor. Ancak bu konudaki en büyük problemlerinden biri devamlılık. Savunma konsantrasyonu maçtan maça, hatta maç içinde çeyrekten çeyreğe bile değişebiliyor. Konsantre olduğundan savunmada büyük bir güç olduğu açık, ancak devamlılıkta sorun yaşaması büyük bir dezavantaj. Kontakt almaktan kaçmıyor. Çabuk elleri ve iyi de lateral çabukluğuyla defansta iyi bir potansiyel. İyi bir çember savuncusu değil. Adriyatik liginde genellikle yaptığı en iyi iş, rakip takımın oyuncusunu defansta boyalı alandan uzak tutup, onu dışarı püskürtmekti ama yukarıda da dediğim gibi bunu NBA’de yapma şansı pek fazla yok. Defansta çemberin etrafında yaşıyor desek yeridir ama iyi bir çember savuncusu olmadığından, sürekli çember etrafında durması pek sağlıklı durmuyor geleceği için.

Top Kullanma

Hücum

İşin hücum tarafında Nurkic çok iyi screen yapıyor ve iyi bir post oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz. Atletik bir oyuncu değil, bu da en büyük eksilerinden birisi. Ama çok iyi bir uzunluğa sahip ve bence çalışmayla daha patlayıcı bir oyuncu olabilir. Eski tip uzun oyuncu profilini taşıyor Nurkic. İyi bir sırtı dönük oyuna sahip ve bu oyunları güçlü bir şekilde potaya giderek veya tek el kanca atışlarla bitirebiliyor. Ancak en önemli hücum artısı pick&roll oyunlarında kendini gösteriyor. Doğru perdeleri yapma ve bu setlerin sonunda doğru şekilde hareketlenme konusunda elit düzeyde. Bu özelliği onu, tek tip bir pivot olmaktan çıkarıyor ve hücumdaki opsiyonlarını fazlasıyla arttırıyor. Yumuşak ellere ve dokunuşa sahip, her iki eliyle de hook atış yapabiliyor boyalı alandan (elbette sol el biraz daha gelişebilir). Ara ara serbest atış çizgisinden sorun yaşasa da, iyi bir serbest atış atıcısı (%70 ile attı Adriyatik liginde bu sene).

Hücumda en önemli eksikliği, basketbol zekası. 16 dakika ortalama sahada kalsa da, 1.6 top kaybı ortalaması var. Oyun içerisinde çok kötü kararlar verebiliyor ve bunların çoğu da top kaybıyla sonuçlanıyor.

N-T-L

Genel

Benzetme: Nikola Pekovic

İyi Senaryo: Nikola Pekovic

Kötü Senaryo: Kosta Koufos

Nurkic, draftta Denver Nuggets tarafından seçildi. Direkt NBA’e gideceği konuşuluyor ama Cedevita’ya ödenecek olan 1 milyon euro civarındaki buy-out elbette biraz sıkıntı çıkartabilir. Ya NBA’e direkt gidip, orada kendini geliştirecek, ya da iyi bir koçla Avrupa’da 2 sene en üst düzey (Euroleague) oynayıp, hazır bir şekilde NBA’e gidecek. Bence ikincisi daha iyi olur gibi. Bakalım Boşnak pivotun tercihi nasıl olacak…

Not: İlerleyen günlerde Saric’te olduğu gibi, Nurkic’le ilgili de hareket etmeyen fotoğraflarla analiz bu yazıya da eklenecek.

 PSP

Video


Halil Can Pelister (@HCanPelister)

Doğuş Özkan (@dgsozkan)

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir