Josean Querejeta: “#EuroLeague ile ACB arasında seçim yapmak zorunda kalabiliriz”

Turkish Airlines EuroLeague‘in iddialı ekiplerinden KIROLBET Baskonia’nın Başkanı Josean Querejeta, geleceğe dair önemli açıklamalarda bulundu.

Radio Vitoria’ya konuşan Josean Querejeta, EuroLeague’de uygulamaya konulan mali kriterler, 18 takımlı EuroLeague ve yeni maç takvimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Querejeta’nın açıklamaları şu şekilde:

“Mali kriterler getirilmesi mantıklı. Eğer takımların ciddi borçların altına girdiği ve daha sonra patronların, devletlerin ya da futbol takımlarının o borçları kapattığı bir durum söz konusuysa bu durumun takımlara değer kaybettirdiği açık. Yaklaşık 20 yıldır buradayız ve takımlarımızın daha değerli olduğundan emin olmalıyız. Bu takımların yapısal açıklarını kısa vadede azaltmasını gerektirecek kurallar var. Lig daha iyi ve takımlar da daha değerli olacaktır.

Daha fazla maç daha fazla gelir demek ve böylece oyuncular da eskiden daha çok maaşlar alabiliyor. NBA’de de aynı sayıda maç oynanıyor ve oyuncular şikayet etmiyor. Erken elendiğimiz için oyuncularımız yaklaşık iki buçuk aydır tatil yapıyor. Sezon zorlu olsa da dinlenecek yeterli vakit var. Lig böyle ve elit ekibin arasında yer almak istiyorsanız bu ritme ulaşmanız gerekiyor. Bu seviyede mücadele edebilecek hazır kadrolara ihtiyacınız var.

Şu anda Avrupa’da çok iyi bir lig var, EuroLeague. Ayrıca iyi bir lig de var, ACB. Gelişim göstermek için ACB, bazı adımlar atmalı. Özellikle de ekonomik anlamda. Futbolda atılan adımlara benzer önemli adımlardan söz ediyorum. EuroLeague’in geliştiği, ACB’nin gelişmediği bir durum olursa yalnızca tek ligde, Avrupa’nın en iyi liginde oynamak durumunda kalırız. Bence bu er ya da geç yaşanacak. Bunu uzun zamandır söylüyorum ve buna hazır olmak zorundayız.”


Kaynak: Radio Vitoria

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler