Jordan’ın Adı 8.9 Milyon Dolar

Bir süpermarket zinciri bir ürünün reklamında izinsiz olarak adını kullandığı için Michael Jordan’a 8.9 milyon dolar ödemek zorunda.

Jordan’ın Bulls ile altı şampiyonluk kazandığı Chicago’da federal mahkeme Cuma akşamı kararı vermeden önce altı saat düşündü.

2009’da Chicago merkezli süpermarket zinciri Dominick’s, bir reklamında Jordan’ın Hall of Fame’e girişi anısına yayınlanan Sports Illustrated özel sayısını kullanıyor. Dominick’s’in sahibi Safeway grubunun avukatları Jordan’a 126,900 dolar ödeme yapılması gerektiğini söylüyor. Ancak Jordan’ın avukatları ve kendisi buna onay vermedikleri yönünde ifade verdi.

Jordan’ın temsilcileri spor ekonomisti Andrew Zimbalist’i de getirdi. Zimbalist böyle bir reklam için Jordan’ın market değerinin 10 milyon dolar olduğunu söylüyor.

“Bugünkü karardan memnunum,” diyor Jordan. “Tanınmış bir sima olsun ya da olmasın, hiç kimse izni olmadan kendi kimliğinin kullanılması hakkında endişelenmemeli. Dava parayla ilgili değil, bunu zaten hayır işlerine bağışlamayı düşünüyorum. Bu dürüstlük ve ahlaklılıkla alakalı. Bu davanın hem Amerika’ya hem tüm dünyaya açık bir mesaj olmasını umuyorum, adımı ve kimliğimi korumaya devam edeceğim. Ayrıca tazminatın büyüklüğünün, başkalarının adını kullanıp sadece küçük bir cezayla kurtulacağını düşünenleri caydıracağını umuyorum.”

Jordan’a ödenecek miktarı hesaplarken jüri hâkime hesap makinesine ihtiyaç duydukları notunu yolladı.

Duruşma sırasında Jordan’ın ekibi ilk kez gelirleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Nike 2000’den 2012’ye kadar toplam 480 milyon dolar ödeme yapmış. Jordan aynı zamanda 80 milyon dolarlık bir kulaklık anlaşması teklifini geri çevirmiş.

Jordan adının değerini korumak için savaşırken, Safeway çok zor bir durumdaydı. Şirket Dominick’s’i 1998’de 1.2 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Fakat 2013 sonlarında tüm şubeleri kapattı. Jordan davası devasa şekilde para kaybeden bir yatırımın acı sonu oldu.

Eklemek gerekirse, reklamın şirkete çok az faydası oldu. Reklam Sports Illustrated’da yer aldığı için, dergiyi satın alanlar reklamı kesmekte tereddüt etti. Sadece iki kişi 2 dolarlık indirim kuponunu kullandı.

Karar okunduktan sonra Jordan avukatlarını kucakladı.

Belirgin şekilde mutlu görünen Jordan mahkemenin dışında bekleyen gazetecilere “Farklı salonlarda1 oynamaya alışığım” diyor.

https://cbschicago.files.wordpress.com/2015/08/jordan-lawsuit.jpg?w=620&h=349&crop=1

Mahkemeye dönecek olursak, iki jüri üresi fotoğraf isteyince Jordan kolunu atıp bir cep telefonu kamerasına gülümsemek zorunda kaldı.

Jordan’ın şöhreti davaya etki etmişti. Örneğin jüride olması gereken bir üye Jordan’ı idolü olarak tanımladıktan sonra jüriden çıkartıldı. Cuma günü davanın kapanışına doğru Jordan’ın avukatı Frecerick Sperling jüriyi Jordan’ın yanında olmaya ikna etmek için şehrin gururunu kullandı.

“O bize altı şampiyonluk verdi.” dedi Jordan hemen yanında otururken.

Öte yandan mahkemeler her zaman Jordan’dan yana değil. Üç hafta önce Çinli Qiaodan Sports firmasına karşı hukuk savaşını kaybetti. İsmin “Jordan” anlamına gelmesine ve Jumpman logosuna benzer bir siluetle 23 numarasını kullanmalarına rağmen.


Notlar

1- Court: Salon diye verdiğim bu kelime hem spor salonları için hem mahkeme salonları için kullanılıyor.

Yazının aslı: Supermarket chain must pay MJ $8.9 million for use of name

Burak Varıcı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler