Jasikevicius ve Barcelona için başarının tek yolu şampiyonluk | Köşe Yazısı

Günümüzde Turkish Airlines EuroLeague‘de bir takım yahut koç için başarının ölçütü nedir? İşte burada o takımın mevcut yatırımı ve bütçe durumu, koç için ise içinde bulunduğu organizasyon en önemli parametre oluyor.

Son yıllarda Barcelona

EuroLeague tarihinde önemli yeri olan birçok ekip var. Bunların biri de İspanya’nın dev ekiplerinden Barcelona. THY EuroLeague’de toplam 14 kez Final Four oynama başarısı göstermiş olan Katalunya ekibi, iki kez Avrupa’nın bir numaralı kupasını müzesine götürmeyi başardı. Ayrıca Barcelona, 14 kez Final Four oynama başarısının sekizini modern EuroLeague olarak tabir edilen 2000 yılından sonra başardı. 2003 ve 2010 yıllarında da EuroLeague zaferi elde etti.

Sarunas Jasikevicius
marca.com

Biraz daha yakın döneme gelirsek Barcelona, son olarak 2014 yılında Milano’da düzenlenen Final Four’da yer alma başarısı gösterdi. Hatta öyle ki 2016/17’de normal sezonu 11, 2017/18 sezonunda ise 13. sırada tamamlayarak playoff’ta bile yer alamadı ve takım Sarunas Jasikevicius hamlesiyle beraber 2015 yılından bu yana toplamda dördüncü kez koç değişikliğine gitti.

2018/19 sezonunda playoff’larda temsilcimiz Anadolu Efes’e elenerek Final Four’a katılmaya hak kazanamayan ekip, büyük bir yatırım ve bütçe artışına giderek 2019/20 sezonu öncesi Nikola Mirotic, Alex Abrines, Brandon Davies, Corry Higgins, Malcolm Delaney gibi beş büyük transfere imza atmıştı. Sezona büyük yatırımlarla ve şampiyonluk parolasıyla Barcelona pandemi nedeniyle iptal edilen 2019/20 sezonunun son puan tablosunda Anadolu Efes ve Real Madrid’in ardından üçüncü sırada yer alıyordu. Bu da onların yaşadığı bazı problemleri gözler önüne seriyor ve beklenen başarıyı görece sağlayamadıklarını açıklıyordu. Dilerseniz Barcelona’nın önümüzdeki sezon için yaptığı transferleri, kadroyu ve beklentileri değerlendirmeye başlayalım.

Geri1 of 4

I | Jasikevicius ve Barcelona için başarının tek yolu şampiyonluk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler