Jan Vesely: “Obradovic başarıya olan açlığındaki enerjiyi bize geçirmeyi başarıyor” | TB ÖZEL

Hafta içinde Fenerbahçe’nin Turkish Airlines EuroLeague ve Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi kapsamında düzenlenen medya gününe katılım gösterdik. Ekip arkadaşlarımızdan Buse Nur Küçe de sarı lacivertli ekibin Çek pota altı oyuncusu Jan Vesely’le röportaj gerçekleştirdi. 

Kapıya dayanan yeni sezon öncesi Jan Vesely’nin yaz dönemi ve 2018/19 model Fenerbahçe’ye dair beklentileri sizlerle!

-Öncelikle FIBA 2019 Dünya Kupası’na katılma hakkı kazandığınız için tebrik ederim. Yeniden milli takımda olmak, bunları tecrübe etmiş olmak nasıl bir his?  

JV: Çok güzel. Milli takımla oynamayı, ülkemi temsil etmeyi her zaman çok sevmişimdir. Bazen zor olabiliyor çünkü çok uzun ve yorucu sezonlar geçiriyoruz ama yeniden milli takımla bir araya geldiğim için mutluyum. 

-Milli takım maçlarının hemen ardından Fenerbahçe’ye döndün ve Zadar’da harika bir turnuva geçirdin. Yeni sezona oldukça hazır görünüyorsun. EuroLeague ile ilgili en çok neyi özledin? 

JV: Hemen takıma katıldım çünkü dinlenmemiz için iki günümüz vardı sadece, direkt olarak Zadar’a geldim. Uzun bir yazdı, iki buçuk ay geçti. Yeni sezon için de çok heyecanlıyım. Ligin atmosferini ve maçlarda oluşan coşkuyu çok özledim.  

-Peki Jan Vesely’nin seyahat etmeyi en sevdiği EuroLeague şehri hangisi? 

JV: Her şehir hemen hemen aynı benim için aslında çünkü maç için oraya gittiğimizde çok fazla bir şey görme şansımız olmuyor. Fakat birini söylemem gerekirse Atina diyebilirim. Şehri seviyorum,  tatillerimi de çoğunlukla orada geçiriyorum. O yüzden sanırım Atina diyeceğim. 

-Hiç maç önü ritüelin var mı? 

JV: Evet var ama çılgınca şeyler değil. Çok da öyle bahsedebileceğim ilginç bir şey yok. (Gülüyor). 

-Bu sezon Fenerbahçe’deki beşinci sezonun olacak ve şu ana kadar dört kez Final Four’a ulaşma başarısı gösterdiniz, üç final oynadın ve bir de kupa kazandın. Bu bir basketbolcu için rüya gibi bir kariyer. Merak ettiğim şu, üzerinizdeki baskı her geçen sene çoğalıyor mu? 

JV: Sonuçta son şampiyon biz olmadığımız için bence üzerimizde çok büyük bir baskı yok şu an. Tıpkı burada geçirdiğim dört sezonda olduğu gibi bu sezon da kendimizi çok iyi hazırlayıp kupa için savaşacağız. İnsanlara Avrupa’nın en iyi takımlarından biri olduğumuzu göstermek için oynayacağız. Bu seviyede oynamak gerçekten çok güzel ve sezonun başlaması için sabırsızlanıyorum. 

-Hazır kariyerinden bahsediyorken şunu da sormak istiyorum: Eğer ki Jan Vesely kariyerinde geriye dönüp, saha içinde veya saha dışında, bir anı değiştirebilecek olsaydı bu hangi an olurdu? Ya da böyle bir an var mı senin için? 

JV: Herhangi bir şeyi değiştireceğimi sanmıyorum. Çünkü saha içinde veya saha dışında iyi veya kötü her tecrübe size bir şeyler öğretir. Şu anda olduğum noktadan dolayı çok mutluyum. O yüzden herhangi bir şeyi değiştirmezdim. 

-Her sezon Fenerbahçe’nin hedefi zirveye ulaşmak. Siz bunu başarmış olmanıza rağmen takım her sezon bir öncekine göre başarıya daha açmış gibi görünüyor, hatta daha önce hiç olmadığınız kadar istekli göründüğünüz bile oluyor. Bunu nasıl başarabiliyorsunuz? Bu takımı bu kadar özel yapan şey ne sence? 

JV: Bence bunun bir numaralı sebebi Koç Obradovic. Çünkü kazandığı dokuz EuroLeague şampiyonluğunun ardından o hala başarıya aç. Bu enerjiyi size de geçirmeyi başarıyor. O noktadan sonra siz de bu enerjiye uyum sağlıyorsunuz. Koçun mantalitesini kazanıyorsunuz. Beşinci sezonuma başlıyorum ve her sene Final Four oynamak istiyorum. Bence bu Zeljko Obradovic’le başlıyor. Daha sonra ise bizim, ortaya koyabileceğimiz en iyi oyunu oynamak ve takımımızı zirveye taşımak için kendimizi en iyi şekilde hazırlamamızla devam ediyor.  

-Son sorum biraz klişe olacak. Önümüzdeki sezon için taraftara neler söylemek istersin? 

JV: Taraftara söyleyebileceğim pek bir şey yok. Kendimi tekrar etmek istemiyorum. Nasıl bir oyuncu olduğumu biliyorlar, sahada neler yaptığımı biliyorlar. Bu takımın ne kadar müthiş şeyler başarabileceğinin de farkındalar. Ne diyebilirim ki gelin ve görün. Hepsi bu. (Gülüyor). 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler