Jan Vesely: “Kariyerimi burada bitirmek seçeneklerden biri” | ÇEVİRİ

Jan Vesely röportajı: Matteo Andreani, Basket Inside

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


“Kokoskov, fikirlerinin Fenerbahçe’ye uyum sağladığını herkese kanıtlıyor”

-Jan, üst üste altı galibiyet…* Fenerbahçe geri döndü diyebilir miyiz?

JV: Fenerbahçe yeniden playoff yarışının içinde diyebilirim evet. Önümüzde hala uzun bir sezon var ancak bu seviyede oynamaya ve birlikte çalışmaya devam etmemiz lazım.

EuroLeague‘de Ocak ayının MVP’sisin! Sezon başına göre Fenerbahçe’de neler değişti?

JV: Sezonun başından beri bu seviyede oynamaya çalışıyorum. Yeni bir koçla ve yeni oyuncularla sezona başlamak kolay değil. Herkesin birbirini, birbirinin özelliklerini ve kimin takım için neler yapabileceğini öğrenmesi, anlaması gerekiyor. Bu şekilde devam etmeliyiz.

Fenerbahçe Beko
Fotoğraf: Burak Saltık

-Igor Kokoskov nasıl bir koç? Zeljko Obradovic ile arasında özellikle dikkat çeken bir farklılık var mı?

JV: Koçları karşılaştırmak oldukça zor. Zeljko’dan farklı biri Igor, NBA düşünce yapısından geliyor. Doğal olarak birbirimizi anlamamız da biraz zaman aldı. Başlangıçta çok kolay olmadı çünkü senelerdir Obradovic gibi bir koçla çalışıyorduk. Fakat Kokoskov, fikirlerinin Fenerbahçe gibi bir ekibe gayet güzel uyum sağladığını herkese kanıtlıyor şu an.

“Obradovic bana üst seviyede basketbol oynama fırsatı verdi”

-Birlikte çalıştığınız seneler boyunca Zeljko sana neler kattı? Sana, saha içi veya saha dışı, en çok yardımcı olduğu konu neydi?

JV: Fenerbahçe’ye çok da süre bulamadığım bir NBA döneminin ardından geldim bildiğiniz üzere. Her şeyden önce bana yeniden üst seviyede basketbol oynama fırsatını verdi. Hem saha içinde hem saha dışında onunla iletişim kurmak çok kolaydı. Zaman zaman birbirimizi tam olarak anlayamadığımız oluyordu ama ikimiz de kazanmayı gerçekten çok istediğimiz için bunun yaşanması çok normaldi tabii ki.

Fenerbahçe Beko (@FBBasketbol)

-Serbest atış tekniğini oldukça geliştirdin. Sadece antrenman mı yoka bir sırrın var mı?

JV: Sadece çalışmak! Daha çok zihinsel bir olay bu. Şu an çok daha olgunum ve daha sakin bir kafayla oynuyorum. Sırrım bu.

-Fenerbahçe’de yazın birçok değişiklik yaşandı. Takımın “ağabeyleri” denilebilecek Sloukas, Datome ve Kalinic takımdan ayrıldı ama sen ve Nando kaldınız. Bu tercih hakkında Nando ile hiç konuştunuz mu?

JV: Yazın kimseyle konuşmadım, hayır. (Gülüyor) Bence her oyuncu kendi kararlarını özgürce verebilmeli. Nando ve ben kalmaya karar verdik. Datome, Sloukas ve Kalinic ise gitmeye. Ancak her karara saygı göstermeliyiz.

“Gelecekte bir ‘Koç Vesely’ göremiyorum”

-Fenerbahçe dünyasıyla, taraftarlarla ve İstanbul’la ilişkin nasıl?

Jan Vesely: Süper çünkü tam 7 senedir buradayım! Herkesle aram iyi. Ailem burada yaşıyor, oğlum burada doğdu. Dolayısıyla İstanbul benim evim. Hayatım boyunca kafamda İstanbul ile ilgili hep güzel anılar olacak.

-Peki geleceğin hakkında neler söylersin? Hem bir oyuncu olarak kariyerin ile ilgili hem de emeklilik sürecin ile ilgili.

JV: Bu sık sık üstüne düşündüğüm bir konu. Ailem ve arkadaşlarımla da sürekli konuşuyoruz. Basketbol oynamayı bıraktığım zaman ne yapacağım? Hala bilmiyorum. Ailem ve eşimle keyifli vakit geçireceğim. Yapabileceğimiz bir iş bulmaya çalışacağız. Koçluk yapacağımı düşünmüyorum. Gelecekte bir “Koç Vesely” göremiyorum açıkçası.

Jan Vesely
Fotoğraf: Burak Saltık

“Kariyerimi burada bitirmemi onlar da isterse neden olmasın?”

-Kariyerini Fenerbahçe’de mi bitireceksin?

Jan Vesely: Eğer durum buna uygun olursa ve onlar da isterlerse neden olmasın? Seçeneklerden biri. 30 yaşındayım ve önümde daha uzunca seneler var. Fenerbahçe ile bir buçuk senelik sözleşmem daha var. Neler olacağını göreceğiz!

-Biraz da NBA döneminden konuşalım. O süreci çok da keyifle anımsadığın söylenemez. Sence ters giden şey ne oldu?

Jan Vesely: Draft edildiğimde NBA’de lockout vardı ve dürüst olmak gerekirse kariyerimde o sıçramayı yapmak için hazır değildim. Hiçbir şeyden pişmanlık duymuyorum çünkü bu tecrübe benim büyümemi ve olgunlaşmamı sağladı. Bence Avrupalı bir genç oyuncunun doğru organizasyon tarafından draft edilmesi, yüksek sıralardan draft edilmesinden daha önemli.

-Sen ve Tomas Satoransky’nin de sayesinde Çekya dünya basketbolunun elitleri arasında yerini aldı diyebiliriz. Sıradaki hedef Tokyo Olimpiyatları mı?

JV: Sahaya her çıktığımızda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bir takımız ve olimpiyatlara gitmek için elimizden gelenden de fazlasını yapacağız. Ama bu kadar zorlu bir eleme turnuvasında işimiz kolay olmayacak. Şansımız var ve bu hedefe ulaşmak için her şeyi yapacağız.


*: Sorudaki “üst üste altı galibiyet” ifadesinin hatalı olduğunu düşünüyoruz. Röportajın yayım tarihi 5 Şubat olmakla birlikte, Fenerbahçe o tarihe kadar üst üste sekiz maç kazanmıştı. Nitekim Jan Vesely’nin ocak ayı MVP ödülünün de 1 Şubat’ta açıklanması hata ihtimalini güçlendiriyor.


Kaynak | Basket Inside

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Adrien Moerman: ”Fenerbahçe Beko’ya karşı çok dikkatli olmalıyız” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague'in 26. haftasında Anadolu Efes deplasmanda Fenerbahçe Beko ile karşı karşı gelmeye hazırlanırken Adrien Moerman açıklamalarda bulundu. Tecrübeli oyuncu Fenerbahçe Beko'nun son 10...

Ergin Ataman: ”Fenerbahçe Beko son iki ayın en iyi oynayan takımı” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague'in 26. haftasında Anadolu Efes deplasmanda Fenerbahçe Beko ile karşı karşıya gelirken koç Ergin Ataman açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe'nin son iki ayın en iyi...

Jarell Eddie: ”Final maçıymış gibi sahaya çıkmak istiyoruz” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague'in 26. haftasında Fenerbahçe Beko evinde Anadolu Efes ile karşı karşılaşmaya hazırlanırken Jarell Eddie açıklamalarda bulundu. Eddie maçın kendileri için final niteliğinde olacağını...