Jackson: “Şimdiki oyuncular beşe beş basketbol nasıl oynanır bilmiyorlar”

NBA tarihinin en çok şampiyonluk kazanan koçu ve şu anda da New York Knicks’in Basketbol Operasyonlarından Sorumlu Yöneticisi olan Phil Jackson, şimşekleri üzerine çekecek açıklamalarda bulundu.

Takımlarına oynattığı üçgen hücumla adı özdeşleşen Jackson, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda sisteminin Knicks’de neden çalışmadığını anlattı.

Günümüzdeki oyuncular basitçe üçgen oynamak için gereken yeteneklerden yoksun. Bire bir oynamayı ve topu alır almaz şut atmayı (catch-and-shoot) biliyorlar. Crossoverlarda, dönüşlerde, perdeyi kullanarak oynamada ve step-back şutlarda uzmanlaştılar. Pivot hareketleri ve diğer basit ayak oyunları gibi şeylerin nasıl uygulanacağını bilmiyorlar. Zamanlama veya organizasyon yetileri yok. Beşe beş basketbol nasıl oynanır gerçekten bilmiyorlar. Bu tam anlamıyla jenerasyonla ilgili. Bu yüzden Derek Fisher hızlı tempoda hücum istiyor ve bu yüzden antrenmandan önceki yarım saati beceri çalışmalarıyla geçiriyor.” ifadelerini kullanan Jackson’a son iki sezonun finalisti ve 2015 NBA şampiyonu Golden State Warriors başta olmak üzere ligdeki birçok takımın söyleyecek bir çift sözü olabilir.


Kaynak: Fox Sports

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler