İtalya’yı yenen Potanın Perileri çeyrek finali garantiledi! | EuroBasket Women 2017

İtalya karşısında B grubu liderlik maçına çıkan Milli Takım, çekişmeli geçen karşılaşma ve heyecan verici maç sonunun ardından İtalya’yı 54-53 mağlup etti.

Karşılaşmanın ilk basketleri Hollingsworth’den gelirken, İtalya bu pota altı sayılarına 10-0‘lık bir seriyle yanıt verdi ve çeyreğin ilk yarısı geride kalırken 10-4 öne geçti. Bu seriye son veren isim faul çizgisinden bulduğu sayıyla Tuğçe olurken Ress’in cevabı gecikmedi (12-5). Art arda 4 sayı bulan Hollingsworth farkı üç sayıya kadar indirirken Sottana farkı tekrar 5 sayıya yükseltti (14-9). Takımımız, Tuğçe ve Tilbe ile bulduğu basketlerle farkı 2 sayıya indirse de ilk çeyreğin sonucunu belirleyen basket Zandalasini’den geldi. İlk çeyrek 17-12 İtalya üstünlüğüyle son buldu.

İlk çeyrekte hücum etmede sorun yaşayan takımımızın en etkili ismi olan Quanitra ikinci yarının başında da basket-faul ile skor bulmaya devam etti (17-15). Buna karşın İtalya’nın ilk sayıları çeyrek başlangıcından yaklaşık iki dakika sonra orta mesafeyle gelirken, Işıl’ın cevap niyetindeki turnikesi gecikmedi (19-17). Bu turnikenin ardından Millilerimiz bir başarısız hücum ve faul yapınca Ekrem Memnun molaya başvurdu. Moladan İtalya’nın iki sayılık isabetiyle dönülürken Hollingsworth art arda bulduğu 4 sayıyla skorda eşitliği sağladı (21-21). Bu mini seriye 5-0‘la cevap veren İtalya, farkı tekrar açsa da Milli Takım; özellikle Hollingsworth, Işıl ve Olcay ile hücumda etkili bir performans sergiledi ve İtalya bençine molayı aldırdı (28-27). İki ekip de moladan başarısız hücumlarla geri dönerken Türkiye’yi ilk kez öne geçiren basket Tuğçe Canıtez’den geldi (28-30). İlk yarının sonucunu belirleyen basket De Pretto’dan gelirken takımlar soyunma odasına 30-30‘luk eşitlikle gitti.

TBF (@TBForgtr)
TBF (@TBForgtr)

İkinci yarının ilk sayıları maçın en etkili ismi Quanitra’dan gelirken İtalya yine 5-0‘lık bir seri yakalayarak öne geçmeyi başardı (35-34). Bu seriyi sonlandıran isim takımımızın ilk üçlüğünü bulan Işıl olurken, çeyreğin son bölümüne kadar skor üstünlüğü el değiştirdi. Çeyreğin bitimine 2.27 kala ise Zandalasini’nin basketiyle skor 41‘de eşitlendi. Bu andan itibaren 4-1‘lik üstünlük sağlayan Potanın Perileri, son on dakikaya 45-42 üstün girdi.

Son çeyreğe Cinili’nin iki sayılık isabetiyle başlanırken Dotto’nun da sayılarıyla İtalya tekrar öne geçti (46-45). Buna karşılık yaklaşık üç dakika boyunca skor üretemeyen Türkiye, sessizliğini Hollingsworth’ün dört sayısıyla bozdu (46-49). Işıl’ın da faul çizgisinden bulduğu sayıyla takımımız aradaki farkı dört sayıya çıkarırken, İtalya Formica’nın iki sayılık isabetiyle karşılık verdi (48-50). Ardından Birsel’in üç sayılık isabeti gelirken Zandalasini art arda bulduğu 5 sayıyla eşitliği sağladı (53-53). Maçın sonucunu belirleyen basket ise maçın en iyi oyuncusu Hollingsworth’den geldi. İtalya’yı 54-53 ile mağlup eden Türkiye B Grubu’nu lider bitirmeyi garantiledi.

Geri1 of 2

Kıran kırana geçen maçın ardından İtalya’yı yenen PotanınPerileri çeyrek finali garantiledi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler