İtalya, Slovakya’yı turnuvada ikinci kez yenip yedinciliği kaptı!

2017 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda son gün yedincilik-sekizincilik maçıyla başladı. Slovakya’yı 71-57 yenen İtalya turnuvayı yedinci bitirdi. Gök Maviler böylece Slovakya’yı grup aşamasından sonra ikinci kez devirdi.

İtalya’nın ilk beşi: Giorgia Sottana-Francesca Dotto-Cecilia Zandalasini-Sabrina Cinili-Kathrin Ress

Slovakya’nın ilk beşi: Barbora Balintova-Sabina Oroszova-Veronika Remenarova-Marie Ruzickova-Romana Vynuchalova

Maçın başında hem toplu hem de topsuz koşularla potaya giden İtalya, Kathrin Ress ve Cecilia Zandalasini’nin pasörlüğünnden iyi faydalandı. Diğer yandan ön alanının fizik avantajını hücum ribaundlarında yansıtan Slovakya sayılarını ikinci şanslardan buldu. Savunma ribaundlarında zorlansa da içeri kapanarak Slovakya’ya kolay atış şansı vermeyen İtalya, yedinci dakikada alınan molaya 9-4 önde girdi. Mola dönüşünde basit top kayıplarına engel olamayan Slovakya, Ress’in istatistiklere yansımayan liderliğiyle ilk on dakikayı 19-8 önde geçti.

Yedeklerden kurulu bir beşle ikinci çeyreğe çıkan İtalya’nın savunmadaki hatalarını Nikola Dudasova ile iyi değerlendiren Slovakya farkı indirdi: 23-17. İlk dört dakikanın ardından oyun konsantrasyonunu toparlayan İtalya, riske ettiği üçlüklerin de girmemesiyle farkı artırdı, 18. dakikada skor 30-17‘ye geldi. Kalan bölümde aldığı savunma ribaundlarıyla tempoyu artıran Slovakya, Mikulasikova’nın etkinliği ve serbest atış çizgisinden geleni sayılarla devre arasına tek haneli dezavantajla girdi: 36-28.

İkinci yarının ilk üç dakikası karşılıklı hatalara sahne oldu. İtalya’nın top kayıplarına karşı Slovakya’nın turnuva boyunca onları zorlayan iki sayılık atışlardaki düşük yüzdesi göze çarptı. Dotto-Sottana ikilisiyle organizasyonundan kopmayan İtalya 25. dakika biterken skoru 48-32‘ye getirdi. Çeyreğin kalan bölümünde hatalarını sınırlandırmaysan takımlar temponun bu yolla artmasını sağladı. Ekseriyetle potaya giderek sayı arayan İtalya’ya Marie Ruzickova’nın post çevresindeki oyunlarıyla cevap geldi. Karar çeyreğine de İtalya’nın 54-44‘lük üstünlüğüyle girildi.

Son çeyrekte de canlı top kayıplarının dönüşündeki hücumların keskinliği tarafları ayırdı. İlk bölümde daha başarılı olan İtalya çift haneli üstünlüğü son beş dakikaya taşıdı: 62-45. Kalan sürede rakibinin tek hanelere inmesine engel olan İtalya maçı 71-57 kazandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler