Geri1 of 2

İtalya, zorlu maçta Hırvatistan engelini aştı ve yarı finale çıktı

2016 Rio Olimpiyatları Eleme Turnuvası’nın Torino ayağının ikinci gününde karşılaşan B Grubu takımları İtalya ve Hırvatistan’ın mücadelesinde gülen taraf 67-60’lık skorla İtalya oldu.

Karşılaşmaya etkili başlayan İtalya, ilk üç dakikada 8-2’lik bir skor avantajı yakalasa da Hırvatistan’ın Bojan Bogdanovic’in çabalarıyla oyuna tutunmasını engelleyemedi. Yine de çeyreğin son bölümüne kadar skor üstünlüğünü kaybetmeyen İtalya, Dario Saric’in art arda kaydettiği basketlere karşı duramadı ve ilk çeyreği 23-21 geride kapadı. İkinci çeyrekte savunmanın dozunu artıran iki takım birbirlerini boş hücumlara sürüklerken, İtalya adına Daniel Hackett’ın hem savunmada hem hücumda yaptığı katkı ikinci çeyrekte fark yaratan etken oldu. İki takımın da %35 seviyesinin altında hücum ettiği bu çeyreğin sonunda skor tabelası 33-35’lik Hırvatistan üstünlüğünü gösteriyordu.

İkinci çeyreğin başlangıcına benzer şekilde ikinci yarıya da sert savunma ve dolaylı olarak düşük skorla giren takımlar, sayı bulmak için yıldızlarının bireysel becerisine dayanmayı tercih ettiler. Bitime beş dakika kala 42-41 İtalya üstünlüğü bulunan mücadelede üstünlük sıkça el değiştirirken, son bölümde savunmasıyla ve Marco Belinelli-Alessandro Gentile ikilisinin hücumdaki liderliğiyle farkı açmayı başaran İtalya,  son on dakikaya 54-47 üstün girdi. Son periyota hızlı giren ve 33. dakikada farkı bire (56-55) kadar düşüren Hırvatistan, ne var ki takip eden üç buçuk dakikada sayı üretemeyince öne geçme şansını kaçırdı. Diğer yandan Belinelli ve Luigi Datome’nin sayılarıyla önde kalmayı başaran İtalya, normal sürenin kalan üç dakikasında da soğukkanlılığını koruyarak 67-60’lık galibiyete uzandı.

Bu galibiyetle birlikte B Grubu’ndan yarı finale yükselen ilk takım İtalya olurken, gök mavililerin yarı finaldeki rakibi Yunanistan-Meksika karşılaşmasının mağlubu olacak. Hırvatistan ise, yarı finalde kendisine yer ayırtmak için bu akşam Tunus’u yenmek zorunda.

Geri1 of 2

İtalya, zorlu maçta Hırvatistan engelini aştı ve yarı finale çıktı

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir