İspanya, Belçika’yı rahat yenerek #EuroBasketWomen2017’de finale yürüdü!

2017 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda yarı final mücadelelerinin ilk ayağı İspanya ile Belçika arasında oynandı. Sahadan 68-52 galip ayrılan İspanya turnuvada finale yükseldi.

İspanya’nın ilk beşi: Laia Palau-Alba Torrens-Marta Xargay-Sancho Lyttle-Laura Nicholls

Belçika’nın ilk beşi: Julie Vanloo-Kim Mestdagh-Antonia Delaere-Ann Wauters-Emma Meesseman

Karşılaşma yüksek tempoyla başladı. İlk dakikadaki basketlerin ardından Belçika’nın top kayıpları ve İspanya’nın kaçan atışları skoru dengede tuttu. Tepeden baseline’a inen koşuları ödüllendiren İspanya’ya karşı Belçika uzunlarıyla alçak postu işlemeyi denedi. Maçın ilk beş dakikası İspanya’nın 10-8‘lik üstünlüğüyle bitti. Basit top kayıplarının bolca görüldüğü ilk beş dakikanın ardından yakaladığı hızlı hücumları Xargay ve Torrens ile değerlendiren İspanya, 10. dakikada 20-11 öne geçti. Çeyreğin ikinci yarısında pota etrafından bitirmekte zorlanan Belçika ise hataların damga vurduğu ilk çeyrekte bu skorla geride kalmaktan kurtulamadı.

Alçak postta Meesseman’ın işini kalıplı uzunlarıyla zorlaştıran İspanya, Belçika’nın hücumunun önemli bir opsiyonunu verimsizleştirmeyi başardı. Forvetlerin skoru sırtlamasıyla 24-13‘lük üstünlüğe ulaştı İspanya. Belçika’nın savunmadaki agresifliği de hücumdaki durağanlık ve düşük yüzdeyle birlikte boşa gitti. Savunma alışkanlığından aldığı güçle toparlanan ve son bölümde farkı tek hanelere indiren Belçika, Torrens ve Laura Nicholls’un sayılarına engel olamadı. Devre arasına İspanya’nın 36-21‘lik üstünlüğüyle girildi.

Tempoyu ikinci yarıda da yüksek tutan taraflar, agresif ve sert savunmalar karşısında ilk bölümde zorlandı sayı atmakta. Torrens’in önderliğinde bu tıkanmayı aşan İspanya 25. dakika sonunda farkı 19’a çıkardı: 47-28. Çeyreğin ikinci yarısında İspanya’nın da yorgunluk kaynaklı düşen ritmine uygun şekilde cevap veremedi Belçika. İber Yarımadası temsilcisi son çeyreğe 52-33 önde başladı.

Belçika’ya kadro kalitesi ve derinliği anlamında üstün olan ve bu üstünlüğünü mücadele noktasında sahaya yansıtmayı başaran İspanya, rakibini çeyrek sonuna kadar yanına yaklaştırmayarak sahadan 68-52 galip ayrıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler