Işıl Alben, basketbolu bıraktığını açıkladı

Işıl Alben, emekliliğe ayrıldığını duyurdu.

Türkiye Kadın Basketbol tarihinin önemli isimleri arasında gösterilen Işıl Alben, basketbola veda ettiğini açıkladı. 37 yaşındaki oyuncu, sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu paylaşımda emeklilik kararı aldığını açıkladı.

Işıl Alben, veda paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Çok güzeldi sahalarda olmak. Tarifi zor duygular. Tüm zorluklarına rağmen çok mutlu oldum. Çok keyifli anlar biriktirdim. Geriye dönüp baktığımda “hepsini ben mi yapmışım” dediğim muhteşem kariyer notlarım oldu. Olimpiyatlar, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları, Euroleague Women ve EuroCup Women organizasyonlarıyla dolu dolu bir kariyeri geride bırakıyorum.

“Tüm bu süreç içinde çocukları ve gençleri spor yapmaya, basketbol oynamaya teşvik edebildiysem, ülke sporumuza yeni yeteneklerin katılmasına destek verebildiysem ne mutlu bana. 10 yaşımda başladığım basketbol yaşantıma 27 sene boyunca o kadar çok duygu ve tecrübe sığdı ki… 3 ön çapraz bağ ameliyatı sonrası tekrar sahaya çıkabileceğini özellikle gençlere ispatlamak bunların en kıymetlilerindendi.

Bir sporcu olarak herhalde en çok ilgiye ve sevgiye doyanlardanım. Gururla taşıdığım kulüp ve Milli Takim formalarıyla hem yurt dışı hem yurt içinde gittiğim her yerde sayısız izleyiciyle buluştum. Sadece basketbol değil tüm spor severler tarafından bana yasatılan sevgi seli her zaman kalbimde olacak.

Ve Galatasaray… Çocukluk aşkımsın diye başlasam herhalde yeterli olur. Bir sporcu için hayalindeki formayı 13 sezon boyunca giymek, kaptan olmak, ilklere imza atmak, kupalar kaldırmak, taraftarla bütünleşmek tarifsizdi. Ali Sami Yen Bey’in söylediği gibi “Türk olmayan takımları yenme başarısını” gösterdiğimi düşünüyorum. Galatasaray’ın bir halatı hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp, hep beraber sevinmesini bilenlerin takımı olduğunu Baba Gündüz’den, bizi sevenlerin üzülmemesi gerektiğini Metin Oktay’dan öğrenip seneler içinde hep bu yollardan gitmeye çalıştım. Formamı her defasında gururla ve hep ayni heyecanla giydim.

Kulübüm ve ekibimle beraber güzel bir “Jübile Sezonu” programı yapıyoruz. Beni izleyen, destekleyen herkesle, her şehirle, her organizasyonla çeşitli şekillerde buluşup doya doya vedalaşmak istiyorum.

Kariyerim boyunca çalıştığım tüm başkanlara, yöneticilere, antrenörlere, kondisyonerlere, menajerlere, oyuncu temsilcilerine, sağlık görevlilerine, malzeme sorumlularına, takım arkadaşlarıma, sponsorlara, basın mensuplarına, hakem dostlarıma, basketbol camiasının tüm paydaşlarına ve her daim gücüm olan taraftarlara ve aileme tefekkürlerimi sunarım.”

İlk olarak 2007-2008 sezonunda çocukluk hayali olan Galatasaray formasını giyen Işıl Alben, 2014 yılına kadar 7 sezon başarıyla taşıdığı Galatasaray arması altına 1 EuroLeague Women, 1 EuroCup Women, 1 Türkiye Süper Ligi, 5 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı kupası kazandı.

2014-2015 sezonu başında Rusya Ligi ekiplerinden Dinamo Kursk’a transfer olan Alben, 1 yıllık aranın ardından 2015-2016 sezonu başında 5 yıl sürecek 2. Galatasaray dönemine başladı ve kariyerine ve Galatasaray Müzesi’ne 1 EuroCup Women Şampiyonluğu ekleyen takımın kaptanlığını yaptı.

2020 yılında çocukluk aşkı Galatasaray ile bir ayrılık daha yaşayarak BOTAŞ forması ile 2 sezon geçiren Işıl, geçen yıl tekrardan Galatasaray ile 1+1 yıllık sözleşmeye imza atmıştı.

Işıl Alben’in başarıları

  • Euroleague: Şampiyon (2013–14), Üçüncülük (2014–15)
  • Eurocup: Şampiyon (2008–09, 2017–18)
  • Türkiye Süper Ligi: Şampiyon (2013–14)
  • Türkiye Kupası: Şampiyon (2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14)
  • Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kupası: Şampiyon (2008–09, 2011–12)
  • Rusya Premier Ligi: Üçüncülük (2014–15)
  • Rusya Kupası: Şampiyon (2014–15)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler