Işığı asla sönmeyecek bir isim: Drazen Petrovic | ÇEVİRİ

Yazı: Zach Lowe, ESPN

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


Geçtiğimiz yaz gerçekleşen ve Slovenya’nın şampiyonluğu ile sonuçlanan turnuvadan önceki milli takım kampında Slovenya koçu Igor Kokoskov, Luka Doncic’i kısa bir tarih dersi için kenara çekti.

Drazen Petrovic bundan 25 sene önce bir trafik kazasında hayatını kaybettiğinde Doncic henüz dünyaya gelmemişti bile. Ancak Avrupa basketbolunu yöneten “ağabeyler” yeni jenerasyonun, Petrovic’i sadece sahada girdiği ağız dalaşlarıyla, kibirli tavırlarıyla veya YouTube’daki güzel hareketlerinin birleştirildiği videolarla hatırlamasını istemiyorlar.

Petrovic, NBA’e gitmeden önce hem Yugoslav hem Hırvatistan Milli Takımı’nda onunla birlikte oynamış olan Dino Radja şöyle diyor:

“Belki de şimdiki gençler bu konuyu bizim kadar önemsemiyorlardır. Ama eğer gelip de dinlemek isteyen olursa ben hep seve seve anlatacağım.”

Kokoskov, Doncic’e –şu an Hırvatistan olan- Yugoslavya’nın 1989’da Zagreb’de kazandığı şampiyonluğu anlattı. Petrovic’in her sabah altıda, diğer takım arkadaşları uyurken bir asistan koçu da kendisiyle sürükleyerek salona götürdüğünden ve tek başına antrenman yaptığından bahsetti.  İki üç saat sonra otele geri döner ve henüz uyanamamış gibi görünen takım arkadaşlarıyla birlikte oturup, o ter içindeki haliyle kahvaltı yaparmış.  Şöyle devam etti Kokoskov:

“Önüne koyduğun, kendine çizdiğin bunca hedef varken bunları bilmen şart. Çünkü bu hedeflere ulaşmak için hangi yollardan geçeceğini ve ne fedakarlıklar yapman gerekeceğini öğrenmelisin.”

Belki de Petrovic’in kısa, trajik ve bir o kadar övünülecek All-NBA yükselişinden bahsederken (Tıpkı Pazartesi akşamı Petrovic’i anma seremonisi düzenleyen Nets gibi) unuttuğumuz en önemli şey budur: Ulaştığı noktaya gelmek için ne kadar çok çalıştığı. Petrovic’i en uzun zamandır ve en yakından tanıyan herkes için onun en belirgin özelliğiydi bu.  Hırvatistan’ın Sibenik şehrinde Drazen ile birlikte büyümüş olan ve dünyanın birçok yerinde koçluk yapmış Neven Spahija’nın dediğine göre Petrovic küçükken de hep kendisinden yaşça büyük çocuklarla basketbol oynamakta ısrar edermiş.

Geri1 of 7

Işığı asla sönmeyecek bir isim: Drazen Petrovic | ÇEVİRİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler