Horozlar bir adım önde, İtalyanlar ise sürpriz peşinde! #FIBAU18Europe | İNCELEME

image-2
fiba.com

Gençler Avrupa Şampiyonası’nda bugün yarı final günü. Günün ikinci yarı final müsabakasında Fransa ile İtalya karşı karşıya gelecek. İki tarafta da hedef tabii ki final. Bakalım hangi takım kürsüyü garantileyecek?

Fransa ile başlayalım. Fransızlar şampiyonada oynadığı her karşılaşmadan galibiyet ile ayrıldı. İlk müsabakalarında Rusya karşısında epey zorlandılar. Aslında Ruslar da o maç ile birlikte bu turnuvanın flaş takımı olabileceklerini gösterdiler. İkinci günde ise Slovenya karşısında Horozlar, çok rahat bir galibiyet aldı ve grupta ikide iki yapmayı başardı. Son gün ise rakipleri Sırbistan idi. Sırbistan, bir gün önce Rusya’dan fark yedi. Dolayısıyla da bu maç onlar için çok önemliydi. Maç iki tarafa da gitti geldi. Ancak son sözü Fransızlar söyledi. 6 numaralı oyuncuları Mokoka, maç sonunda çok kritik bir baskete imza attı ve Sırpların fişini çekti. Fransa bu galibiyet ile birlikte de grupta üçte üç yaptı ve adını çeyrek finale yazdırdı. Çeyrek finalde ise karşılarında Bosna Hersek vardı. Bosna Hersek, bu turnuvaya iddialı bir kadro ile gelse de Njegos Sikiras’ın yaşadığı sakatlık, onları biraz düzen dışına çıkarttı. Maç içerisinde de Fransa, boyalı bölgeyi adeta sürklase etti. 22 hücum ribaundu alan Horozlar, ikinci şans sayılarıyla Bosna Hersek’i devirdi. Bosna Hersek, hücumda çok kötü bir performans ortaya koydu. Amar Gegic ve Sani Campara ikilisi toplamda 15’te 4 gibi çok düşük bir yüzde ile oynadı. Dzanan Musa da maçı her ne kadar 19 sayı ile tamamlasa da üç sayı çizgisinin gerisinden 5’te 0 ile mücadele etti. Fransa cephesinde ise yine Sekou Doumbouya fark yarattı. 19 sayı-11 ribaund ile double-double yapan Sekou Doumbouya, maçın yıldızı oldu. 1998 doğumlu oyun kurucu Frank Ntilikina da 15 sayı-3 ribaund-3 asist ile galibiyette önemli rol oynadı.

Fransa’nın bugünkü rakibi de Azzuriler. İtalya karşısında Fransa neler yapmalı? Tabii ki o meşhur atletizmlerini konuşturmalılar. İtalya boyalı bölgede sorunlar yaşayan bir takım. Dış oyuncularıyla göz önündeler. Fransa takımı da size olarak onlardan çok üstün. Ayrıca İtalyanlara oranla çok da atletikler. Bir gün önce Bosna Hersek karşısında aldıkları 22 hücum ribaundunu bugün de tekrarlanırsa, şansları oldukça yüksek. Ayrıca Sekou Doumbouya faktörünü unutmamak lazım. 2000 doğumlu forvet, inanılmaz bir turnuva geçiriyor. Şuan itibariyle takımının sayı ve ribaund kralı. 19.8 sayı-7.5 ribaund ortalamalarıyla takımına çok önemli katkılar veriyor. Dün oynanan Bosna Hersek maçı ile birlikte Frank Ntilikina da sazı eline aldı. Özellikle üç sayı çizgisinin gerisinden çok iyi bir performans ortaya koyan Ntilikina, toplu savunmada da rakiplerine gün yüzü göstermedi. Bugünkü performansı da çok önemli olacak. Ayrıca bir diğer kritik nokta Adam Mokoka’nın Davide Moretti üstünde yapacağı savunma. Güçlü fiziği ile Davide Moretti’yi yıpratırsa, Fransa maç içinde bir adım öne geçer.

image
fiba.com

İtalya cephesi ile devam edelim. A Grubu’nda yer alan Azzuriler, ilk olarak İsveç’i geçti. Daha sonrasında ise Hırvatistan’ı mağlup eden İtalya, grup liderliği maçında da İspanya’yı yendi. 3’te 3 ile de adlarını çeyrek finale yazdırdılar ve Almanya’dan kaçmayı başardılar. Çeyrek finaldeki rakipleri ise bizim grubumuzdan tek galibiyet ile çıkan Finlandiya’ydı. Finlandiya, Edon Maxhuni’nin önderliğinde bize karşı çok iyi bir oyun ortaya koydu ve gruptan öyle çıktı. Maçın net favorisi İtalyanlardı. Ancak zorlandıklarını itiraf etmemiz gerekiyor. Edon Maxhuni her ne kadar kötü bir yüzde ile oynasa da İtalya’yı zor durumlara soktu. Ayrıca Hannes Polla da boyalı bölgedeki iyi savunmasıyla dikkat çekti. Ancak maçın sonunu oynayamadılar ve sahadan mağlup ayrıldılar. İtalya cephesinde ise Davide Moretti 14 sayı ile mücadele etti. Ancak maçın x faktörü Alessandro Lever oldu. İçeriden takımına çok iyi katkılar veren Lever, yarı final kapısını açtı. Şimdi ise yarı finaldeler ve karşılarında güçlü Fransa var.

İtalya takımının bu maçtaki en önemli kozu şüphesiz Davide Moretti olacak. Moretti, takımın beyni. Tüm organizasyonlar onda toplanıyor. Onun saha içindeki oyunu İtalya’nın kaderini belirleyecek. Dün de belki 14 sayı attı ama saha içi yüzdesi hiç iyi değildi. Maç içerisinde altı da top kaybetti. Bugün mutlaka takımını iyi yönetmesi gerekiyor. Ayrıca pota altı oyuncularının da sonuna kadar mücadele etmesi lazım. Ribaundlarda yaşayacakları sıkıntı onları derinden etkiler.  Dış atış yüzdelerini de yüksek tutmaları, İtalya için bir diğer kritik nokta. Finlandiya maçında 16’da 1 gibi çok düşük bir yüzde yakaladılar.

Bu yarı finalin favorisi Fransa. Horozlar, İtalya’nın boyalı bölge zafiyetini iyi kullanırsa adını finale yazdırabilir. İtalya cephesini de hafife almamak lazım. Fakat bir adım önde olan taraf Horozlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler