türkiye-u19-hırvatistan

Heraklion, Girit – U19 Dünya Şampiyonası yarı finalinde Hırvatistan’a 91-56 kaybeden U19 Milliler, final şansını kaybetti. Çeyrek finalde Avustralya’yı geçen Ay-Yıldızlılar yarın bronz madalya almak için Yunanistan-ABD maçının mağlubuyla karşı karşıya gelecek.

Karşılaşmaya Hırvatistan çok iyi başladı ve ilk 10 dakikalık bölümde özellikle de Marko Arapovic’le farkı yarattılar. Arapovic, ilk periyot sonunda 14 sayı bulurken, takımımız sadece 12 sayı üretebildi. İlk periyodu 22-12 önde kapatan Hırvatlar’da Arapovic’in yanına bir diğer uzun Ivica Zubac da katıldı ve ilk periyot sonunda Hırvatistan sadece bu ikiliden 34 sayı buldu. Soyunma odasına 44-28 geride giren millilerimiz karşılaşmanın üçüncü periyodunda da geri dönmeyi başaramadı ve fark açılmaya devam etti. Final periyoduna 72-45 önde giren Hırvatistan, başından sonuna kadar kontrol ettiği maçtan 91-56 gibi ezici bir sonuçla galip ayrılarak finale kalmayı başardı.

Hırvatistan’da takım kaptanı Marko Arapovic 37 dakika sahada kaldığı maçta 25 sayı-15 ribaund-6 asistlik performansıyla yıldızlaşırken; 1997 doğumlu Ivica Zubac, 33 dakikada 20 sayı-9 ribaund-4 asistlik performansıyla göz dolduran bir diğer oyuncu oldu. Hırvatistan’da Nik Slavica 17 sayı-6 ribaund-4 asist ve Luka Bozic de 15 sayı-8 ribaundluk performansıyla galibiyete katkıda bulunan diğer oyuncular.

Ben çeyrek final eşleşmeleri belli olduğundan beri Hırvatistan’ın herkes tarafından küçümsendiğini savunuyordum. Yarı finalde rakibimiz olduklarında da dün yazımda, küçümsememek gerektiğine vurgular yapmıştım. Hırvatistan’a kaybedeceğimizi düşünürdüm fakat 35 sayı farkla kaybedeceğimizi açıkçası düşünmezdim. Gerçekten hiç günümüzde değildik ve belkide çok büyük bir şansı kaçırdık. Yine de koç Ömer Uğurata’nın maç sonunda dediği gibi yarın elimizde büyük bir şans daha var: Bronz madalyayı kazanmak. Elbette sürpriz olmazsa ev sahibi Yunanistan’ı da yenmek atmosferle birlikte zor olacaktır, özellikle de böylesine ağır bir yenilginin ardından ama en azından sağlam bir karakter göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Fotoğraf: FIBA.com

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir