Hidayet Türkoğlu: “2023 Dünya Şampiyonası için birkaç projemiz var”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Milliyet gazetesine verdiği röportajda birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu. 

Fenerbahçe’nin kazandığı EuroLeague hakkında görüşlerini dile getiren Türkoğlu, bu şampiyonluğun tüm Türkiye’ye moral olduğunu söyledi. Türk Hava Yolları’nın sponsorluk anlamında çabalarına da değinen Türkoğlu: “Fenerbahçe’nin Turkish Airlines EuroLeague şampiyonluğu, tüm Türkiye’ye büyük moral oldu. Sarısı, laciverdi, kırmızısı, siyahı ve beyazı, Siirtlisi, İzmirlisi, takım ve kent fark etmeksizin tüm Türkiye bayram yaşadı. Obradovic ve askerleri, Çin’den ABD’ye 2 milyar insanın gözü önünde Avrupa basketbolunun zirvesine çıktı. Dörtlü Final’in İstanbul’da oynanmasında 2010’dan bu yana Euroleague’in ana sponsoru olan THY’nin Başkanı İlker Aycı’nın yoğun çabaları etkili olmuştu. Türkiye, geçen yıl tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşamasına rağmen Aycı, Dörtlü Final’i İstanbul’a getirmeyi başardı” dedi.

Gençlere yapılan yatırımlar hakkında konuşarak sözlerine devam eden Türkoğlu: “Tesis çok önemli. En önemli örneğini Fenerbahçe’de görüyoruz. Takım, oturmuş bir taraftar kitlesine de sahip oldu. O kitle basketbolu sürekli takip ediyor. Basketbolu ülke geneline tesisleşerek yaymak istiyoruz. Ancak devlet ve sponsor desteğine ihtiyacımız var. Tesisler bu tip birlikteliklerle mümkün. Bu anlamda bizim THY’yle birlikteliğimiz çok kıymetli. Paradan çok, bize kattıkları değeri önemsiyoruz. Bize çektikleri reklam filmleri, bunları yaymaları bu işin en önemli yanı. Medyanın da basketbola biraz daha fazla el atması lazım. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Mesela THY, Euroleague’e 2020’ye kadar sponsor. Bunu medyada daha görünür hale getirirsek Türkiye genelinde insanlar basketbol bilgisini artıracaktır. Göreve geldiğimizden beri en çok kafa yorduğumuz konu. Maalesef geçmişte yapılan yanlış planlamaların sıkıntısını çekiyoruz. Aslında hata demek de zor. Çünkü sonunda basketbol kazanmış. Ama kulüpler bazında kazanmış. Takımlarımızın 4’ü EuroLeague, 3’ü çeyrek final oynuyor. Alt organizasyonlarda Banvit, Şampiyonlar Ligi’ni finalde kaybetti. Diğer takımlarımız da Avrupa’da çok iyi işler yaptı. Kadınlarda Fenerbahçe Euroleague finali oynadı. 4 Türk takımı Eurocup yarı finali oynadı; Yakındoğu kazandı. Sonunda kazandık ama maalesef Türk oyunculara istenilen süreler verilmedi. Kulüplerle çözüm üretmeye çalışıyoruz. Oyuncu havuzumuzu güçlendirmeye başladık. Yeni yaptığımız U18 altyapı ligi, önümüzdeki yıl kuracağımız Basketbol Geliştirme Ligi gibi çalışmalarımız var. En büyük sıkıntımız 18-22 yaş arası gençlerimizin yeterince süre alamaması. Çocuklarımızın maç oynayarak süre almasını istiyoruz; onları arenaya hazırlamalıyız” açıklamalarında bulundu.

Türkiye’nin 2023 Dünya Şampiyonası’na dair projelerinden bahseden Türkoğlu, THY’nin de bu projelere sıcak baktığını sözlerine ekleyip “Birkaç projemiz var. İlker Bey sıcak bakıyor. EuroLeague Dörtlü Finali’nin ülkemize gelmesinin baş mimarı İlker Bey’dir. Organizasyonu 5 yıl aradan sonra tekrar Türkiye’ye getirmesi büyük başarıdır. Fenerbahçe’nin şampiyon olması Türkiye’ye zirve yaptırdı. Bu tip organizasyonlar ülke basketboluna, ekonomisine ve dünya çapında görünürlülüğüne değer katar. Bunu ülkeye kazandırdığı için İlker Bey ve THY ekibine teşekkür etmeliyiz. THY’yle maddi anlamda ortaklığımızın dışında manevi anlamda değerli bağlarımız var. THY ile spor artık bir bütün bence. Öyle bir noktaya geldik ki isteseler bile bu işin içinden çıkamazlar. Bu anlamda onlara projeler sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaklaşan Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’nin yavaş yavaş oluşmaya başlayan kadrosu hakkında da görüşlerini belirten Türkoğlu, Ersan İlyasova ve Ömer Aşık’ın Milli Takım’a dahil olacaklarını söyledi.

Hidayet Türkoğlu: “Ersan’la Ömer Aşık’la görüşmelerimiz sürüyor. İkisi de Milli Takım’a dahil olacaklarını söyledi. Ahmet ise bizim Milli Takım’da oynamak istediğini bildirdi. Biliyorsunuz daha önce Ürdün Milli Takımı’nda oynadı. Şu an Ürdün Basketbol Federasyonu’yla görüşüyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu sorunu da çözer onu da Milli Takım’a dahil ederiz.”

Türkoğlu, Fenerbahçe’nin tarihi zaferlerinin mimarları Ekpe Udoh ve Zeljko Obradovic hakkındaki görüşlerini ise “1.5-2 yıl Udoh’la zaman geçirdim. Clippers’taki son dönemimdi. Şu an CEO’muz olan Ömer Onan, o zaman Fenerbahçe’nin yardımcı menajeriydi. Beni aramışlardı, “Udoh için ne düşünüyorsun?” diye. Ben de “Gözü kapalı alın” demiştim. “Oyunculuğunun dışında da size çok değer katacak” dedim. İlk geldiğinde uyum sıkıntısı yaşadı. 2-3 ay bocaladı ama ondan sonra inanılmaz yükselen bir grafiği oldu. Kendisini iyi tanıdığım için bana tesadüf gelmiyor. Uzun boylu bir adamın MVP seçilmesi herkesi şaşırttı ama ben şaşırmadım. Obradovic’e ise söz söyleyebilecek birini tanımıyorum. 17. Dörtlü Final, 9’unu kazanmış. İnanılmaz bir başarı. Fenerbahçe böyle bir koça sahip olduğu için şanslı. Her zaman hedefleri olan, şampiyonluğu hedefleyen bir koç. Son üç yıla baktığınızda müthiş bir grafik var. Sonunda bu sene de şampiyonluğun gelmesi hiç tesadüf değil. 3 yıldır aynı kadroyla oynuyor. Bu oyunculardaki kaliteyi görüp, bunlarla başarılı olacağım demesi için de ayrıca bir Obradovic zekasına, bilgisine sahip olması gerek” sözlerini kullanarak dile getirdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler