Helsinki Grubu’nda ihtimaller #EuroBasket2017

Helsinki’de grup maçlarının son gününü oynayacak olan takımlar son 16 takım arasında kendilerine yer kapmak veya daha iyi bir sıralama elde etmek için mücadele edecekler.

Grupta yeri belli olan tek takım İzlanda. Tüm maçlarını kaybeden ekip bugün Finlandiya’yı yense bile son sıradaki yerinden kurtulma şansı bulunmuyor.

/@FIBA
/@FIBA

Günün ilk maçında Fransa ve Slovenya karşılacak. Bundan önce oynadığı dört maçı da kazanan Slovenler istedikleri sonucu alamazlarsa grubu üçüncü sırada bile bitirebilirler. Fransa da aynı Slovenya gibi grubu birinci, ikinci ya da üçüncü sırada bitirebilir. Gelelim ihtimallere:

  • Önce kolay olandan bahsedelim. Bugün Polonya ile Yunanistan arasında oynanacak maç, kazan ya da evine git olarak tabir edilen bir durumda. Kazanan takım dördüncü olarak İstanbul’a giderken kaybeden ekip evine dönüyor

Grup liderliği için olasılıklar şu şekilde:

  • Fransa Slovenya’ya kaybettiği takdirde Finlandiya İzlanda maçının sonucundan bağımsız olarak grubu üçüncü sırada bitiriyor. Slovenya da tüm maçlarını kazanıp grup lideri oluyor. Finlandiya ikinci sırada.
  • Fransa kazanırsa işler karışıyor. İzlanda Finlandiya karşısında sürpriz yaparsa Fransa kazandığı takdirde grup birincisi, Slovenya ikinci, Finlandiya üçüncü.

Finlandiya beklendiği gibi İzlanda’yı yener ve Fransa da Slovenya’yı yenerse ihtimaller artıyor çünkü üçlü averaj devreye giriyor.

  • Fransa maçı bir sayı farkla kazanırsa üçlü averajda Slovenya +2 ile grup lideri olurken, Fransa ve Finlandiya’nın -1 averajı oluyor ve atılan sayı toplamı belirleyici bir hal alıyor.
  • Fransa maçı iki sayı farkla kazanırsa üçlü averajda +1 olan Slovenya yine grup lideri oluyor, Fransa grup ikincisi, Finlandiya grup üçüncüsü
  • Fransa maçı üç sayı farkla kazanırsa Fransa birinci, Slovenya ikinci, Finlandiya üçüncü durumda son 16’ya gidiyor
  • Fransa maçı dört sayı farkla kazanırsa Fransa birinci olurken ikincilik ve üçüncülük arasındaki sıralamayı atılan toplam sayı belirliyor.
  • Fransa maçı beş veya daha fazla farkla kazanırsa Fransa grubu birinci bitirirken, Finlandiya ikinci Slovenya ise üçüncü sırada yer alabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler