#HaydiKızlar durmak yok bize, hepinizin yüreğine sağlık! | #Rio2016

2016 Rio Olimpiyatları A Grubu’nda Potanın Perileri, gruptaki son maçında ev sahibi ekip Brezilya’yla tarihe geçecek bir karşılaşma oynadı. Grupta üçüncülük için mücadele ettiğimiz maçı zor da olsa iki uzatma sonunda 76-79 kazanan Potanın Perileri  önemli bir avantaj elde etti.

Karşılaşmaya Nevriye Yılmaz’ın kaydettiği 8 sayısıyla 8-2 önde başlayan Potanın Perileri,  ilk çeyreğin son 7 dakikasında sayı bulamadı ve savunmada da düşüş yaşadı. Ev sahibi ekibin 13-0 lık serisine karşılık veremeyince ilk periyodu 15-8 geride tamamladı.

İkinci periyoda Lara Sanders’ın basketiyle giren Potanın Perileri, Birsel Vardarlı  Demirmen’in üçlüğüyle farkı kapadı ve skoru 15-13 e getirdi. Periyodun ortalarında hem savunmada hem hücumda konsantrasyon eksikliği yaşamamızı iyi değerlendiren Brezilya, 16-0 lık bir seri yakaladı ve 31-13 ile farkı tekrar çift hanelere getirdi. Oyuna giren Olcay Çakır’ın bulduğu 5 sayıyla mücadelede kalmaya çalışsak da, Joice Rodrigues’in üçlüğüne engel olamayınca ilk yarının son 1 dakikasına 34-18 geride girdik. Son bir dakika karşılıklı basketlerle geçildi ve soyunma odasına 20-36 geride gittik.

İkinci yarıda ilk bir dakika karşılıklı basketlerle geçilirken, savunmadaki hatalarımız bu çeyrekte de devam etti. Hücumda Lara Sanders’ın gayretiyle ayakta kalmaya çalışan Potanın Perileri, Şebnem Kimyacıoğlu’nun üç sayılık basketiyle skoru 45-32 ye getirdi. Oyuna sonradan giren Işıl Alben’in savunmada gösterdiği gayretle ve top çalmarıyla son çeyreğe farkı kapatarak 47-41’lik skorla girdik.

Son çeyrekte farkı kapatmanın özgüveniyle oynayan Potanın Perileri, Lara Sanders ve Işıl Alben’in sayılarıyla rakibini yakalarken, Lara Sanders’in üst üste kaydettiği sayılarla skoru 48-48’e getirdi. Savunmadaki sertliğimizi iyice arttırdığımız  maçın son 2 dakikasına Lara Sanders’ın basketiyle 59-54 önde girdik. Erika Souza’nın üst üste kaydettiği 6 sayıya engel olamayan Potanın Perileri, son 47 saniyeye 60-60’lık eşitlikle girilirken, son hücumu istediğimiz gibi kullanamadık ve karşılaşmada uzatmaya gidildi.

İlk uzatma devresine Kelly Santos’un sayılarıyla giren ev sahibi ekip Brezilya, 64-61 skorda öne geçti. Işıl Alben’in çaldığı topla birlikte kaydettiğimiz sayılarla skoru 68-65’e getiren potanın perileri, Iziane Castro’nun serbest atıştan kaydettiği sayılarla 70-65 geriye düştü. Uzatmanın bitimine 48 saniye kala Şebnem Kimyacıoğlu’nun bulduğu üç sayılık basket ve ardından Işıl Alben’in savunmada çaldığı top ve kaydettiği basketle skoru dengeye getirmeyi başardık. İyi top çevirdiğimiz uzatmanın son hücumunda, Şaziye İvegin’in denediği boş üçlük, isabetli olmayınca maçta ikinci uzatmaya gidildi.

Karşılaşmanın ikinci uzatmasına Iziane Castro’nun isabetiyle girilirken, Lara Sanders’ın serbest atıştan kaydettiği iki isabetle skoru 72-72’ye getirdik.  Işıl Alben’in kaçan ikinci serbest atışı sonrası Tilbe Şenyürek’in aldığı hücum ribauntuyla iki sayı daha kaydettik ve böylece maçın bitmesine 2 dakika kala 75-74 öne geçtik. Maçın yıldızı Işıl Alben’in savunmadaki top çalmasıyla birlikte bulduğumuz iki sayıyla büyük bir avantaj yakaladık ve skoru 77-74’e getirdik. Ev sahibi ekip Brezilya, Iziane Castro’nun iki sayılık basketiyle buna cevap vermeye çalışsa da ikinci uzatmanın bitimine 15 saniye kala Lara Sanders, kendisine yapılan faul sonrası iki serbest atışı da sayıya çevirdi ve skoru 79-76’ya getirdi. Son hücumu çok iyi savunan Potanın Perileri, bu tarihi maçtan 79-76 galip ayrıldı ve grupta önemli bir avantaj yakaladı.

Periyot skorları

  1. Periyot skoru | Türkiye 08–15 Brezilya
  2. Periyot skoru | Türkiye 20–36 Brezilya
  3. Periyot skoru | Türkiye 41–47 Brezilya
  4. Periyot skoru | Türkiye 60–60 Brezilya
  5. Periyot skoru (1.uzatma) | Türkiye 70–70 Brezilya
  6. Periyot skoru (2.uzatma) | Türkiye 79–76 Brezilya
Geri1 of 2

#HaydiKızlar durmak yok bize, hepinizin yüreğine sağlık! | #Rio2016

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler