“Hayatım Boyunca Spurs Forması Giyeceğime Eminim”

kawhi

Yaz döneminde Spurs ile yeni kontrat anlaşması yapmayan Kawhi Leonard , Sam Amick‘e verdiği röportajda kariyerini Spurs’te tamamlamak istediğini söyledi. Genç oyuncu ;

Burada seviliyorum ve burayı seviyorum. Organizasyonla çok sıkı bağlarım var ve onların gelecek planlarında yer alıyorum.Tabi ki neler olacağı hakkında kesin konuşamazsınız ama ben birçok büyük NBA oyuncusu gibi kariyerini tek takımda sürdürüp orada emekli olan bir oyuncu olmak istiyorum.

diyerek takımda kalma istediğini ortaya koydu.Birkaç gün önce Popovich de verdiği bir röportajda;

Oyunu yavaş yavaş Kawhi’in üzerine inşa etmeye başladık. Tim Duncan ve Manu Ginobili’nin en fazla 6-7 sene daha oynayacağını tahmin ediyorum. Onlar emekli olduğu zaman takımın yeni bir lidere ihtiyacı olacak ve Kawhi’yı o görev için hazırlıyoruz. O bu takımın geleceği”

diyerek biraz da esprili bir dille Kawhi’nin Spurs’un yeni döneminde liderliği alacağını vurgulamıştı. Aslında Kawhi ve Spurs arasında sözleşme imzalanmamasının sebebi diğer oyunculara göre biraz farklıydı. Kawhi’nin maksimum kontrat istediği biliniyor. Ancak Spurs’un de ona maksimum vermeye gönüllü olduğu söyleniyor. Peki bu durumdayken yeni sözleşme neden yapılmadı?

Bu aslında çok basit ekonomik bir karar. Sene sonunda büyük ihtimalle Tim Duncan ve Manu Ginobili emekli olacaklar.Böylelikle San Antonio Spurs’un maaş bordrosunda, diğer biten sözleşmeleri de hesaba katarsak, büyük bir yer açılacak.(detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz). Duncan&Ginobili döneminden sonra yeni bir yapılanmaya gidecek olan Spurs’un özellikle bu yaz serbest oyuncu piyasasında aktif olması bekleniyor. Öncelikli hedef ise Memphis ile sözleşmesi bitecek olan 29 yaşındaki İspanyol pivot Marc Gasol. Ekonomik istisnalar tam da burada devreye giriyor işte. Eğer Kawhi, yaz sonunda maksimum kontratı alsaydı, Spurs’un sene  sonundaki hamleleri için eli kolu bağlı hale gelecekti. Ancak eğer Spurs önce istediği hamleleri yapabilir daha sonra Leonard’a maksimum kontrat verebilirse aksi duruma göre yaklaşık $8 milyonlık bir ekstra manevra şansına sahip olacak. İşte tam da bu sebeple bu yaz Leonard’a uzatma verme yerine yaz sonunda sınırlı serbest oyuncu olmasına göm yumdular. Çünkü zaten en kötü durumda bile Leonard’a verilecek bir maksimum kontratı karşılayacaklar. Mümkün olduğunca esnek kalmaya çalışmalarının sonucu bu durum. Spurs’un yıllardır ne kadar hesaplı ve planlı yönetildiğini de göz önünde bulundurursak bu hamlenin de ne kadar kritik olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Şuan Spurs için oluşabilecek tek tehlike, yazın serbest oyuncu pazarında daha istedikleri hamleleri yapamadan Leonard’ın başka bir takımla anlaşması. Bu durumda Spurs yönetiminin Leonard’a verilen kontratı karşılamak için 3 günü olacak ki bu da onları çok büyük bir ikilemde bırakabilir ve planladıkları her şey ters giderek olası $8 milyon esnekliği kullanamayabilirler.  Ancak Leonard’ın bu takımda kalmak istediğini ve orayı sevdiğini de düşünecek olursak, Spurs yönetimini böyle bir zorlukla karşı karşıya bırakması pek de olası görünmüyor.

Doğuş Özkan – @dgsozkan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler