Hakan Demir #BCLPodcast’in yedinci konuğu | PODCAST

TOFAŞ’ı Basketbol Şampiyonlar Ligi B Grubu’nun zirvesine taşıyan başantrenör Hakan Demir, BCL Podcast‘in yeni konuğu oldu.

BCL Podcast’in yedinci bölümünde Kemal Rutkay Özcan’ın sorularını yanıtlayan Hakan Demir; B Grubu, TOFAŞ’a gelişi, Şampiyonlar Ligi grup formatı, turnuvada TOFAŞ’la birlikte beklentisi, Efes günleri; Erdemir, Aliağa, Bandırma maceraları gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Hakan Demir’in açıklamalarından satır başları şunlar:

Ben takımı devraldığımda takımın Türkiye Ligi’nde iki galibiyeti, dört mağlubiyeti vardı. Bursaspor’a kaybedildikten sonra o hafta içinde Tolga Öngören beni telefonla aradı. Orhun Hoca’nın ayrıldığını ve kendilerinin bir antrenörle imzalamadan önce 3-4 tane aday belirlediklerini, eğer ben de uygun görürsem o üç adaydan biri olduğumu ve benimle görüşmek istediklerini söyledi. Bu da bana medeni bir davranış olarak geldi.

Daha önce de sezon ortası deneyimlerim oldu ama aldığım TOFAŞ takımı geçmiş yıllardaki gibi değildi. Tecrübeli Türk ve yabancı oyuncuları ayrılmış, yeni gelen oyuncuları da kulübe intibak edememişti. Bozuk bir düzen vardı. Bunu kısa sürede toparlamamız gerekiyordu. TOFAŞ’ın antrenörlüğünü daha önce yapmadım ama TOFAŞ rakip olarak her zaman takdirle izlediğim, büyük hedeflere varması gerektiğine inandığım bir kulüp olarak basketbol anlayışımda yer alıyor. Bunun için gerekli hamleleri yaptık.

İstediğimiz basketbolu oynayabilecek ve soyunma odasından maçın son saniyesine kadar bir arada kalabilecek bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Ama son değil bu; bizim için sonlar sezon bittikten sonra nerede bitirdiğimiz, ne kazandığımızla ilgili olmalı.

Akoon-Purcell’i sayılarını takım kimyasının içinde atmaya hem antrenmanlarda hem maçlarda hem bire bir konuşmalarda ikna ettik. Son beş maçımızda farklı oyuncular öne çıktı. Dolayısıyla, takım kimyasını oturttuğunuz zaman her maçın içinde kendi yıldızını doğurabilecek bir sistemle oynamış olursunuz.

“Final 8 ilk hedefimiz”

Sezon ortasında takım almış bir antrenör olarak format değişikliği bana çok uygun değildi, ben değiştirilmemesini tercih ederim. Ama bu pandemi koşullarında Basketbol Şampiyonlar Ligi bence doğru bir karar verdi. Şimdi bir grup daha olacak, orada da altı maç oynayacağız. Toplamda 12 maç oynamış olacağız, eski formatta da 14 maç olacaktı. Maç sayısı azaldı ancak müthiş bir azalma da olmadı. Bu sistematiğin daha heyecanlı olduğunu düşünüyorum. İlk gruptan çıkma heyecanı, ikinci gruptan çıkma heyecanı, Top 8’e kalma… Pandemiden sonra da Şampiyonlar Ligi’nin, EuroLeague’den farklı bir şey yapmak istiyorsa, bu formatta devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

İkinci gruptan da çıkıp Final 8’de olmak bizim birinci hedefimiz. Final 8’i gerçekleştirdikten sonra durumumuza bakacağız, herkesin tek bir kupa için orada olacağı ortada. Birinci hedefimiz Final 8’e kalmak.

Bölümün tamamını SoundCloud ve Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler