Geri1 of 2

Günün son maçında İtalya, ev sahibi İsrail’i farklı geçti | #Eurobasket2017

Eurobasket 2017’de B Grubunun ve günün son maçında Tel Aviv’de İtalya ile grubun ev sahibi İsrail karşılaştı. Tel Aviv Arena’da kapalı gişe oynanan maçta İtalya karşısında beklenen direnci gösteremeyen İsrail sahadan 69-48 gibi farklı bir skorla mağlup ayrıldı. Ev sahibinin ürettiği bu 48 sayı, aynı zamanda ilk günün en düşük sayısı oldu.

İtalya maça Hackett-Belinelli-Datome-Melli-Cusin beşiyle başlarken, İsrail ise Mekel-Dawson-Casspi-Eliyahu-Howell beşiyle sahaya çıktı. Maça ev sahibi taraftarın baskısı altında ilk hücumda top kaybı ile başlayan İtalya, sonrasında Hackett’ın basket faulü ile ilk sayılarını buldu. İlk bölümde ev sahibi ekip Casspi ile skor üretirken, İtalya ise Bellinelli’nin iki üçlüğü ile ilk üç dakikayı 8-5 önde geçti. İsrail diğer oyuncularından katkı almakta başarılı olamazken, İtalya’nın Fenerbahçelileri Datome ve Melli de devreye girince fark sekize kadar çıktı ve ilk periyotun bitimine altı dakika kala İsrail maçın ilk molasını aldı. (13-5) Mola sonrası üst üste iki hücumdan boş dönen İtalya, savunma kısmında da faul hakkını bitime beş dakika doldurdu. İsrail Dawson’ın üçlüğü ile mola sonrasındaki iki dakikanın skorunu 6-0’a getirince mola bu kez Messina’dan geldi. Mola sonrası İsrail’in Casspi’nin kenarda olduğu kısa sürede skor üretemezken, İtalya ise özellikle pota altındaki etkinliği ile farkı yeniden sekize kadar çıkardı, Eliyahu’nun periyot sonundaki basketi ise skoru belirledi: 21-15.

İkinci periyota İsrail 0/3 ile başlarken, İtalya ise Finnoy’un elinden bulduğu dört sayı ile ikinci periyotta yaklaşık iki dakika geride kalırken 25-15 ile farkı çift hanelere çıkardı. Periyotun sonraki bölümü skor açısından kısır geçerken bir süre sayı bulamayan İtalya, Melli ve Belinelli ile bulduğu sayılarla farkı yeniden 10’a çıkardı (30-20) ve İsrail’e ikinci molasını aldırdı. Moladan yine 6-0’la dönüp İtalya’yı molaya götürdü. Dönüşte ise sahne Marco Belinelli’nin idi. Üst üste iki üçlük bulan yıldız oyuncu, takımının soyunma odasına 36-32 önde girmesini sağladı. İlk yarı sonunda yalnızca yayın gerisinden atış yapan Belinelli, 5/6 isabetle 15 sayı buldu ve maçın en skorer ismi oldu. İsrail’de ise hücumda ilk yarı boyunca ilk opsiyon olan ve yalnızca bir dakika dinlenebilen Omri Casspi 13 sayı-6 ribaunt üretti.

@italbasket

@italbasket

Maçın ikinci yarısı tempo açısından yüksek, skor açısından ise oldukça düşük başladı. İlk üç dakika sona ererken iki takım da birer basket bulmuştu ancak Datome’nin üçlüğü farkı yediye çıkardı ve takımına biraz olsun nefes aldırdı. İki takım da hücumda istediklerini sahaya yansıtamazken, periyot bitimine 1.40 kala Cusin’in attığı baskete kadar üç buçuk dakika içinde maçta yalnızca bir sayı oldu. Kalan bölümde üstünlüğünü koruyan İtalya, son on dakikalık bölüme 51-41 önde girdi. Ev sahibi İsrail periyotun son beş dakikasında saha içi isabet bulamadı.

Yalnızca çizgiden skor üretebilmeye devam eden İsrail, farkı eritip maça ortak olmalarını sağlayacak enerjiyi bir türlü gösteremedi. Son periyotta beş dakika geride kalırken yalnızca “iki” saha içi isabet bulunmuştu ve bunların ikisi de İtalya’nın bulduğu üçlüklerdi, bu üçlükler sonrası da koç Eldehstein 60-46’da bir mola almak durumunda daha kaldı. Mola sonrası da yayın gerisinden durmak bilmeyen İtalya, ikisi Filloy’dan biri de Belinelli’den olmak üzere üst üste üç üçlük daha buldu ve bitime yaklaşık iki dakika kala farkı yirminin üzerine çıkardı (69-48) ve fişi de çekmiş oldu. Kalan bölüm deyim yerindeyse rölantide geçerken, maç da aynı skorla bitmiş oldu.

Turnuva bu sonuçla ev sahibi için istenmeyen bir sonuçla başlarken, belki de üzerinde en çok düşünülmesi gereken konu da İsrail’in maçın son 15 dakikasında saha içi isabeti bulamaması oldu.

Geri1 of 2

Günün son maçında İtalya, ev sahibi İsrail’i farklı geçti | #Eurobasket2017

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir