Gigi Datome: ”Tecrübe kazanmanın en iyi yolu istediğini alamamaktır” | #socrates

Fenerbahçe’nin İtalyan yıldızı Luigi Datome, Socrates Dergi’nin Temmuz sayısında Uğur Ozan Sulak’a konuştu. Datome ile gerçekleştirilen bu güzel röportajın satır başlıkları şu şekilde:

“Türkiye Ligi’nde playoffa hazırlanmadan önce, Berlin sonrasında yıkılmıştık. Bu da gayet doğal. Euroleague finali kaybeden bir takımdan aksi bir reaksiyon bekleyebilir misiniz? Mümkün değil. Takım olarak yeniden bir araya gelmek önemli. Mental açıdan ne kadar güçlü olduğumuzu herkese göstermek istedik. Türkiye’nin en güçlü takımı olduğumuzu biliyorduk ve bunu kanıtlamamız gerekiyordu. Euroleague’de final oynamamız bir şey ifade etmezdi. Koç Obradovic’e göre her şey alışkanlıklar üzerine şekillenir. Daima en üst seviyede kalabilmenin sırrı, daima kazanmayı hedeflemek. Her zaman zirveye aday olmak en önemlisi.”

“Yakın bir arkadaşım, ‘Tecrübe kazanmanın en iyi yolu istediğini alamamaktır.’’ der. Milos Teodosic’in altı kez Final Four oynayıp kaybettiğini okumuştum. Düşünün, Teodosic altı kez kaybetmiş. Altı kez yenilmiş adam. Bu çok fazla tecrübe demek. Biz daha yolun çok başındayız. CSKA maçının maçında aptalca hatalar yaptık ve bunun bedelini ödedik. Devre arasında Obradovic’in, ‘20 dakikanız var ve eğer çok istediğinizi gösterirseniz basketbol adil bir oyundur.’ dediğini hatırlıyorum. Bunu yapabilir miydik? Tabii ki yapabilirdik ama şimdi düşündüğümde, finalde 20 sayı geriye düşmüş bir takımın kazanmayı hak edebileceğine inanmıyorum.”

“Gerçekçi olmak gerekirse arkamda Vesely ve Udoh varken tabii ki çok iyi savunma yapıyormuş gibi gözüküyorum. Bence hala gitmem gereken çok yol var. Savunmada gelişim kaydetmeliyim. Bunu bireysel olarak söylüyorum çünkü Euroleague’de en iyi savunma yapan takımlardan birine sahibiz. Sadece… Benim daha iyi olmam gerekiyor.”

datome mvp

“Final serisinin altıncı maçında MVP ödülünü kazanırken takımı gösterdim ve bunda son derece içtendim. Çünkü hep yanımda oldular. Mesela Galatasaray serisinde pek iyi durumda değildim. Kötü oynadım ama harika takım arkadaşlarım olduğu için finale çıkabildik. Yoksa bireysel olarak bakacaksak bırakın MVP’yi ben finale çıkmayı bile hak etmemiştim. Galatasaray serisindeki performansımla elenmem gerekiyordu.”

“Sezon içinde yaşadığımı ilginç anlardan biri Bogdan ve Koç Obradovic arasında. Bizim yüzlerce hücum setimiz var ve ‘Shoulder 2’ de bunlardan biri. Bir maçta moladaydık ve Koç Obradovic taktik tahtasını eline alıp, ‘Bir sonraki hücumda Shoulder 1 oynuyoruz.’ dedi. Herkes, ‘What the f… is Shoulder 1?’ diye düşünürken Bogdanovic araya girdi: ‘Koç bizim Shoulder 1 diye bir setimiz yok.’ ‘Bravo Bogdan. Haklısın. Sizi test etmiştim.’’

“Geçen yaz milli takım kampı için İtalya’ya gittiğimde berbere uğradım. Sakalımı biraz kısalttık ve çenemin kıvrımları ortaya çıktı. Sevmedim. Sanırım çok uzun bir süre böyle kalacak. Belki bir gün sıkılırım ama şu an halimden memnunum. Sakal kalıyor.”

“Bu yaz Bay Messina ile ilk kez çalışacağım. Çok heyecanlıyım. Evet, şimdi Sardunya’ya, kız arkadaşımın, ailemin, sevdiğim insanların olduğu yere döneceğim. Milli takım kampı öncesi önümde altı gün var. Tabii ki kitap okuyacağım ve biraz şarap içeceğim. Biraz da kokteyl… Bu tür zamanlarda biraz daha fazla kokteyl içebiliyorsunuz.”


Kaynak | Socrates Dergi Temmuz sayısı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler