#GETŞ2016’da ilk yarı finalist Pınar Karşıyaka! |#U18

Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda çeyrek final eşleşmelerinin ilk mücadelesinde iki İzmir takımı Pınar Karşıyaka ile 9 Eylül Basketbol, Halkapınar Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi.

Maça etkili başlayan taraf KSK oldu. Yay gerisinden etkili hücum eden yeşil kırmızılılar, üç sayılarda bulduğu isabetlerin yanında çember altında Görkem Doğan’ı da etkili kullanarak skoru 15-8’e getirince çeyreğin bitimine 4:25 kala 9 Eylül molasına gidildi. Moladan Burak Atasever’in elinden bulduğu üç sayılık basket ile dönen 9 Eylül’e Karşıyaka’nın karşılığı Erim Mertoğlu’nun elinden bulduğu altı sayının da dahil olduğu 8-0’lık seri ile verdi. Denk başlayan çeyrekte sona doğru kontrolü eline alan Karşıyaka birinci periyodu 25-14’lük skor üstünlüğü ile tamamladı.

İkinci çeyreğe etkili başlayan taraf Pınar Karşıyaka oldu. Alp Karahan ve Bertan Baştan’ın elinden gelen sayılarla farkı açan KSK’ya karşı 9 Eylül toparlandı ve 8-0’lık seri yakalayarak rakibini molaya götürdü. Mola dönüşü çembere yakın skor bulan Karşıyaka’ya karşılık üç sayı çizgisinin gerisinden isabetler bulan 9 Eylül karşılaşmayı dengede tutmayı başardı. Karşıyaka molasının ardından U18 Milli oyuncusu Berk Kar’ı devreye sokarak onun elinden bulduğu yedi sayı ile farkı tekrar çift hanelere çekti (44-34) ve bu sefer de 9 Eylül mola aldı. Mola sonrası Erim ve Arca’nın elinden skor bulan Karşıyaka’ya cevap vermekte zorlanan 9 Eylül, çizgiden Hakan Şanlı ile tek sayı buldu. Karşıyaka’nın çember altını oldukça etkili kullandığı ve kısa oyuncularından da bol katkı aldığı ilk yarı 48-35 Pınar Karşıyaka üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci yarıya Karşıyaka Görkem’in elinden ikinci şans basketleri bularak başladı. Çember savunmasındaki etkinliğini arttıran KSK rakibini zor ve dengesiz şutlara zorlarken, takım halinde bolca hücum ribaundu çekip ikinci şans sayıları üretti ve yavaş yavaş oyunun kontrolünü eline aldı. Bu bölümde 9 Eylül, Hakan’ın çizgiden bulduğu isabetlerle skor üretmeye çalışırken KSK oyundaki skor dengesini iyi sağladı ve Muhammed Faik Altınkalem’in basketiyle farkı yirmili sayılara kadar çıkardı. Üç dakika gelen 9 Eylül molası, takıma olumlu etki etmezken KSK üst üste sayılar bularak farkı açtı. Çeyrek sonunda Berk’in elinden altı sayı bulan Karşıyaka final periyoduna 71-48 önde girmeyi başardı. Maçın final periyoduna etkili girmeye çalışan 9 Eylül’e karşı kontrolü kaybetmeyen KSK oyunu dengede tuttu ve skoru yönetmeyi bildi. Durumu değiştirmek isteyen 9 Eylül bitime altı dakika kala molaya gitti. Molayı kullanan taraf 9 Eylül olsada moladan etkili dönen taraf 10-0’lık seri ile Karşıyaka oldu. Karşılaşmanın devamında oyun rolantiye girerken iki takımında değiştirme çabası olmadı ve şampiyonanın ilk yarı finalisti 89-59’luk skor ile Pınar Karşıyaka oldu.

Pınar Karşıyaka’da Erim Mertoğlu 23 sayı 7 ribaund, Berk Kar 18 sayı 4 asist, Görkem Doğan 15 sayı 15 ribaund, Arca Tülüoğlu da 8 sayı 5 ribaund 9 asist ile takımlarının galibiyetinde söz sahibi olurken 9 Eylül’de Hakan Şanlı’nın 18 sayı 7 ribaundluk performansı galibiyet için yeterli olmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler