Gelecek sezon yedi Türk oyuncu daha NCAA I’de mücadele edecek

NCAA Division I’de önümüzdeki sezon Türkiye’den yedi oyuncu daha boy gösterecek. Böylelikle ABD’nin en üst düzey üniversite liginde 11 erkek basketbolcu Türkiye’yi temsil edecek.

H.Gökberk Yenitepe (@hgyenitepe)
H.Gökberk Yenitepe (@hgyenitepe)

1997 jenerasyonunun ağırlıkla olduğu bu yedi oyuncu içerisinde Ömer Faruk Yurtseven, Deniz Çelen, Yalım Olcay ve Erkam Kırış gibi potansiyelli ön alan oyuncularının fazlalığı da dikkat çekiyor. Ek olarak Darüşşafaka Doğuş’un altyapısında yetişen forvet Sinan Sağlam ile Anadolu Efes altyapısındaki oyun kurucu Ege Havsa’nın, 1997 jenerasyonunun parçaları olarak mütevazi bir basketbol programına sahip olan Fordham Üniversitesi’nde eğitim ve basketbol hayatlarına devam edeceği de kayda değer bir nokta.

Geçtiğimiz sezona dönersek NCAA I’de dört Türk erkek basketbolcu bulunmaktaydı. SIUE’nin istatistiksel anlamda iyi bir sezonu geride bırakan guard’ı Burak Eşlik ve Montana State’in dört numarası Sarp Göbeloğlu, üniversitedeki son yıllarına giriyorlar. Oklahoma City Thunder’ın yıldızı Enes Kanter’in bu sezon Green Bay Wisconsin’de üçüncü senesini yaşayacak kardeşi Kerem Kanter ile DePaul Üniversitesi’nin ikinci sınıf öğrencisi gardı Ertan Gazi, 2016-17 sezonunun ardından da erken profesyonel olma kararı almazlarsa NCAA’de Türkiye’yi temsil etmeye devam edecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler