kurucs

Geleceğin Yıldızları bölümümüze bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Letonya’nın 1998 doğumlu genç yeteneği Rodions Kurucs oldu.

Geçtiğimiz yaz Letonya’da düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı oyun ile takımının turnuvayı 2. Bitirmesinde çok önemli rol oynayan Rodions, o turnuvayı 13,4 sayı 5,9 ribaund 1,9 asist ortalamalarıyla tamamladı. Bu oyununun karşılığını da turnuvanın en iyi 5’ine seçilerek alan Rodions, Letonya’nın ileride çok şeyler beklediği bir potansiyel.

O turnuvanın ardından kısa bir süre önce Adidas Next Generation Turnuvası’nın Kaunas etabında VEF Riga formasıyla da izlediğimiz Kurucs, turnuvayı domine eden isimlerden biriydi. Takımının finale çıkmasında aslan payına sahipti. Turnuvayı 17,8 sayı 5,5 ribaund 2,3 asist 3,3 top çalma ortalamalarıyla kapattı. Bu turnuvada da en iyi 5’e seçilen genç yetenek, bu jenerasyonun Avrupa’daki en önemli isimlerinden biri olduğunu tekrar gösterdi.

Kısa Forvet pozisyonunda oynayan Leton oyuncu yaşıtlarına göre müthiş bir fiziğe sahip. İlk görüşte bunu hemen anlayabilirsiniz. Fiziğinin bu kadar fit olması onun bazı özelliklerine de doruk noktasına çıkarıyor elbette. Mesela atletizmi. Müthiş bir sıçrama yeteneğine sahip. Yaptığı bir blok ile ya da yaptığı bir smaç ile takımını çok çabuk havaya sokabiliyor. Bir diğer özelliği oyunu içerden çok iyi oynuyor olması. Potaya yaptığı penetreleri ne yapıyor ediyor sayı ile sonuçlandırıyor. Adidas Next Generation’un Kaunas etabında 28 tane 2 sayılık atış denemesi yaptı ve bunların 22’si sayıyla sonuçlandı. Ortalaması ise %78.  Gerçekten harikulade bir rakam. Bir diğer istatistiğine daha değinmek istiyorum. Aynı turnuvada 3,3 top çalma oranı yakaladı. Bu da onun oyunu ne kadar iyi takip ettiğinin göstergesi. Hücumda bu kadar çeşitliliğe sahip olan Rodions Kurucs kendi jenerasyonunda büyük fark yaratıyor.

Gelelim geliştirmesi gereken özelliklere; Rodions’un Kaunas etabında 3,3 top kaybı ortalaması vardı. Aynı şekilde U16 Avrupa Şampiyonası’nı da 3,2 top kaybı ortalamasıyla tamamladı. Benim de izlediğim bazı maçlarda çok bariz top kayıpları yaptı. Bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Daha seçici davrandığı takdirde bu oranlar daha aşağılara inebilir. Leton oyuncu şutuna güveniyor ancak daha iyi tercihler yapmak zorunda. İyi bir şütör olma potansiyeline sahip. Elbette daha çok çalışması gerekiyor, şutunu daha istikrarlı hale getirmesi gerekiyor ama tercihleri konusunda sıkıntı yaşamaya devam ederse bu onun açısından bir handikap olur. En büyük sorunu ise bana göre İSTİKRAR. U16 Avrupa Şampiyonası’nı takip edenler mutlaka görmüştür. Bir maç harikalar yaratan Leton oyuncu bir sonraki maç ortalıklarda pek yok. Eğer uzun maratonlarda daha istikrarlı bir oyun sergileyebilirse tutulması neredeyse imkansız bir oyuncu olabilir.  Savunmada da daha agresif olduğu takdirde daha komple bir oyuncu olacağını düşünüyorum.

Uzun lafın kısası Rodions; Letonya’nın önemli potansiyellerinden. Letonya’nın son yıllarda altyapıya ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Anzejs Pasecniks ve Kristaps Porzingis bu ağacın son meyvelerinden. Rodions Kurucs’un ise daha zamanı var. Letonya basketbolu ondan şüphesiz çok şeyler bekliyor olmalı. Eğer doğru çalışır ve eksiklerini giderirse ileride çok önemli bir oyuncu olabilir. Saha dışında da çok iyi bir karaktere sahip olan Rodions için umarız işler yolunda gider.

10937824_618008025012117_1204058584_n (1)

                                                             Adı Soyadı: Rodions Kurucs

                                                                 Pozisyonu: Kısa Forvet

                                                            Doğum Tarihi: 05.02.1998

                                                                      Boyu: 2,04

                                                                  Takımı: VEF Riga

Röportaj isteğimi kırmayan Rodions Kurucs’a burdan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi isterseniz Kurucs’u dinleyelim.

Basketbol oynamaya nasıl başladın Rodions?

Basketbol oynamaya 6 yaşında başladım. İlk antrenmanıma büyükbabam götürdü. O antrenmandan sonra basketbolu çok sevdim ve çok iyi bir oyuncu olmak için çalışmaya devam ediyorum.

İdolün kim? Kimin oyununu kendine örnek alıyosun?

İdolüm Kevin Durant. Çünkü oyun tarzımın ona benzediğini düşünüyorum.

Çok iyi bir yazı geri de bıraktınız. U16 Avrupa Şampiyonası’nı 2. Olarak tamamladınız. O süreci bize anlatır mısın?

Çok zorlu bir yazı geride bıraktık. Takım olarak çok çalıştık. Çok kötü bir otelde kaldık bütün yaz boyunca. İlk olarak 1 ay kamp yaptık ardından bir hafta tatil yaptık. O tatilden sonra 2 hafta daha kampa girdik. Mükemmel bir Antrenörümüz vardı ve basketbolu iyi biliyordu. Bizi anlıyordu ve çok yardımcı oluyordu. O yüzden çok rahat bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Çok iyi bir turnuvayı da geride bıraktık. Duygu yüklü bir yazdı. Harikaydı.

Final maçında Fransa’ya kaybettiniz. O maçta neler yolunda gitmedi?

Bana göre biz o maça tam anlamıyla hazırlanamadık. Kazanacağımızdan çok emindik fakat kaybettik. O maçı kaybettikten sonra gerçekten çok üzüldüm. Çünkü ben Şampiyon olmak için o maça çıkmıştım. Ayrıca Fransa takımı bizi çok iyi analiz etmiş ve oyuna çok iyi hazırlanmış. Bizim oyunu akışkan oynamamıza hiç izin vermediler. Dolayısıyla da kaybettik.

En iyi 5’e seçildin. O ödül hakkındaki düşüncelerin neler?

Benim için çok anlamı olan bir ödül olmadı ilk aldığımda. O ödül yerine final maçını kazanmayı tercih ederdim. Ancak bir zaman sonra o ödülü aldığım için mutlu oldum. Harika bir hediyeydi.

Eurocamp 2014’e de katıldın. Nasıl bir organizasyon oldu biraz anlatır mısın?

Gerçekten çok iyi bir kamptı ve çok neşeli bir ortam vardı. Çok önemli Antrenörler o kamptaydı. Çok iyi basketbolcular ve birçok yeni insan ile bir araya geldim. ABD U18 Milli Takımı’nı izleme şansı buldum. Çok iyi bir şekilde o kamp sona erdi ve her zaman hatırlayacağım.

Adidas Next Generation Turnuvası’nın Kaunas etabında yer aldınız ve turnuvayı 2. Sırada tamamladınız. Nasıl bir turnuva oldu sence?

Kaunas etabında istediğimizi aldık. Maçların oynandığı salondaki atmosferi çok beğendim. Ben daha önce böyle bir salonda oynamadım. (Gülüyor) O turnuva sayesinde yeni arkadaşlar ve yeni basketbolcular ile tanıştım. İyi bir oyuncu olduğumu kanıtlamak için orada oynadım ancak daha iyisini yapabilirdim. Final maçına gelecek olursak hakemler çok kötüydü. Fakat ben ve takımım aldığımız sonuçlardan dolayı memnunuz.

Final maçını kaybederek Madrid’deki 4’lü Final şansını kaybettiniz. O final maçında neler oldu?

O maçtaki 1. Problem kesinlikle hakemlerdi. 2. Problem ise bizim oyunumuzdu. Aslında iyi bir oyun oynadık. Ama Litvanya Takımı bizden çok daha iyiydi ve maçı kazandılar.

VEF Riga son yıllarda çok önemli yıldız adayları çıkartıyor. Tabi ilk akıllara gelen ikili Kristaps Porzingis ve Anzejs Pasecniks. Oradaki sistem nasıl?

Güzel bir organizasyon var fakat her sistemin kendine göre artı ve eksi yönleri bulunur. VEF Riga’da da eksikler yol değil.

Oyunundaki pozitif ve negatif yönlerin neler?

Atletizmime ve hızıma güveniyorum aynı zamanda iyi bir şütör olma potansiyeline sahibim. Akıllı bir basketbol oynamaya çalışıyorum ve bu konudaki eksiklerimi gidermem gerekiyor.

Kariyerindeki hedeflerini de biraz anlatır mısın?

İlk hedefim Euroleague’nin en iyi 3 takımından birinde düzenli bir şekilde oynamak. Onun ardından tabi ki hayalim NBA.

Kendi jenerasyonunda hangi oyuncuları beğeniyorsun?

Takım arkadaşım Kristers Zoriks’i beğeniyorum. Çok esnek ve sakin bir oyuncu. Küçük kardeşim Arturs’da iyi bir oyuncu olacak. O daha 15 yaşında. Onun ile çok güzel hayallerimiz var.  (Gülüyor)

Ne tür kitaplar okuyorsun?

Derin kitapları okumayı seviyorum. ‘’Hedeflerime nasıl ulaşabilirim’’ sorularıma cevap verecek kitaplar.

Bugüne kadar unutamadığın bir anı var mı? Eğer var ise bir tanesini anlatır mısın?

Bugüne kadar yaşadığım her şey unutulmaz bir anı zaten. (Gülüyor)

Zaman ayırdığın için çok teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir