Geleceğin Yıldızları #9: Andrej Magdevski

Geleceğin Yıldızları’nda bu haftaki konuğumuz Partizan‘ın 1996 doğumlu Makedon oyuncusu Andrej Magdevski oldu.

Galatasaray altyapısında oynayan Kristijan Nikolov‘un da yakın arkadaşı olan Andrej, daha önce Türkiye‘ye geldiğini ve bazı Türk arkadaşlarından Türkçe kelimeler de öğrendiğini söyledi röportajda.

Çıplak gözle maalesef şu ana kadar izleme şansım olmadı ama duyduklarımdan ve röportajda da yer verdiğim 3 farklı mixtape kadar biliyorum Andrej’i. En çok etkilendiğim şey, potaya saldırışı oldu diyebilirim. Korkusuzca potaya saldırıyor ve her iki eliyle de pozisyonları bitirebiliyor. Özellikle de videolarda da görebileceğiniz üzere çok zor pozisyonlardan da netice alabiliyor genç Makedon.

Magdevski süper bir oyuncu. Çok iyi bir profesyonel. Sahada çok iyi bir karakteri var, saha dışında da keza güzel şeyler söyleyebilirim. İnşallah bir gün Euroleague’te çok iyi bir oyuncu olacak. – (Kristijan Nikolov – Galatasaray)

İyi de bir şutör olan Andrej Magdevski‘nin sorun yaşadığı ve üzerinde durması gereken en önemli noktalardan birisi de, şut seçimiJordan Brand‘te oynayan Andrej’i, orada onunla birlikte olan Berk İbrahim Uğurlu‘ya sorduğumuzda şunu söyledi:

“Her an şut atabilir. Çok iyi bir şutör.”

Şut tercihiyle birlikte biraz daha pas oyununu geliştirmesi, onu 1996 jenerasyonunun önemli guardları arasına sokacaktır. Savunmada oyunu iyi okuması ve özellikle deribaundlara girmekten çekinmemesiribaundu aldıktan sonra çok hızlı bir şekilde oyunu yönlendirebilmesi Magdevski hakkında söyleyebileceğimiz olumlu notlardan diğerleri.

 

Mersin‘de düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları‘nda Andrej Magdevski‘yi Makedonya formasıyla izleme şansımız var. Bir gün Türkiye‘de oynamak istediğini söyleyenMagdevskiPartizan organizasyonunu da TrendBasket‘e anlattı.

İsterseniz sizleri röportajla baş başa bırakalım…

Adı-Soyadı: Andrej Magdevski

Pozisyonu: PG

Doğum Tarihi: 14.01.1996

Ülkesi: Makedonya

Boyu: 1.90 cm

Takımı: Partizan

Basketbol oynamaya nasıl başladın?

6 yaşındayken ilk olarak basketbol oynamaya başladım. Kardeşim sokakta basketbol oynuyordu, ben de denedim ve ardından oynamaya devam ettim. 

Partizan’a transfer oldun. Organizasyon, takım ve sistem hakkında neler söyleyebilirsin?

Partizan iyi koçlara sahip olan, Sırbistan’daki en iyi takım. Organizasyon en üst seviyede. Kulüp oyuncuların her şeyiyle ilgileniyor. En önemlisi antrenmanların seviyesi diyebilirim. Çok çalışıyoruz.

Yakın arkadaşın Kristijan Nikolov da Türkiye’de ancak federasyonun izin vermemesi sebebiyle Galatasaray’da oynayamıyor. Onun hakkında neler söyleyebilirsin?

Kiko’nun ne hissettiğini biliyorum. Çünkü bende aynı sorunları yaşadım. Maç oynamadan, sadece antrenman yapmak çok zor. Ancak o sabırlı birisi ve bunun karşılığını bir gün alacak.

Sence geliştirmen gereken yönün ne?

Bence oyunumdaki her detayı mükemmel yapmam için çalışmam gerekiyor. 

Gelecek hakkındaki hedeflerin neler?

Partizan A Takımında oynamak ve Euroleague şampiyonu olmak istiyorum. İleride göreceğiz.

Türkiye’de oynamak ister misin?

Evet, Türkiye’de Fenerbahçe-Beşiktaş-Galatasaray-Efes gibi çok güçlü 4 takım var. Bu takımlar Avrupa’nın en iyi takımlarından.

İdolün kim?

İdollerim Ricky Rubio ve Stephen Curry.

Boş zamanlarında neler yapıyorsun?

Derslerime çalışıyorum, TV izliyorum, arkadaşlarımla dışarıya çıkıyorum ve internette takılıyorum. 

Makedonya’da basketbol ne durumda sence? Her gün gelişiyor gibi sanki?

Makedonya Avrupa Şampiyonası’nda 4. olmuştu. Bu küçük bir ülke için çok iyi bir sonuç. Ancak işin kötü tarafı 4. olan kadrodaki çoğu oyuncu yaşlı ve tecrübeli. Bizim genç oyuncular olarak sonuna kadar çalışmamız ve madalyayı ülkemize getirmemiz gerekiyor.

’95-’96 jenerasyonunda beğendiğin oyuncular kimler?

Mega Vizura’dan Ognjen Jaramaz, Kızılyıldız’dan Nikola Rebic ve Marko Guduric, Barça’dan Hezonja ve INSEP’ten Inglis ’95 jenerasyonunda beğendiğim oyuncular. Cibona’dan Marko Arapovic, Fenerbahçe’den Berk Uğurlu ve Almanya’dan Wimberg ise ’96 jenerasyonunda beğendiğim isimler.

Sanırım Türkiye’de bulundun, neler söyleyebilirsin Türkiye hakkında? Türkçe bildiğin kelimeler neler?

Evet, Türkiye’de bulundum. Dünya Şampiyonası için İstanbul’a gelmiştim. Türkiye çok büyük bir ülke ve insanları da çok kibar. Kelime olarak da, ekmek-abi-çok güzel şu anda aklıma gelenler. Birçok kötü kelime biliyorum ama şu anda sana bunları söyleyemem :D

Röportaj&Yazı: Can Pelister

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler