mazalin

Geleceğin Yıldızları’nda bu haftaki konuğumuz Hırvatistan’ın 1997 doğumlu genç yeteneği Lovro Mazalin  oldu.

Lovro Mazalin’i ilk olarak geçtiğimiz sezon Letonya’da düzenlenen U18 Avrupa Şampiyonası’nda canlı olarak izleme fırsatı buldum. Mario Hezonja’nın sakatlığından dolayı kadroya dahil edilen Hırvat oyuncu kendisinden 2 yaş büyüklere karşı oynasa da hiç zorluk çekmedi ve çok iyi bir oyun ortaya koydu. Final maçında da başımızı az da olsa ağrıtan Lovro, o turnuvayı 10,4 sayı, 5,7 ribaund 1,3 asist ortalamaları ile kapattı.

O turnuvanın ardından hemen U16 Avrupa Şampiyonası kadrosuna katılan Lovro Mazalin o turnuvayı da bireysel anlamda çok iyi geçirdi. Hırvatistan turnuvayı 6. Olarak bitirip hayal kırıklığı yaratsa da Lovro Mazalin 18,6 sayı 7,9 ribaund 3,7 asist ortalamaları ile iyi bir turnuvayı geride bıraktı. Özellikle 5.’lik 8.’lik klasman grubunda Milli Takımımıza karşı oynadığı karşılaşmada 44 sayı atan Hırvat oyuncu o maçta müthiş bir performans sergilemişti.

Geçtiğimiz yaz Konya’da düzenlenen U18 Avrupa Şampiyonası’nda da boy gösteren Lovro Mazalin o turnuvada beklentilerin biraz altında kalmıştı. Turnuvayı 9,8 sayı 2,8 ribaund 3,8 asist ortalamalarıyla kapatsa da bu jenerasyonunun en önemli oyuncularından biri olduğunu yine de gösterdi.

Bu sezon başından itibaren de KK Cedevita takımının kadrosunda yer alan Lovro, Eurolague’de yaklaşık 6,5 dakika ortalama ile sahada kaldı ve 1,7 sayı ortalaması tutturdu. Adriyatik Ligi’nde de yaklaşık 5,5 dakika ortalamasıyla sahada kalan yavaş yavaş bir üst seviye basketbola doğru adım atıyor.

1’den 3 numaraya kadar her pozisyonda rahatlıkla oynayabilen Lovro Mazalin çok iyi bir fiziğe sahip. Fiziğinin avantajını da çok iyi kullanan Hırvat oyuncu, bire birde tutulması çok zor bir isim. Aynı zamanda müthiş bir Basketbol IQ’suna sahip. Saha da olan biten her şeyi görebilen genç yetenek çok da iyi bir skorer. Pasör kimliğini de çok iyi olan Hırvat oyuncu hücumdaki çeşitliliği ile kendi jenerasyonunda büyük fark yaratıyor.

Geliştirmesi gereken özelliklere bakacak olursak; şutunu halen istenen seviyede değil. Adidas Next Generation Tournament’in Roma ayağında %27 ile üç sayılık isabet buldu. Tercih konusunda da  problem yaşayan Lovro, hem içerden hem dışardan tehlikeli bir oyuncu olmak istiyorsa eksiklerinin üzerine sonuna kadar gitmesi gerekiyor. Top kontrolünde de zaman zaman sıkıntı yaşayan Hırvat isim bol bol fundamental çalışmalı. Lovro Mazalin’in en büyük eksiği ise bana göre SAVUNMA. Birebir de çok çabuk adamını kaçırabilen Mazalin, aynı zamanda topsuz savunmada da aksayabilen bir oyuncu. Savunmasını agresif bir kimliğe büründüğü takdirde daha komple bir oyuncu olacağını düşünüyorum.

Uzun lafın kısası; Lovro Mazalin Hırvatistan’ın gelecekte çok şeyler beklediği bir isim. Hidayet Türkoğlu’na da benzetilen Hırvat oyuncu eksiklerini giderdiği takdirde Hırvatistan’ın son yıllarda altyapıdan çıkardığı en önemli oyunculardan biri olabilir. Saha dışında da çok iyi bir insan olan Lovro Mazalin’i ileriki yıllarda üst seviyelerde bol bol izleyebiliriz. Çünkü o çok önemli bir genç yetenek.

unnamed (1)

Adı Soyadı: Lovro Mazalin

Pozisyonu: Şütör Guard

Doğum Tarihi: 28.06.1997

Boyu: 2,04

Takımı: KK Cedevita

Röportaj isteğimi kırmayan Lovro Mazalin’e burdan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi isterseniz Mazalin’i dinleyelim.

Lovro basketbola nasıl başladın?

3 4 yaşlarında basketbol ile tanıştım. Kardeşim basketbol oynuyordu ben de onu izlemeyi gerçekten çok seviyordum. Basketbola resmen aşıktım. 5 yıl önce 2 hafta da 1 yaptığımız antremanlar ile basketbola başladım ve bugünlere kadar geldim.

En beğendiğin basketbolcular kimler?

Drazen Petrovic ve Toni Kukoc’u gerçekten çok beğeniyorum ve çok seviyorum. Çünkü onlar çok büyük 2 efsane. Nba’deki idolüm ise tabi ki Kobe Bryant.

Konya’da düzenlenen U18 Avrupa Şampiyonası hakkındaki görüşlerin neler?

Konya’da düzenlenen U18 Avrupa Şampiyonası’nda çok da iyi oynadığımı düşünmüyorum. Çok daha iyi oynayabilirdim. Fakat olmadı. Tabi ki takım olarak hedefimiz final oynamaktı. Çünkü çok yetenekli oyunculardan kurulu bir takımdık. Ama turnuvayı 3. Olarak tamamladık. Yine de iyi bir turnuva geçirdiğimizi düşünüyorum.

Türkiye ile Yarı Final’de karşılaştınız. Bu maçı kaybederek Final oynama şansını kaybettiniz. Bu maç hakkında neler düşünüyorsun?

Türkiye ile oynadığımız yarı final maçına gelirsek; Türkiye bizden çok daha iyi oynadı.  Biz sadece onları bu oyunlarından dolayı tebrik edebiliriz. Gerçekten hak ederek kazandılar. Ama biz U19 Dünya Şampiyonası ile birlikte çok daha güçlü döneceğiz.

Bu genç yaşında Euroleague’de oynama fırsatı buldun. Oradaki atmosferden biraz bahseder misin?

Ben genç bir oyuncuyum ve Euroleague’de çok genç yaşta oynama fırsatı buldum. Euroleague benim için gerçekten müthiş bir deneyim oldu. Orada çok hızlı, çok güçlü ve akıllıca bir basketbol var. Dediğim gibi benim adıma müthiş bir deneyimdi. Euroleague’de oynama fırsatı bulduğum için de gerçekten çok şanslıyım.

Kariyerindeki hedeflerin neler?

Benim hedefim önümüzdeki yıllarda en iyi oyunculardan biri olmak. Bir üst seviye basketbolda çok daha başarılı olmak istiyorum. Kendime gerçekten çok güveniyorum. Bunu yapabileceğime inanıyorum.

Kendi jenerasyonundan kimleri beğeniyorsun?

Tabi ki en iyi arkadaşım olan Dragan Bender’i söyleyebilirim. Aynı zamanda Anadolu Efes oyuncusu Furkan Korkmaz’ın oyununu gerçekten beğeniyorum.

Hücum mu Savunma mı Lovro?

Kesinlikle hücum. Çünkü sayı atmayı ve sayı attırmayı seviyorum.

Türk Basketbolu hakkında neler biliyorsun?

Türk basketbolu hakkında bir çok şey biliyorum. Bir çok ünlü takımınız var. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker bunlardan sadece ikisi.

Yeni yıldan beklentilerin neler?

Yeni yıldan beklentilerim gerçekten çok fazla. Hırvatistan Kupası’nda Şampiyonluğu , Hırvatistan Ligi Şampiyonluğu’nu, Adriyatik Ligi Şampiyonluğu’nu ve U19 Dünya Şampiyonası’nda şampiyon olmayı hedefliyorum. Bunlar için de çok çalışmam gerektiğini biliyorum.

Röportaj isteiğimi kırmadığın için çok teşekkür ederim. Başarılar dilerim.

Ben teşekkür ederim. Keyifli bir sohbet oldu.

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir