Geleceğin Yıldızları #22: Isaiah Hartenstein

isaiah

Geleceğin Yıldızları bölümümüzde bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Almanya’nın 1998 doğumlu genç yeteneği Isaiah Hartenstein oldu.

Geçtiğimiz yaz düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı oyun ile iyi  bir turnuvayı geride bıraktı ve herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Maç başına 26 dakika süre alan Isaiah turnuvayı 10,3 sayı 9,3 ribaund 1,9 asist ortalamalarıyla bitirdi. Aynı zamanda geçtiğimiz hafta Polonya’da düzenlenen hazırlık turnuvasında da çok iyi bir oyun sergileyen Hartenstein ‘98 jenerasyonunun Avrupa’daki önemli oyuncularından.

Uzun Forvet pozisyonunda oynayan Isaiah; müthiş bir boy ve kulaç uzunluğuna sahip. Blok tehdidi çok yüksek ve rakiplerine korku salabilen bir isim. Uzun boyunun avantajını çok iyi kullanıyor ve sezgileri iyi durumda. Letonya’da düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda maç başına 1,5 blok ortalaması vardı. Bana göre en önemli özelliği ise 2,07’lik bir oyuncuya göre sahip olduğu fundamental. Toplu olarak sahayı çok rahat bir şekilde geçebiliyor. Tepeden oynadığı 1’e 1’lerde de fiziğinin avantajını çok iyi kullanıyor ve iyi bitiriyor. Saha görüşü de iyi durumda olan Isaiah,  oynadığı Post up oyunlarından sonra dışarıdaki oyuncuya rahat bir şekilde doğru pası verebiliyor.

Geliştirmesi gereken özellikler ise; her genç oyuncu gibi şutunu daha istikrarlı hale getirmeli. Fakat solak ve iyi bir mekaniği var. Bu fiziğine ve oyununa istikrarlı bir şut eklerse çok iyi bir tehdit olabilir. Bir diğer geliştirmesi gereken özelliği 1’e 1 savunması. Evet blok tehdidi çok yüksek ancak 1’e 1’de biraz yavaş kalıyor ve kolay geçilebiliyor. Bacakları biraz daha hızlandığı takdirde savunmada agresif bir kimliğe bürünebilir. Bana göre en büyük sıkıntısı ise İstikrar. Bir maç harikalar yaratıyor ancak bir sonraki maçta ortalarda pek yok. İstikrarlı olduğu zaman daha komple bir oyuncu olacaktır.

Uzun lafın kısası Isaiah, Almanya’nın en önemli genç yeteneklerinden. Nowitzki ve Femerling gibi Yıldızların ardından Almanya’nın  gelecekte çok şeyler beklediği bir isim. Doğru bir şekilde çalışır ve eksiklerini giderirse çok önemli yerlere gelebilir. İlk Genç senesi olmasından dolayı bu sene U18 Avrupa Şampiyonasında göstereceği performans onun adına çok önemli olacak.

{13F7E948-2EA5-4D4C-B23C-B3E28C1A5BE9}flexible

                                                                            Adı Soyadı: Isaiah Hartenstein

                                                                                   Pozisyonu: Uzun Forvet

                                                                                 Doğum Tarihi: 05.05.1998

                                                                                Takımı: Artland Dragons

                                                                                          Boyu: 207 cm

                                                                                       Ülkesi: Almanya

Şimdi isterseniz Hartenstein’i dinleyelim.

Her zamanki gibi klasik bir soru. Basketbola nasıl başladın?

Ben çok küçük iken basketbola başladım çünkü babam o zamanlar Almanya’nın Oregon takımında oynuyordu. Babam kesinlikle büyük bir faktör oldu. Onun sayesinde basketbola başladım.

İdolün kim. Kimin oyununu çok beğeniyorsun?

Kevin Durant. Çünkü ben onun gibi oynamak istiyorum. Hem içerden hem de dışardan etkili bir oyuncu olmalısınız. Ben de oyun tarzımı ona benzetmeye çalışıyorum.

U16 Avrupa Şampiyonasında senin çok iyi oyunun vardı fakat takım olarak turnuvayı 7. Sırada bitirdiniz. Turnuva hakkındaki görüşlerin neler?

Bana göre çok da iyi oynadığımız söylenemez. Ben takımıma yardımcı olabilmek için oynadım ve biraz daha fazla göze çarpmış olabilirim. Fakat bu turnuva da kendimi göstermekten çok takımıma yardımcı olmak istedim. Coach beni fazla oynatmadı ve takım olarak da iyi değildik. Yoksa ben o turnuvada en iyi 4 takım arasına girebileceğimizi düşünüyorum. Yetenekli bir takımdık ve istediğimiz oyunu tam olarak sahaya yansıtamadık.

U16 Avrupa Şampiyonasındaki iyi oyunun birçok takımın ve gözlemcinin ilgisini çekti tabi. Şampiyona sonrası teklifler aldın mı?

Evet. Bir çok teklif geldi fakat ben bir yıl daha takımımda kalmak istedim. Kariyerimi iyi yönde etkileyecek bir takımı seçmek istiyorum.

Adidas Eurocamp’a da katıldın. Senin için nasıl bir kamp oldu?

O kampta iyi oynadığımı düşünüyorum ve bazı teknikleri yine orada  öğrendim. Ayrıca bu yaşımda orada olmak çok önemli bir olay. Her zaman yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız sıkı çalışmalısınız.

Geçtiğimiz günler Polonya’da düzenlenen hazırlık turnuvasında Almanya Takımı olarak iyi sinyaller verdiniz. U18 Avrupa Şampiyonasındaki hedefleriniz neler olacak?

Şuan için hedeflerimizi söylemem doğru olmaz çünkü biz genç bir takımız ve iyi bir takım kimyası yakalamamız gerekiyor. Fakat çok yetenekli oyuncularımızın olduğunu düşünüyorum. Ne olacağını göreceğiz.

Oyunundaki pozitif ve negatif yönlerin neler?

Ben çok yönlü bir oyuncu olmak istiyorum.İçeriden ve dışarıdan çok daha etkili olabilirim. Bunun için iyi bir boyum ve uzun kollarım var. İyi ribaund çekiyorum ve blok tehdidim var. Fakat 1’e 1 savunmada kendimi daha fazla geliştirmem gerekiyor. Aynı zamanda sağ elimi daha efektif kullanıp güç problemimi de aşarsam iyi yerlere gelebilirim.

Kariyerindeki hedeflerin neler?

Nba ve Euroleague hedeflerimin arasında. Kesinlikle o seviyelerde oynamak istiyorum.

Kendi jenerasyonun hakkında ne düşünüyorsun. Sence kimler ön planda?

Bu jenerasyon gerçekten çok zengin .Çok yetenekli isimler var.  Bu yüzden isim vermem gerçekten çok zor.

Savunma mı yoksa hücum mu?

Kesinlikle savunma. Hücumda çok iyi olabilirsiniz fakat savunmanız ile şampiyon olursunuz.

Son olarak Türk Basketbolu hakkında neler biliyorsun?

Euroleague’de oynayan takımlarınız var onları biliyorum. Eğer orada oynamak istersem bir gün neden olmasın.

Yanlış mı anladım yoksa birgün Türkiye’de mi oynamak istiyorsun?

Belki yaşımın ilerlediği zamanlarda iyi bir tercih olabilir. İyi bir profesyonel olduğum zamanlarda. Bakalım göreceğiz.

Röportaj isteğimi kırmadığın için teşekkürler. Başarılar dilerim.

Ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler