Geleceğin Yıldızları #17: Dzanan Musa

OlrKOTT

Geleceğin Yıldızları bölümümüze bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Bosna Hersek’in 1999 doğumlu genç yeteneği Dzanan Musa.

Geçtiğimiz yaz düzenlenen U-16 Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı oyunla herkesin dikkatini çeken Dzanan, bir yaş küçük olmasına rağmen turnuvanın maç başına bulduğu 23 sayı ile sayı kralı olmayı başarmıştı. Dzanan, Bosna Hersek’in 8. Bitirdiği turnuvayı 23 sayı-6.3 ribaund-3.3 asist ortalamalarıyla noktalamıştı. Her ne kadar sayı kralı olsa da, oyunun hemen hemen her noktasında katkı vermesi ve takımını taşıması, Dzanan’ın müthiş bir turnuvayı geride bırakmasını sağlamıştı.

U-16 Avrupa Şampiyonası'nda Bosna Hersek'in Litvanya'yı yendiği maçtan sonra.... (O maçta Dzanan 37 sayı-5 ribaund-5 asistle turnuvanın en iyi bireysel performansını sergilemişti)
U-16 Avrupa Şampiyonası’nda Bosna Hersek’in Litvanya’yı yendiği maçtan sonra…. (O maçta Dzanan 37 sayı-5 ribaund-5 asistle turnuvanın en iyi bireysel performansını sergilemişti)

Genellikle şutör guard pozisyonunda gördüğümüz Dzanan, 1’den 3 numaraya kadar her pozisyonda oynayabilecek kapasitede. Top hakimiyeti üst düzey olan Dzanan 1’e 1’de de çok etkili bir oyuncu. Bir şekilde ne yapıp, ne edip skor üretebiliyor. Öte yandan Letonya’da maç başına 10 kez serbest atış çizgisine gelerek bu alanda liderdi. Maçın kritik anlarında sorumluluktan kaçmıyor ve iyi de bir serbest atıcı. Defansta da konsantrasyon seviyesi üst düzeyde olunca çok versatil ve etkili bir savunmacıya dönüşebilen genç oyuncu, takımına ribaundlarda da yardımcı oluyor.

Dzanan’ın geliştirmesi gereken özelliklere bakacak olursak; ilk olarak dış şut yüzdesini kesinlikle yukarılara çekmeli. Letonya’da %17 ile oynadı. Elbette ki takımının lideri olduğundan bir çok top onda bitti ama oyununu bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsa dışarıdan daha yüzdeli oynamalı. Ancak  şut mekaniği çokta kötü değil ve ileri de iyi bir dış atıcı olabilir. Vücudunun üst kısmını biraz daha geliştirdiği takdirde tutulması çok zor bir oyuncu olacaktır.

Uzun lafın kısası Dzanan, kendi jenerasyonunun en iyi ilk 3 oyuncusundan biri olarak gösteriliyor. Potansiyeli gerçekten çok yüksek ve açıkçası ’98 doğumluların liderlik yapmasını beklediğimiz Bosna takımında bir anda onun ön plana çıkması, yaşının çok ilerisinde olduğunu gösterdi. Bu sene umarız Sakarya turnuvasında onu tekrar izleme şansına sahip oluruz canlı bir şekilde. Gelişimi aynı şekilde devam ederse ileride çok önemli bir yıldız olmaması için önünde hiçbir engel yok….

Adı Soyadı: Dzanan Musa

Pozisyonu: Şutör Guard

Doğum Tarihi: 08.05.1999

Boyu: 202 cm

Takımı: Kos Sarajevo

dzanan-musa

Basketbol oynamaya nasıl başladın?

Abim Dzennis’i izliyordum, o da basketbolcuydu ve daha sonra bende oynamak istedim ve oynamaya başladım.

İdolün kim?

İdolüm Kobe Bryant. Bence Dünya’daki en iyi basketbolcu şu anda o.

U16 Avrupa Şampiyonası’nda 1 yaş küçük olmana rağmen sayı kralı oldun. Turnuva senin adına nasıl geçti?

Çok güzeldi. Aslında üzülmüştüm çünkü kendim ve takım adına daha iyi olabilirdi fakat elbette sonuç olarak iyi bir turnuva geçirdiğimi düşünüyorum. Önümüzdeki yıl daha ileriye gidip, ben ve Njegos Sikiras, Emir Cerkezovic ve Sani Campara gibi oyuncularla hedefimiz altın madalyayı kazanmak olacaktır.

dzanan-musa

Bosna Hersek son yıllarda çok önemli yetenekler çıkarıyor. Jusuf Nurkic, Nedim Buza, Edin Atic ve son olarak sen. A mili takım seviyesinde sizi neler bekliyor ileri ki yıllarda?

Bu oyuncularla oynamak için sabırsızlanıyorum ve bence ileride en iyi milli takımlardan birisi olacağız.

Şuan Kos Sarajevo takımındasın. U16 Avrupa Şampiyonasının ardından büyük takımlardan teklif aldın mı?

Evet, elebette birçok takımdan teklif aldım ancak şı anda Sarajevo’dayım ve burada basketbol oynuyorum.

Gelecekteki hedeflerin neler? 

İlk hedefim Euroleague’de oynamak ve daha sonra umuyorum ki NBA’de oynayabilirim.

Kendi jenerasyonundan hangi oyuncuları beğeniyorsun?

Bu biraz tuzak bir soru çünkü hepsi benim rakibim ve ben en iyisi olmak istiyorum. Fakat arkadaşım Njegos Sikiras‘ın çok iyi bir oyuncu olduğunu söyleyebilirim.

Olympiakos formasıyla bazı fotoğrafların gördük…

Onlarla görüştük ve bu bir try-out değildi. Kontrat gibi şeyler konusunda görüştük.

Zaman ayırdığın için teşekkür ederiz.

Önemli değil, benim içinde güzel bir sohbet oldu. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler