Geleceğin Yıldızları #16: Berkan Durmaz

berkan

Geleceğin Yıldızları bölümüne kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yeni konuğumuz Tofaş’ın 1997 doğumlu forvet oyuncusu Berkan Durmaz.

Berkan’ı yaklaşık 1.5 senedir takip etmeye çalışıyorum. İlk kez izleme fırsatını ise geçtiğimiz yıl bir TB3L maçında buldum. Geçtiğimiz Mayıs ayındaki Gençler Türkiye Şampiyonasında da oldukça iyi bir performans sergileyen Berkan, oyununu yavaş yavaş bir üst düzeye çıkartıyor diyebiliriz. Özellikle de Gençler şampiyonasında Darüşşafaka Doğuş karşısında 30 sayı-11 ribaundluk performansıyla yıldızlaşan Berkan, şampiyonada double-double’a yakın ortalamaları yakalayıp, takımı Tofaş’ın turnuvada 2. Olmasında önemli katkısı olan oyunculardan birisiydi.

“Berkan ile birçok turnuva da ve antreman da oynadım. Çok yetenekli ve aynı zaman da çok akıllı bir insan. Çalışmaya devam ettiği sürece çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum ve başarılı olmasını çok istiyorum.”  – Yiğit Arslan, Tofaş

1’den 4 numaraya kadar her pozisyonda oynayabilen Berkan’ın en rahat olduğu mevki ise Kısa Forvet pozisyonu. Fiziği bu seviyeler çok iyi olan Berkan’ın en önemli artılarından biri de top hakimiyeti. 2,04 boyundaki bir oyuncuya göre müthiş bir fundamentale sahip. Diğer bir önemli özelliği de arkadaşlarına pozisyon yaratabilecek kadar iyi oyun görüşüne sahip olması. Keza ribaundlardaki etkinliği de Berkan’ın en büyük artılarından birisi.

Berkan’ın eksilerine bakacak olursak; en önemli eksiği şimdilik şutu gibi gözüküyor. O da bunun farkında ve çalışmaya devam ettikçe ben gelişeceğini düşünüyorum. Sertliğe de alışmaya başlamış durumda olan Berkan’a şu iki sezonda TB3L çok yaradı diyebilirim. Elbette ki daha sert olması gerekiyor ama bunu da zamanla daha yukarılara çıkartacaktır. Birkaç sene öncesine bakacak olursak, bu anlamda da çok geliştiğini söylemek mümkün. Vücudunun üst kısmını da geliştirdiği zaman, A Takım için hazır ve daha da komple bir oyuncu olacağını düşünüyorum.

berkan4

Adı Soyadı: Berkan Durmaz

Pozisyonu: Forvet

Doğum Tarihi: 20.02.1997

Boyu: 2.04 cm

Kulaç Uzunluğu: 2.13 cm

Takımı: Tofaş

Röportajın gerçekleşmesinde bize yardımcı olan Tofaş kulübüne teşekkürler. Şimdi Berkan’la gerçekleştirdiğim röportaja geçip, onu dinleyelim…

Klasik bir soru: Basketbola nasıl başladın ?

Yaşım küçükken Yıldırım’da oturuyorduk, oraları çok iyi yerler değildi ailemde kötü alışkanlıklarımın olmaması için yaz aylarında beni spora yazdırmaya karar verdiler. Teyzem o sıralar Oyak Renault’ta çalışıyordu. Orada çalıştığı için Oyak Renault’un spor okuluna yazdırmaya karar verdiler. Ben futbol hastası olduğum için futbola yazılmak istedim ancak annem kayıt yaptırmaya gittiğinde futbola kimsenin yazılmadığını söyledi ve beni basketbola yazdırdı. İlk gün gittiğimde 1995 doğumlular antrenman yapıyordu, ben ise 1997’liydim. Oradaki koçlar beni oynatamayacaklarını söylediler ancak İsmail Doğrutekin geldiğinde işler değişti. Fiziğime baktı, o zamanlar yaşıtlarıma göre boyum daha uzundu ve oynayabileceğimi söyledi. Antrenmana yolladı beni ve ’95 doğumlularla çalışmaya başladım. Benim açımdan iyi bir deneyim olmuştu. Yani basketbol ile tanışmam böyle oldu.

Ailenin basketbol üzerinde etkileri neler?

Ailemin basketbol konusundaki etkileri fazlasıyla olumlu yönde. Örnek verecek olursak; annem sporcu olduğum için sürekli yemek programımı belirler. Protein ve karbonhidrat diyetlerine ihtiyacım olduğunda sürekli bana yardımcı oluyor. Babama gelecek olursak sakat ya da yorgun olduğum zamanlarda idmandan ya da maçtan beni gelip alarak bana yardımcı oluyor. Ailem bu konuda kesinlikle en büyük destekçim.

Geçen sene Konya’da ki Türkiye Şampiyonası finalinde Pertevniyal’e kaybettiniz. Bu sene Tofaş Genç Takımı olarak hedefleriniz neler?

Tofaş’ın hedefi Türkiye Şampiyonalarında her zaman ilk 4 tür. Elbette kura şansı çok önemli eğer iyi bir kura çekersek gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz. Şampiyona havaları her zaman farklıdır. Biz de çıkıp sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Aynı zamanda TB3L’de de forma giyiyorsunuz. Bu ligde oynamanız sizin oyununuzu nasıl etkiliyor?

TB3L’de, dövülerek dövmeyi öğreniyoruz diyebilirim net olarak. Bireysel olarak olsun, takım olarak olsun bize fazlasıyla sertlik kazandırıyor. Geçen sene de çok büyük katkısı olmuştu. Bu sene statü de değişti, her hafta maç oluyor ve yoğun bir tempoda mücadele ediyoruz. Genç yaşlarda böyle tempolara alışmak çok önemli.

Oyununda artı ve eksi yönlerin neler?

Oyunumun artı yönlerine bakacak olursak; ribaund diyebilirim. Ribaund almayı, ribaundu kovalamayı seviyorum. Aynı zamanda takım arkadaşlarıma pozisyon yaratmayı seviyorum. Eksilerime gelecek olursak; şutum diyebilirim. Özellikle 3 sayılık atışları pek fazla kullanmıyorum. Güvene de bağlı tabi ki ama şut stilimi daha da düzeltebilirim. Bunun içinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. 2. Olarak ise fizik olarak kalınlaşmam ve de sertliğe biraz daha alışmam gerekiyor.

Geçtiğimiz yaz U-20 ve U-18 Avrupa Şampiyonu olduk. Bu sene ise U19 Dünya Şampiyonası ve U18 Avrupa Şampiyonası var. Sence hedeflerimiz nasıl olacaktır?

U-19 Dünya Şampiyonası’na Avrupa şampiyonu olarak gidiyoruz, orada ki hedefimizin de madalya olacağını düşünüyorum. U-18’e gelecek olursak; hepimiz geçen yıllara göre gelişmeler gösterdik. Orada da hedefimizin ilk 4 ve madalya olacağını düşünüyorum. Her şeyi yapabilecek güçteyiz. İyi bir oyuncu havuzumuz var. Çok potansiyelli oyunculara sahibiz, umarım işler istediğimiz gibi gider.

’95, ’96 ve ’97 jenerasyonlarımız Altın jenerasyon olarak nitelendiriliyor. Senin bu konu hakkındaki düşüncelerin neler?

Çok üst düzey takımlarda oynayabilecek, uzun yıllar A Milli takımımızın kemik kadrosunu oluşturabilecek potansiyelde oyuncularımızın olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle altın jenerasyon olarak nitelendirebiliriz. 

Kariyer hedeflerin neler?

Her oyuncu gibi benim de hedeflerim arasında NBA var ama Avrupa için bakacak olursak özellikle ileride fırsat gelirse İspanya liginde oynamak istiyorum, orada bulunmak güzel bir tecrübe olacaktır. Ama tabii ki ilk hedefim şu anda Tofaş’ta A Takımda oynayıp, iyi şeyler yapmak.

Okul ve basketbolu nasıl bir arada götürüyorsun?

2. Sınıfa kadar bir şekilde idare edebiliyordum. 12. Sınıfta bir şeylere karar vermeniz gerekiyor. Ben şu ande ne yapıyorum diye sorarsan; idmanlarım çok yoğun geçiyor. Okulda ya da idmandan sonra uyumadan önce, test özmeye çalışıyorum.

Basketbolunun üzerinde en çok etkisi olan insan?

Kesinlikle Annem.

Boş zamanlarında neler yapıyorsun?

Genellikle playstation oynuyorum ya da arkadaşlarımla dışarı çıkıp, sosyal aktivitelere katılmaya çalışıyorum. Test çözüyorum diyerek yalan söylemek istemiyorum ama onu genellikle deplasmanlarda yapıyorum (gülüyor).

Diğer sporlar ile aran nasıl?

Futbolu aşırı şekilde takip etmiyorum ama iyi maçlar olduğunda izlemeyi seviyorum. Onun dışında kardeşim de voleybol oynuyor. Vakit buldukça onun maçlarına gitmeye çalışıyorum.

İdolün?

Kevin Durant.

Kendi jenerasyonunda Avrupa ve Türkiye’den en beğendiğin isim?

Furkan Korkmaz.

Çok keyifli bir sohbet oldu . Zaman ayırdığın için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

Röportaj&Yazı: Ömür Özcan – TB Özel

3 YORUMLAR

  1. Kardeşimizi bir kere izleme fırsatı buldum ve fundementalini çok iyi buldum.Bir de şutu olsa ileride milli takım için all around bir 3 numara olur.Çalışmaya devam aslanım.

  2. açıkçası bu u18 turnuvasında izliyorum.daha sert oynaması lazım savunmada.tamam anlıyorum top gelmiyor oyun kontrasyonu düşüyor ama savunmada daha sert olmalı bence ilerisi içinde şimdi sertlik gösterirse alışkanlıkta olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler