Geç saatlerde atılan tweetler oyuncunun performansını düşürüyor

Uyku hayatımınız her alanında olduğu gibi spor konusunda da büyük önem taşıyor. Peki bu uyku düzeni NBA oyuncularını ne kadar etkiliyor? Gelin birlikte bakalım.

Amerika’daki Stony Brook Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre gece geç saatlerde (23-07 arası) tweet atan basketbolcuların performansı bir sonraki maçta düşüyor.

2009-2016 yılları arasında 112 NBA oyuncusunun attığı toplam 30 binin üzerinde tweeti analiz eden bilim insanlarına göre gece geç saatlerde tweet atan oyuncuların performanslarının düşmesinin nedeni uyku düzenlerindeki bozulma olabilir.

Araştırmanın sonuçlarına göre bu basketbolcular bir sonraki maçta yaklaşık 2 dakika az süre alıyor, ortalama 1 sayı daha az skor üretiyorlar.

Atış yüzdelerinin de %1,7 civarında düştüğü gözlenen gececilerin daha az şut attıkları, daha az ribaund aldıkları, daha az top çalma ve blok yaptıkları da gözlendi.

Boston’daki uluslararası uyku kongresinde sunulan çalışmanın yürütücüsü Dr. Lauran Hale’e göre “En iyi performansınızı sergilemek istiyorsanız uykunuzu aldığınızdan emin olmalısınız.”

Bir sayının ya da küçük bir hatanın pahalıya mal olduğu bir spor dalında bu küçük gibi görünen istatistikler birçok oyuncu ve takım için önemli olabilir ve sporcuların günlük hayatlarına etki edebilecek önemli kararlara yön verebilir.

Kaynak: Science Daily

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler