Galatasaray’ın EuroLeague playoff hesapları, hata yapma lüksü neredeyse yok #EuroLeagueWomen

EuroLeague Women D grubunda Sopron Basket ile oynadığı iki maçı da kaybeden Galatasaray, playoff yapabilmek için ocakta oynayacağı dört maçın en az üçünü kazanmak zorunda. Efe Güven yönetimindeki sarı kırmızılı ekibin gruptaki olası senaryosunu değerlendirmeden önce Sopron ile oynanan iki maça kısaca göz atmak faydalı olabilir.

D grubunun kâğıt üstündeki favorisi Sopron, geçtiğimiz iki sezona nazaran yetenek tavanı daha düşük bir kadroya sahip olsa da basketbol disiplini hayli yüksek bir ekip. Sert oynamayı seven, boyalı bölgeyi kullanmaktan imtina etmeyen ancak maç içinde sıkça tempo sorunu yaşayan Macaristan temsilcisi, Galatasaray’ın en azından bir maçı kazanıp grup liderliği için diş gösterebileceği bir rakipti.

fiba.basketball/euroleaguewomen/20-21/

Nitekim ilk maçın ikinci çeyreğinde çok iyi basketbol oynayıp devamını da getirmeyi başaran Galatasaray,  istediği sonucu elde etmek üzereydi. Koç Güven’in takımı ikinci çeyreğin ilk anından itibaren oyun kontrol eden taraf olurken maçın kaderini son çeyrekte alınamayan birkaç ribaund ve Sopron’un serbest atış performansı belirledi. Dürüst olmak gerekirse Galatasaray’ın ikinci maç için şansının yüksek olduğunu, ilk maçta rakibin oyun planına gösterilen reaksiyonun devamının geleceğini düşünüyorum. Keza pota altında Quanitra Hollingsworth, Mercedes Russell ve Anete Steinberga ile gösterilen performans da Sopron’un ciddi şekilde hırpalanmasını sağlamıştı.

Fakat ilk maçın ikinci çeyreği ve sonrası, ikinci maçla ilgili ne işaret ediyorsa tam tersi oldu. Maçı başından sonuna kadar üstün götüren Sopron, istediği sonucu aldı ve gruptaki namağlup liderliğini sürdürdü. Başta top kayıpları olmak üzere iki maçta da her iki takım için can sıkıcı birkaç nokta vardı. Bunlardan belki de en dikkat çekeni Sopron’un ilk maçı 2/19 (%10.5), Galatasaray’ın ise ikinci maçı 2/20 (%10) üçlükle tamamlamasıydı. Unutmadan ekleyeyim, Galatasaray iki maçta toplam 28, Sopron 29 top kaybı yaptı.

Peki Galatasaray’ı bundan sonra EuroLeague Women’da neler bekliyor? Ocakta Basket Landes ve Bourges Basket ile iki maç yapacak sarı kırmızılı ekibin selameti için öncelikle Sopron’un Bourges ve Landes’e karşı çıkacağı iki maçı da kazanması gerekiyor. Grup maçlarının ilk ayağında iki rakibin de yenen Sopron, bu başarısını sürdürürse en azından Bourges ve Landes’e ekstra bir galibiyet yazılmayacak.

fiba.basketball/euroleaguewomen/20-21/

Öte yandan Basket Landes ve Bourges Basket ile oynayacağı dört maçta alacağı dört galibiyet Galatasaray’ın Sopron’un elde edeceği sonuçlarla ilgilenmemesini sağlayacak. Şayet temsilcimiz dört maçta üç galibiyet alırsa işler biraz da Landes-Bourges karşılaşmasına bağlı olacak. İki ekip arasında oynanan ilk maçı kazanıp EuroLeague Women tarihindeki ilk galibiyetini alan Landes Basket’in Galatasaray’a sorun çıkarma ihtimalini biraz daha yüksek görüyorum.

Sarı kırmızılıların, Quanitra Hollingsworth’ün ocakta artması muhtemel performansıyla birlikte, Sopron’a göre daha zayıf ekipler olan Landes ve Bourges’i ikişer kez yenme potansiyeli muhakkak ki var. Fakat üst üste oynanacak dört maçta günlük performansların da belirleyici olabileceğini, bu bağlamda özellikle Courtney Williams’ın kötü oynama lüksünün olmadığını hatırlatmak gerekiyor.

Efe Güven yönetimindeki temsilcimiz EuroLeague Women sahnesine döndüğü sezonda sürdürülebilir, başarılı bir yapının inşasını playoff’a adım atarak taçlandırabilir. Çaprazda yer alan B grubunun lideriyle oynanacak playoff maçları ise hiç şüphe yok ki kora kor geçecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler