Galatasaray tarih yazdı, tek engel kaldı! #Eurocup

ULEB Eurocup Yarı Finali’nin ikinci ayağında temsilcimiz Galatasaray Odeabank ile Herbalife Gran Canaria, İspanya’nın Las Palmas şehrinde kozlarını paylaştı. İlk karşılaşmayı evinde 89-75 kazanan Galatasaray, normal süresi 90-76 Gran Canaria lehine biten maçı 94-81 kaybetmesine rağmen bir sayılık averaj farkıyla Eurocup Finali’ne yükseldi ve Strasbourg’un rakibi oldu.

Herbalife Gran Canaria’nın ilk beşi: Kevin Pangos-Sasu Salin-Brad Newley-Eulis Baez-Alen Omic

Galatasaray Odeabank’ın ilk beşi: Errick McCollum-Sinan Güler-Blake Schilb-Vladimir Micov-Stephane Lasme

Maçın ilk dakikalarında Gran Canaria’nın uzunlarını boyalı alanda bire bir pozisyonlar yakalaması üzerine kurguladığı hücuma karşı Galatasaray’ın tercihi, Sinan Güler’in başlattığı tepe pick-and-roll’u sonunda çembere hareketlenen Stephane Lasme’yi veya çevredeki şutörleri bulmak oldu. Kevin Pangos ve Vladimir Micov’un karşılıklı dış atışlarıyla dördüncü dakika 11-8 Galatasaray üstünlüğüyle geçildi. Takip eden üç dakikada karşılıklı sayılar izledik. Temsilcimiz, Gran Canaria oyuncularının penetrelerine ve yüksek yüzdeyle değerlendirdiği dış şutlarına cevap vermekte zorlanırken maç başındaki taktiğini başarılı bir şekilde uygulayarak önde kalmayı başardı (24-21). Kenardan gelen DJ Seeley’nin takımı adına skor yükünü sırtlamasıyla onuncu dakikada skoru 27-27’ye getirmeyi başaran Gran Canaria, ilk çeyreği 29-27 geride kapattı.

İkinci çeyreğe hızlı giren Gran Canaria, devrenin bitimine sekiz dakika kala 35-31 üstünlüğü yakaladı. Bu bölümde Alen Omic’i etkili şekilde kullanan ev sahibi, istediği oyunu sahaya daha iyi bir şekilde yansıtmasına rağmen, Curtis Jerrels’ın bireysel çabasıyla on beşinci dakikada skoru dengelemeyi ve rakibine bir mola aldırmayı başardı (39-39). Mola dönüşünde Lasme’nin üçüncü faulünü alması ekibimizi kısa bir beşle sahada yer almaya zorlasa da, savunmadaki ekstra çaba farkın asgari seviyelerde kalmasına neden oldu. İlk devre Brad Newley’nin son saniyedeki üçlüğüyle 48-44 Gran Canaria üstünlüğüyle sona erdi.

CBGranCanariaEnglish (@GranCanariaCBen)
CBGranCanariaEnglish (@GranCanariaCBen)

İkinci devreye Pangos ve Eulis Baez’in oyunu başarılı bir şekilde yönlendirmesiyle etkili başlayan Gran Canaria, yirmi üçüncü dakikayı 54-46’lık skor avantajıyla geçti. Ev sahibi ekibin taraftarının da desteğiyle ritim bulduğu orta bölümde; Sinan, Erick McCollum ve Blake Schilb gibi tecrübeli oyuncularının sakin kalmaları sonucu farkın artmamasını sağlayan Galatasaray, yine de Sasu Salin’in etkili oyunu sayesinde rakibinin üçüncü çeyreğin sonuna doğru farkı çift hanelere çıkarmasına engel olamadı (63-53). Son on dakikaya İspanyol ekibinin 67-57’lik skor avantajıyla girildi.

Son periyotun başında Chuck Davis’in üçüncü çeyreğin sonundaki başarılı oyununu sürdürmesiyle aradaki sayı farkı temsilcimizin lehine gelişti. Bu bölümde Gran Canaria’nın istediği boş şutları bulmasına rağmen isabet kaydetmeyi başaramaması da sarı kırmızılıların bitime yedi dakika kala skoru 68-60’a getirmesine etken oldu. Takip eden iki dakikada maçın başından bu yana ilk defa pota altı savunmasında etkinlik gösteren Galatasaray, rakibinin Xavi Rabaseda önderliğinde dış şutlardan kaydettiği sayılara engel olamadı ve bitime dört dakika kala 76-62 geri düştü. Bu andan sonraki Errick McCollum önderliğinde tecrübeli oyuncularının bireyselliğine gösterdiği verimliliğe dayanan Galatasaray, savunmada rakibini durdurmakta zorlandı ve DJ Seeley’nin sayılarıyla son dakikaya 85-72 önde giren taraf Gran Canaria oldu. Son dakikası karşılıklı sayılara sahne olan normal süre 90-76 sona erdi.

Birinci uzatma devresinde iki takım da savunmada beşinci vitese çıkarken, kolay basket üretemeyen takımlar son iki dakikaya girilirken skor tabelasında 92-78 Gran Canaria üstünlüğünü gördü. Bu periyotta bolca üç sayılık atış kullanan temsilcimiz isabet kaydedemezken son 45 saniyeye de ev sahibi ekibin 14 sayılık üstünlüğüyle girildi (94-80). Uzatmada saha içi isabeti bulamayan Galatasaray’ın bütün sayılarını serbest atışlardan kaydeden McCollum’un sayısıyla 94-81’e gelen maçın kalan 17 saniyesinde başka sayı olmadı ve temsilcimiz Galatasaray, 94-81 kaybetmesine karşın, Eurocup Finali’ne yükseldi.

Geri1 of 3
Use your ← → (arrow) keys to browse

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler