Galatasaray NEF: Savunmayı yarıya indir, hücumu ikiye katla | #BCL

En dikkat çekici transferden başlayacağım. Geçen sezon TOFAŞ forması giyen, yazın Atlanta Hawks’la Las Vegas’ta izlediğimiz DeVaughn Akoon-Purcell kadroyu tamamlayan parçalardan biriydi. TOFAŞ’a katıldığı andan itibaren sınıf atlatan DAP, Galatasaray’da da aynı işlevi görecektir. İşler sıkıştığında, maç sonu oynama becerisi gerektiğinde, sahada sert durmak lazımsa kimin sahada olacağını biliyoruz.

Kurulan dörtlü uzun rotasyonunu da övgü dizmek gerek. Kerry Blackshear, Sadık Emir Kabaca, Ege Arar ve David Kravish dörtlüsünden tam isabet çıkardı sarı kırmızılılar. Kerry ve Ege gibi güç temelli, daha çok boyalı alanda faaliyet gösteren oyuncular ile Sadık ve Kravish gibi teknik, yetenek üzerinden oynayan oyuncular ortaya fazlaca kombinasyon çıkarıyor. Bu dörtlünün takımın merkezi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Uzunları besleyen Dee Bost, Melo Trimble gibi deli fişek kısalarla birlikte tepe pick-and-roll’unun etrafında dönen bol tehditli, durması ve durdurulması zor bir sistem kendini gösteriyor. Rüzgârı aldığında akıp giden Galatasaray, delici kısalarının yanında Kravish’in yüksek posttan dağıttığı paslarla da ritmini buluyor. BSL’nin ikinci haftasında Darüşşafaka gibi savunma ağırlıklı bir takıma karşı bir çeyrekte 33 sayı atmaları hücum gücünü gösteriyor.

Galatasaray Basketbol (@GSBasketbol)

Sadece yarı sahada değil, hızlı hücumlarda da bir hayli etkili Galatasaray. DAP, Bost, Trimble gibi koşmayı seven oyun yapıcılarla Sadık, Kerry gibi koşmayı seven uzunlar aynı takımda olunca kaçınılmaz. 2021-22 Galatasaray’ın ezberlenen modern basketbolun iyi hücum takımı tanımından farklı olduğu ilk bakışta belli. Oyunun ağırlık merkezi yay gerisi değil, yüksek post. Her oyuncusuyla o bölgeye girmeyi seviyor sarı kırmızılılar ve o noktadan sonra savunmanın verdiğini alıyor.

Bu hücumun bile bazı problemleri var. Kerry’nin alçak post sırtı dönük oyunları önemli bir kaynak ancak bu çalışmadığında tetiklenecek güvenilir opsiyonlar sezonun şu bölümünde hazır değil. Yarı sahada da oyunu açmak adına şutör bulmak bir soruna dönüşebilir. Galatasaray takım halinde kötü şut atmasa da net bir şutör çıkarabilmiş değil.

Takım Değerlendirmesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler