Fırat Okul: “Baskı hissetmeden parkeye çıkıp oyundan keyif alacağız” | TB ÖZEL

Fırat Okul: “Baskı hissetmeden parkeye çıkıp oyundan keyif alacağız”

Röportaj tarihi: 15 Ocak 2020


EuroLeague Women‘daki temsilcilerimizden İzmit Belediyespor‘un koçu Fırat Okul ile bugün başlayacak ikinci etap maçları öncesi takımının son durumu ve gruptaki olası hedefleri hakkında konuştum.

-Koç, sizin için hayli zor bir dönem oldu. Grup maçlarının ilk ayağını takımdaki pozitif Covid-19 vakaları nedeniyle kaçırdınız. Süreci özetleyebilir misiniz?

“İlk hub Caferağa’da oynanacaktı ve açıkçası ulaşım da bizim açımızdan kolay olacağı için orada bir avantajımız olabilir mi diye düşünüyorduk. Fakat ne yazık ki oyuncularımızdan ve personellerimizden bazı isimler koronavirüse yakalandı. Şimdi o noktada değiliz, daha rahat hareket edebiliyoruz ancak eksiklerimizin olduğu dönemde takım halinde antrenman yapamamak bizi biraz etkiledi.”

fiba.basketball/euroleaguewomen/20-21

-Önemli bir konuya değindiniz. Eksiklerin yavaş yavaş dönmesiyle birlikte ligde oynadığınız son beş maçta dört galibiyet elde ettiniz. Ritim kazandığınızı söylemek yanlış olmaz. Önünüzdeki maçlara nasıl bakıyorsunuz?

“Açıkçası yakın zamanda Türkiye liginde oynadığımız maçlarda istediğimiz takım temposuna ulaşmaya başladığımızı gördük. Bu bizi sevindirdi ancak gruptaki işimiz kolay değil. EuroLeague tecrübesi olan, birbirine öyle veya böyle denk seviyedeki takımlarla mücadele ediyoruz. Örneğin Dynamo Kursk eski gücünde olmasa bile kadro kapasitesi bizimkinden yüksek, bunun farkındayız. Ama şunu söylemem gerekiyor ki gruptaki mevcut pozisyonumuzu rahatlığa dönüştürüp parkeye o şekilde çıkmaya çalışacağız. Takımıma bunu aşılamaya çalışıyorum. Kaybedecek bir şeyimiz yok, oynadığımız oyundan keyif alıp, son ana kadar mücadele ederek elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Baskı hissetmeme durumunu avantaja çevirip 40 dakika boyunca yüksek eforla oynayacağız.”

Fırat Okul: ”Ülkemizi EuroLeague’de başarılı şekilde temsil etmeye çalışacağız”

-Grubunuzdaki takımlar aslında ilk maçları çok iyi geçmedi. Kursk temposuzdu, Nadezhda çok iyi durumda değildi. Fakat Avenida iki takıma göre çok daha iyi durumdaydı. Rakipleriniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Salı Avenida ile oynayarak başlıyoruz. Grubun en iyi takımı. Kursk ve Nadezhda’ya göre daha tempolu oynuyorlar. Kursk ilk grup maçlarında iyi oynamadı, mesela Nadezhda onlardan maç çalarak başladı. Dediğim gibi işimiz kolay değil, muhtemelen Avenida maçları da en zor geçecek maçlarımız olacak. Elimizden gelenin en iyisini yaparak ülkemizi EuroLeague’de başarılı şekilde temsil etmeye çalışacağız.”

fiba.basketball/euroleaguewomen/20-21

-Fikstürde şubat ayında ilk ayakta oynayamadığınız Dynamo Kursk ve Nadezhda maçları görünüyor. Ev sahibi olduğu için de Avenida ile bu hafta iki kez karşılaşacaksınız. Sizin için zorlayıcı bir planlama olduğunu düşünüyor musunuz?

“Avenida ev sahibi olduğu için burada onlarla iki kez oynamamız normal fakat şubatta oynayacağımız maçlarla ilgili FIBA ile görüştük. Kursk ve Orenburg aktarma yapılarak uçulabilen şehirler olduğu için pandeminin ortasında, şubat ayında iki maçı oynamak için altı kez seyahat etmek zorunda kalacağız. Bu durumun bizi olumsuz etkileyeceği aşikar. FIBA ile yaptığımız görüşmelerden ise sonuç alamadık. Caferağa’daki ilk hub’a katılabilseydik iki maçı da bir saat mesafede oynayacaktık. Şimdi ikisi için defalarca uçak seyahati yapmamız gerekecek. İlk hub’a katılamamak bizim suçumuz değil ama cezasını biz çekiyoruz. Pozitif Covid-19 vakaları nedeniyle katılamadığımız belliyken daha farklı bir çözüm üretilebilirdi. İkinci hub maçlarında istediğimiz sonuçları alamazsak şubatta uzun Rusya seyahatleri yapmayı tekrar düşünebiliriz.”

-EuroLeague Women bu sezon farklı formatta oynanıyor. Sizin ilk ayak maçlarınızın ertelenmesi nedeniyle de fikstürünüz biraz daha karıştı. Fakat tam bu süreçte Türkiye Basketbol Federasyonu normalde şubatta oynanan Türkiye kupası maçlarının oynanmayacağı açıklandı. Kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Bizim sezon başındaki hedefimiz ligin ilk yarısını sekiz içinde tamamlayıp Türkiye kupasına katılmaktı. Oynamak bizi mutlu ederdi ancak Covid-19 nedeniyle alınan bu kararı da anlıyoruz. Erkeklerin oynamayacağı açıklandıktan sonra kadınlarda da iptal edilmesini bekliyorduk, gerçi federasyon kupayı oynatmama kararıyla ilgili bizimle iletişime geçmedi. Siz oynamak istiyor musunuz diye sorulmadı. Üç dört günde tek salonda oynanacak maçlar pandamı açısından zorluk yaratır mıydı emin değilim ancak maç trafiğinin yoğun, seyahatlerin de daha zor olması sebebiyle alınan kararın normal olduğunu düşünüyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler