Final Four öncesi Fenerbahçe Safiport – Bir Elizabeth Williams nelere kadir

Fenerbahçe Safiport, 2021-22 sezonunda da Final Four’a ulaştı, üstelik bu kez UMMC Ekaterinburg da sahnede olmayacak. Peki, bölüm sonu canavarının televizyondan izleyeceği  Final Four’da sarı lacivertlilerin şampiyonluk şansı ne kadar yüksek? Gerçekten Ekaterinburg gitti ve dertler bitti mi? Bu iki soruya Fenerbahçe Safiport’un sezon performansı üzerinden cevap vermeye çalışacağım.

Victor Lapena’nın ekibinin oynadığı basketbolu ve doğal olarak geçen sezon EuroLeague Women’ı üçüncü bitiren takım ile bugünkü takım arasındaki farkları irdelerken altını çizmemiz gereken ilk isim Elizabeth Williams. Birleşik Amerikalı oyuncu, Fenerbahçe Safiport 2021-22’de daha iyi savunma yapıyorsa ve oyunun her iki tarafında da daha yüksek tempoya sahipse bunun temel nedenlerinden biri.


Sezon başında Helena Ciak’ın sol dizinde ileri derece menisküs yırtığı tespit edilmesi ile kadroya katılan Williams, her şerde bir hayır olabileceğini gösteren bir sezon geçiriyor. COVID-19 pandemisi nedeniyle yarım kalan sezonda bıraktığı yerden devam eden Williams, maç başına 2,5 blok ile ligin bu alandaki lideri konumunda.

Öte yandan Williams maç başına 34,6 dakika ile Fenerbahçe Safiport’un en çok parkede kalan ikinci oyuncusu (1. Alina Iagupova). 21,8 verimlilik puanı ortalaması ile takımının sahadaki en verimli oyuncusu olmayı başaran tecrübeli pivotun serbest atış yüzdesi hariç herhangi bir eksiği olmadığını söylemekte yarar var.

Elizabeth Williams etkisi

Şimdi Williams’ın istatistiklerini bir kenara bırakıp Victor Lapena‘nın oynattığı basketbol için neden bu kadar değerli olduğunun üzerinde durmak istiyorum. Lapena hücumda bireysel çözümlere önem veren ve oyuncuları yeri geldiğinde epey özgür bırakabilen bir koç. Savunma tarafında ise daima yüksek konsantrasyon ve hareketlilik talebi olan Lapena’nın çabuk ayaklara sahip bir pota altı oyuncusuna ihtiyaç duyması son derece normal. Üstelik bu oyuncunun blok tehdidi yüksek, çok iyi bir ribaundcu olması da arka alan oyuncularının geçiş hücumu şansını artıracağı için söz konusu profil Lapena açısından ballı ekmek kadayıfı.

Williams da yukarıda saydığım özelliklerin hepsini bünyesinde barındırması sebebiyle Lapena’nın basketbol felsefesi için biçilmiş kaftan niteliğinde. Üstelik pota altı rotasyonunda savunma zaaflarına sahip Amanda Zahui’nin de olduğu düşünüldüğünde zorunlu Ciak-Williams değişikliğinin Fenerbahçe Safiport’un bu sezonki hikayesine en başta etki ettiğini söylemek mümkün.


Tecrübeli pota altı oyuncusunun Fenerbahçe Safiport’un oynadığı basketbolda ne denli önemli olduğunu kısaca açıkladıktan sonra yazının başında sorduğum soruya dönmek istiyorum. Sarı lacivertlilerin şampiyonluk şansı ne kadar yüksek?

Savunmada hareketlilik

EuroLeague Women‘daki son yenilgisini 2 Kasım 2021’de Beretta Famila Schio’dan alan Victor Lapena’nın takımı ligin şu an en formda takımı. Mükemmel hücum planları olmayan ancak rakip yarı alanda tempolu hareket ederek bireysel çözümlerle sonuç üretmeyi seven ve bunu da şu ana kadar istikrarlı şekilde yapabilen sarı lacivertliler için savunma stratejilerinin önemi kadro yapısının yansıttığından daha yüksek. Zira Lapena, hücumdaki temponun savunmadan beslendiğini düşünen ve takımını savunma prensipleri üzerinden tanımlamaya çalışan bir antrenör.

Bu nedenle sarı lacivertlilerin Williams’ın parkede kalmasına, Williams-Sabally ikilisinin hareketliliğine ve maçın belirli bölümlerini kontrol altında tutmalarına yardım edecek temaslı basketbola bir hayli ihtiyacı var. Sezonun Final Four’a kadar olan kısmında az önce saydığım konu başlıklarının hepsinde iyi performans ortaya koyan Fenerbahçe Safiport için muhtemel bir Prag eşleşmesinde savunma yoğunluğunun öneminin artacağı çok açık.

Prag tehdidi

Alyssa Thomas ve Brionna Jones ile fizikli ve dominant bir pota altı rotasyonuna sahip olan Prag’ın oyun merkezinde de bu iki oyuncunun yer aldığını belirtmek gerek. Thomas geçen sezon yaşadığı sakatlıktan iyi dönerken Jones de Thomas’ın da katkısıyla geçen sezonun ilk bölümünde sergilediği istikrarlı performansı bu kez sezonun tamamına yaymış durumda.

EuroLeague Women’da hem takım kapasitesi hem de bireysel anlamda Fenerbahçe Safiport’u ciddi şekilde tehdit edebilecek tek takım olarak dikkat çeken Prag, Beretta Famila Schio’yu eleyip Final Four’a adını yazdırırsa basketbolseverleri şahane bir maçın beklediğini ifade etmek gerek. Üstelik Prag’ın Final Four’a ev sahipliği yapma şansı da var.

Öte yandan en güçlü rakibin Prag olacağı bir senaryoda Fenerbahçe Safiport’un kupanın bir kulbundan tuttuğu da bir gerçek. Sarı lacivertlilerin olası bir Prag eşleşmesinde zorlanacağını ancak kısa rotasyonundaki kalite farkının katkısıyla finale yükseleceğini düşünüyorum. Finalde ise diğer taraftan gelebilecek muhtemel rakiplerden biri Prag kadar sorun yaratma potansiyeline değil.


Aslında şampiyonluk şansını konuşurken ikinci soruyu cevapladım ancak yinelemekte fayda olabilir. UMMC Ekaterinburg gitti, dertler bitti diyebilmek için olası bir Prag eşleşmesini sağ salim atlatmak gerekiyor.

Şimdi çeyrek final maçlarının programına ve Final Four’daki muhtemel eşleşmelere göz atalım.

Program

15 Mart Salı – 21.30

Beretta Famila Schio – ZVVZ USK Praha

* İlk maçı kendi sahasında 72-70 kazanan Prag seride 1-0 önde. Natalia Hejkova’nın ekibi maçı kazanması halinde sarı lacivertlilerin Final Four’daki rakibi olacak. Fenerbahçe’nin eski koçu Georgios Dikaioulakos’un çalıştırdığı Beretta Famila Schio ise maçı kazanıp eşleşmeyi tekrar Prag’a taşımak istiyor.

16 Mart Çarşamba – 22.00 

Spar Girona – Perfumerías Avenida

*İki İspanya temsilcisinin eşleşmesinde ilk maçı 77-63 kazanan Avenida, Final Four için avantajlı durumda. Bir diğer eski Fenerbahçe çalıştırıcısı Roberto Iniguez’in yönettiği Avenida çarşamba günkü maçı da kazanırsa Final Four’da Sopron Basket’in rakibi olacak.

Olası Final Four eşleşmeleri

Perfumerias Avenida – Spar Girona v Sopron Basket (2-0 BLMA)

ZVVZ USK Praha – Beretta Famila Schio v Fenerbahçe Safiport (2-0 TTT Riga)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler