FIBA oyuncuları artık menajer ücretlerini kendileri ödeyecek

FIBA Merkez Kurulu, menajer faaliyetleri ile ilgili yeni yönetmelikleri açıkladı.

FIBA Merkez Kurulu, menajer faaliyet regülasyonları hakkında değişikliklere gittiğini açıkladı. Yeni yönetmeliklerle birlikte basketboldaki menajer faktörünün sınırları daha net çizilecek.

Çeşitli noktalarda kurallar değişime uğrarken alınan kararlardan en çok öne çıkanı transferlerdeki menajer ücretlerini bundan sonra oyuncuların ödeyecek olması oldu. Kurul, bundan böyle sözleşmelerdeki menajer bedellerinin hizmeti alan konumunda olan oyuncu tarafından ödenmesi yönünde karar verdi. Ayrıca komisyon toplam sözleşme bedelinin %10’unu aşamayacağını da yineledi.

FIBA Merkez Kurulu bunun yanı sıra şu kuralların yürürlüğe girdiğini belirtti:

  • Oyuncuların birden fazla menajere sahip olması bundan böyle serbest olacak.
  • Bir oyuncu ve bir menajer arasındaki sözleşme 30 gün öncesinden haber vermek şartıyla iki cephe tarafından da sonlandırılabilecek.
  • Bir oyuncuyla mevcut kontratı bulunan menajerler herhangi bir takımla doğrudan çalışamayacak.
  • Ulusal federasyonlar ile kulüpler transferlerdeki oyuncu ve menajer isimlerini FIBA’ya doğru şekilde aktarmakla yükümlü olacak.

FIBA Hukuk Kurulu üyesi Justas Kalinauskas yapılan değişiklerle ilgili amaçlarını şu şekilde ifade etti:

“FIBA Merkez Kurulu bu düzenlemeleri şeffaflığı sağlamak ve oyuncuların, özellikle de 18 yaş altındaki oyuncuların çıkarlarını eskisinden daha fazla korumak amacıyla almıştır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler