FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, FIFA’yı destekledi

FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, Avrupa Spor Modeli’nin korunması açısından FIFA’yı desteklediğini dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde futbolda Avrupa’nın önde gelen kulüplerinden bazılarının Şampiyonlar Ligi’ne alternatif olarak küme düşme ve yükselmenin de olduğu kapalı bir lig oluşturması konusunda harekete geçtiği iddiaları ortaya atılmıştı.

Bu iddialara karşın açıklama yayınlayan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve konfederasyonu ise bir ortak bildiri yayımlayarak oluşturulacağı iddia edilen “Avrupa Süper Ligi” projesine karşı olduklarını açıklamıştı.

FIBA Genel Sekreteri Anderas Zagklis de Avrupa Birliği Komiseri Mariya Gabriel ile Avrupa Spor Modeli üzerine bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Avrupa Komisyonu ile FIBA arasındaki yeni sinerji alanları keşfedilirken; Zagklis, FIBA ve ona bağlı ulusal federasyonların Avrupa Spor Modeli’ni savunduğunu ve bu konuda Avrupa Birliği organlarıyla daha da yakın çalışılacağını vurguladı. İkili ayrıca, Avrupa Spor Modeli’nde basketbolun rolü hakkında konuştu ve sporun Avrupa mirasının benzersiz bir parçası olduğu, özerkliği, açıklığı ve dayanışmayı teşvik ettiğini belirtti.

FIFA ve 6 kıta konfederasyonu tarafından imzalanan ortak bildiride, bazı Avrupa kulüplerinin kapalı bir Avrupa Süper Ligi oluşturacağı yönündeki iddialara ilişkin olarak “böyle bir turnuvanın FIFA veya ilgili konfederasyonlar tarafından tanınmayacağına” vurgu yapılırken, “Bu tür bir turnuvaya dahil olan herhangi bir kulüp veya oyuncunun, FIFA veya ilgili konfederasyonu tarafından düzenlenen herhangi bir müsabakaya katılmasına izin verilmez” açıklaması yapılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler