FIBA, EuroBasket’teki hakem yönetimi hakkında açıklama yayınladı!

FIBA, devam eden 2022 EuroBasket organizasyonuna dair bir açıklama metni yayınladı.

1 Eylül 2022 tarihinde başlayan Avrupa Şampiyonası’nda Berlin ayağına geçiş yapıldı. Yarın başlayacak olan Son 16 etabı öncesinde grup maçları oynandı. Dört farklı şehirde düzenlenen turnuvaya hakem kararları damgasını vurdu. FIBA da EuroBasket‘teki hakem yönetimi konusunda bir açıklama yayınladı.

İlki Litvanya ile Almanya arasında oynanan maçta gerçekleşti. Teknik faulden doğan serbest atışı attırmayan hakeme itirazlar Litvanya milli takımı tarafından yapılmıştı. İkincisi ise Türkiye-Gürcistan maçında akan ve yeniden süreye eklenmeden kaybolan 22 saniye.

Yapılan resmi açıklama şöyle:

”FIBA, etkinliğin grup aşamasında meydana gelen iki ciddi hatayı kabul etmektedir.

Bunların ilki, Litvanya ve Almanya arasındaki B Grubu maçında, teknik faulün ardından hakemlerin ve sayı masasının hak edilen bir serbest atışı vermemesi üzerine meydana geldi. Bunun üzerine FIBA, üç oyun yetkilisinin ve oyun komiserinin etkinliğin sonuna kadar görev yapmayacağına karar verdi.

İkincisi ise Türkiye-Gürcistan maçındaki zaman işleyişi hatasıydı. Hassas zamanlama sistemi kayıtlarının uzman analizinin ardından, oyun saatinin yetkililer tarafından durdurulmasına rağmen, hakemin arkasındaki özel cihazın, sahadaki bir olay sırasında oyuncuları ayırmaya çalışan hakemin arkasındaki cihazın oyunculardan biri tarafından yanlışlıkla çalıştırıldığı sonucuna varılmıştır.

FIBA, EuroBasket görevlilerinin yüksek düzeyde performans göstermeleri için hakemlerin bağımsız değerlendirmelerinin yanı sıra kapsamlı maç öncesi ve sonrası bireysel değerlendirmeleri de dahil olmak üzere, onların sürekli olarak gelişmelerini sağlamak için bir dizi ilave önlem almaktadır.

FIBA, müsabaka boyunca gerekli tüm önlemleri alarak yetkililerin performansını değerlendirmeye devam edecek, ancak maç öncesi, sırası ve sonrasında görevlilerinin suistimal edilmesini kabul etmeyecektir. FIBA, tüm paydaşlarını, yetkililerin de, oyuncuları gibi, sahada görev yapabilmeleri için uygun ortamı korumaya çağırmaktadır.

Yarın başlayacak olan Final Etabı’nda görev alacak yetkililerin seçimi ise tamamlandı ve Berlin’de görev yapmak üzere 44 hakemden 20’si seçildi. Tüm bu hakemler, Avrupa’nın en iyi oyuncularının kendi yerel liglerinde haftalık olarak mücadele ettiği maçları yönetmektedir. Ayrıca 36 EuroBasket, 12 Dünya Kupası ve 12 Olimpiyat oyunu deneyimine sahip kişilerdir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler