FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi yeni formatını ve arttırılmış ödüllerini açıkladı!

Basketbol Şampiyonlar Ligi yönetimi 19 Eylül 2017 tarihinde başlayacak olan 2017-2018 sezonu öncesi önemli kararlar aldı.

Rekabeti arttırmak adına alınan kararlar içerisinde en önemli olanı normal sezon için olan katılımcı takım sayısını 40 takımdan 32 takıma düşürmek oldu. Bu 32 takımın en fazla 24 tanesi turnuvaya direkt olarak katılabilecekken, 8 tanesi elemeler sonrası katılabilecekler.

Bu yeni sistemle birlikte rekabeti maksimum seviyeye çıkarmayı hedefleyen kurul, her birinde 8 takım olan 4 grup olacağını ve her grubun ilk 4 takımının son 16 takım arasında kendisine yer bulacağını söyledi. Gruplarda beşinci ve altıncı olan takımlara FIBA Avrupa Kupası’nda oynama şansı doğuyor. Yeni kurallar içinde uygunlukla ilgili düzenlemeler de bulunuyor. Eğer bir takımın 11 ya da 12 oyuncusu varsa, en az 5 yerli oyuncu bulunmak zorunda. Takımında 10 ya da daha az oyuncu bulunduran takımlar için bu sayı 4.

Elemeler 2 maç (bir ev maçı, bir de deplasman) usulü oynanacak, beraberlik bozulmazsa üçüncü maça gidilecek. İlk maçlar 19 ve 21 Eylül tarihlerinde, ikinci maçlar 24 ve 26 Eylül tarihlerinde oynanacak. Gerekli olursa son maçlar ise 29 Eylül ve 2 Ekim tarihlerinde oynanacak.

Normal sezon maçları önceden de olduğu gibi Salı ve Çarşamba günleri oynanacak ve sezon 10 Ekim 2017 tarihinde başlayacak. 14 haftanın sonunda normal sezon maçları bitecek ve sezon 7 Şubat 2018 tarihinde sona erecek. FIBA Basketbol 2019 Dünya Kupası için Kasım ayının sonunda iki haftalık bir ara olacak. Aynı şekilde Ülke Kupaları ve Dünya Kupası Elemeleri için de Şubat ayında sezona bir aylık ara verilecek.

Normal sezon sonra erdiğinde son 16 turunda tek maç usulü maçlar oynanacak. Sonrasında çeyrek finalde takımlar birbirleriyle iki maç oynayacak ve yarı finale kalan takımlar belirlenecek. Final Four maçları 4-6 Mayıs arasında oynanacak.

Son olarak, Basketbol Şampiyonlar Ligi yönetimi şampiyon takım için belirlenen ödül miktarını iki katına çıkardı. 500 bin Euro olan ödül 1 milyon Euro olarak belirlendi. Ek olarak, Basketbol Şampiyonlar Ligi yüksek kalitede TV prodüksiyonu ile her maçın finansal ve hakemlik yükünü kaldırmaya devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: FIBA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Basketbol Afrika Ligi mayıs ayında başlıyor #BAL

16 Mayıs Pazar gününde tarihe geçecek bir ilk sezonun yaşanacağı Basketbol Afrika Ligi (BAL) heyecanı başlayacak. Ruanda'nın başkenti Kigali'de yer alan Kigali Arena'da başlayacak olan...

FIBA Şöhretler Müzesi 2020 Sınıfında yer alacak isimler açıklandı

FIBA, koronavirüs salgını nedeniyle şimdiye kadar açıklanmayan FIBA Şöhretler Müzesi 2020 sınıfını açıkladı. Toplamda 12 basketbol ikonuna sahip olan 2020 sınıfı üyeleri, 2021 sınıfı...

FIBA basketbolu farklı bir açıdan kadraja alıyor: Sokaktan Olimpiyatlara

FIBA yıllardır süregelen projesinde bu kez 3x3 basketbolun sokaktan Olimpiyatlara gidişini ele alıyor. Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), basketbolseverleri yıllardır süregelen projesine katılımcı olmaya çağırıyor. FIBA kuruluşu...