FIBA Avrupa, bugün yapılan toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında organizasyonlarının geleceğini netleştirdi.

Video konferans ile gerçekleşen toplantıya FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, FIBA Başkanı Hamane Niang, FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis ve FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak da katıldı.

Alınan karara göre bu yaz yapılması planlanan, genç milli takımları da kapsayan toplam 16 turnuva coronavirus salgını nedeniyle iptal edildi.

Öte yandan 2021 FIBA U19 Dünya Kupası ve 2021 FIBA U19 Kadınlar Dünya Kupası katılımları şimdiki “FIBA Dünya Gençler Ülke Sıralaması” üzerinden yapılacak.

Toplantıda 2021 yazında yapılacan olan EuroBasket 2021 ve Kadınlar EuroBasket 2021 de tartışılırken bu sezonki kulüp turnuvaları için şu kararlar çıktı:

Kadınlar EuroLeague, Kadınlar EuroCup ve Avrupa Kupası mini turnuva şeklinde Eylül ve Ekim 2020’de oynanacak.

Pınar Karşıyaka ve Bahçeşehir Koleji’nin de yer aldığı Avrupa Kupası, dörtlü final şeklinde planlandı. Kadınlar EuroLeague (Fenerbahçe Öznür Kablo yer alıyor) ve Kadınlar EuroCup’ta ise sekizli final oynanacak. Tüm organizasyonlar tek bir şehirde düzenlenecek.

FIBA’nın bir diğer turnuvası Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin de sekizli final formatında düzenleneceği daha önce açıklanmıştı.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir