Fenerbahçe, Zalgiris’i de devirip, @EuroLeague’de üçte üç yaptı!

Fenerbahçe, Turkish Airlines EuroLeague’deki üçüncü karşılaşmasında eski oyuncusu Sarunas Jasikevicius’un çalıştırdığı Litvanya temsilcisi Zalgiris Kaunas’ı Ülker Sports Arena’da konuk etti.

Karşılaşmaya Leo Westermann’ın kaydettiği iki üç sayılık basketle başlayan ve ikili oyunların ardından gerçekleşen alçak post oyunları neticesinde hücum organizasyonları yaratmaya çalışan Zalgiris Kaunas, aksiyonun diğer tarafında ise kötü bir yay gerisi savunma performansı sergiledi. Gigi Datome ve Pero Antic’in kaydettiği üç sayılık atışlara engel olamasa da hücumdaki verimli yerleşim ve açılmalar sonucu Paulis Jankunas ve Kevin Pangos ile skor üretmeyi başaran Sarunas Jasikevicius’un ekibi, çeyreğin son aralığına değin oyunu kontrol etmeyi başardı.

İlk on dakikalık bölümde her iki ekip de oldukça yüksek yüzdeyle hücum ederken son bir dakikada maçın başına oranla çember savunmasını daha iyi yapan sarı lacivertli ekip, son hücumda Kostas Sloukas ve Ekpe Udoh ortaklığından gelen iki sayılık basket ile ikinci çeyreğe 28-24 önde girdi.

EuroLeague (@EuroLeague)
EuroLeague (@EuroLeague)

Nikola Kalinic’in topun çıkmasını engellemek için yaşadığı talihsiz pozisyon sonrası soyunma odasına gittiği ikinci çeyrekte her iki takımın da hücum yüzdeleri düşüş gösterdi ve savunmalar daha agresif hale geldi. Jan Vesely ve Ekpe Udoh ikilisinin parkede birlikte yer aldığı dönemde boyalı bölge savunmasında çok daha iyi bir performans ortaya koyan Zeljko Obradovic’in ekibi, Zalgiris Kaunas kısaları üzerindeki baskıyı istenilen düzeyde yapamayınca Litvanya temsilcisi oyunun içerisinde kalmayı bildi.

İlk yarının son aralığında sergilemeye devam ettiği olumlu savunma performansının meyvelerini toplamaya başlayan sarı lacivertliler, Zalgiris Kaunas’ın hücum etmekte zorlandığı anları Bogdan Bogdanovic’in organizasyon liderliğinde oldukça iyi değerlendirdi ve soyunma odasına 44-37 üstünlükle gitti.

Üçüncü çeyreğe Pero Antic’in kaydettiği üç sayılık basketle oldukça hızlı bir başlangıç yapan ve farkı ilk kez çift hanelere çıkaran (49-39) Fenerbahçe, Litvanya temsilcisinin üst üste iki hücumda bulduğu altı sayı sonucu mola almak zorunda kaldı.

Mola dönüşünde Kostas Sloukas ile üst üste sayılar bulan ve oyunun hakimiyetini yeniden ele geçiren sarı lacivertli ekipte Bogdan Bogdanovic, Zalgiris Kaunas pota altında yaşanan bir pozisyonda sakatlık geçirdi. Bogdan Bogdanovic’in oyunda olmadığı bölümü Bobby Dixon ve Kostas Sloukas’ı birlikte oynatarak geçmeye çalışan Fenerbahçe, hücumda istenilen organizasyon akışı sağlanamayınca Melih Mahmutoğlu’nu oyuna dahil etti.

Fenerbahçe, Kostas Sloukas önderliğinde bu bölümü ivmeyi koruyarak geçti ve final çeyreğine yedi sayı farkla 63-56 önde girdi. Çeyrek içerisindeki bir pozisyonda sakatlanan Bogdan Bogdanovic ise ayağına uygulanan tedavinin ardından son on dakikalık bölüm başlamadan soyunma odasının yolunu tuttu.

TrendBasket (@TrendBasket)
TrendBasket (@TrendBasket)

Karar çeyreğine Kostas Sloukas-Jan Vesely ikilisinin etkili oyunuyla giriş yapan ve karşılaşmanın büyük bölümünde sergileyemediği savunma organizasyonunu parkeye yansıtmaya başlayan Fenerbahçe, raibundlarda Zalgiris Kaunas karşısında problem yaşamasına karşın hücumda yarattığı verimli set organizasyonlarıyla farkı çift hanelere taşımayı başardı ve son beş buçuk dakikaya 74-59 önde girdi.

İki ekibin de maçın genel görüntüsünün aksine oyun içi yoğunluğu aşağı çektiği son bölümde parkedeki hemen hemen her oyuncusundan faydalanan Fenerbahçe, Ekpe Udoh ve Jan Vesely birlikteliği neticesinde çemberi de koruma konusunda problem yaşamayarak Zalgiris Kaunas’ı 82-68 mağlup etmeyi başardı. Bu sonuçla birlikte Turkish Airlines EuroLeague’deki üçüncü maçından da galibiyetle ayrılan Zeljko Obradovic’in öğrencileri EuroLeague organizasyonda evinde oynadığı maçlardaki yenilmezlik serisini ise 23 maça çıkardı.

Bireysel istatistikler

euroleague.net
euroleague.net
euroleague.net
euroleague.net

Şut kart

euroleague.net
euroleague.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler