Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin altı galibiyetli iki takımının maçında Fenerbahçe, deplasmanda Tofaş’ı 69-74 mağlup etti.

Maçın ilk sayıları Joffrey Lauvergne’den geldi. Tofaş’ın ilk sayılarıysa Kyle Weems’ten geldi. Bobby Dixon’ın turnikesiyle skor 3-10 oldu ve Orhun Ene televizyon molasını beklemeden periyodun bitmesine 07:15 kala maçın ilk molasını aldı. Lauvergne, Ahmet Düverioğlu’nun asistinde bulduğu basket faulle dokuz sayıya ulaştı. Tofaş’ın ikinci basketi de üçlükten, bu sefer Kenny Kadji’yle geldi. Muhsin Yaşar, Sammy Mejia, Weems ve Kadji’nin sayılarıyla skor eşitlendi(15-15). Üst üste hücumlardan boş dönen Fenerbahçe’de Melih Mahmutoğlu’nun üst üste beş sayısı farkı tekrar beşe çıkardı. Jeff Withey ve Diante Garrett’ın ikiliklerine karşılık Melih ve Luigi Datome’nin üçlükleri geldi ve skor 19-26’ya geldi. Tofaş’ın son hücumunda Yiğit Arslan’nın atışını Jan Vesely blokladı ve ilk çeyrek 19-26 sona erdi.

İkinci periyot Mejia’nın üçlüğüyle başladı. Lauvergne, sırtı dönük oyundan bulduğu sayıyla kaçırmadan 13 sayıya ulaştı ve skor da 22-31’e geldi. Yiğit, Berkan Durmaz ve Mejia’nın bulduğu basketlerle fark dörde indi. Fenerbahçe altı hücumun beşinde topu kaybettikten sonra Datome’nin asistinde Melih’ten üçlük buldu. Berkan Melih’e cevap aynı şekilde cevap verdi. Vesely ve Datome’nin üst üste basketleriyle fark sekize çıktı(33-41). İki takım periyodun sonunda karşılıklı hücumlarda top kayıpları yaptı ve ilk yarı 33-41 sona erdi.

İkinci yarı öncesi ilk yarının sonunda gelen teknik faul sonucu doğan serbest atışı Datome sayı yaptı. Sezon top kaybı ortalaması yedi olan Fenerbahçe, ikinci yarının başında 11 top kaybına ulaştı. İkinci yarının ilk basketi Melih’in üç sayılık atışı oldu ve fark çift hanelere çıktı(33-45). Dixon’nın üçlüğünün ardından periyodun bitmesine 6:31 kala Tofaş molası geldi. Molanın ardından sarı-lacivertliler farkı 21’e çıkardı. Tofaş’ın ikinci yarıdaki ilk sayıları çeyreğin ortasında Berkan’dan geldi. Mejia ve Berkan’nın sayılarıyla fark 14’e indi(40-54). Kalinic’in çizgiden bulduğu sayılara karşılık Tofaş Mejia, Berkan ve Weems’ten birer üçlük buldu ve skor 49-56’ya geldi. Fenerbahçe’nin üst üste iki top kaybının ardından iki hızlı hücum basketi bulan Tofaş, farkı beşe indirdi ve periyot 53-58 sona erdi.

Son periyotta Vesely’nin basket faulüyle skor 56-61 oldu. Mejia’nın üçlüğüyle fark tekrar ikiye indi. Lauvergne’nin yediği bloğun ardından tekrar yaptığı atış basket faul oldu ve periyodun bitmesine 05:46 kala Orhun Ene mola aldı. Bobby Dixon’ın üçlüğü skoru 60-67’ye getirdi. Lauvergne’nin üst üste dört sayısıyla fark periyodun bitmesine 03:12 kala sekize çıktı. Maç boyu hücum ribaundlarında etkili olan Fenerbahçe bir hücum ribaundu daha aldı ve Dixon’ın turnikesiyle fark çift hanelere çıktı. Maçın dönmesindeki başrol Berkan Durmaz, skoru 67-74’e getirdi. Maçın son dakikası içinde Vesely’e sportmenlik dışı faulden gelen serbest atışı Mejia sayıya çevirdi fakat kalan sürede başka sayı olmadı ve maç 69-74 sona erdi.

Bu sonuçla Fenerbahçe yedinci maçını da kayıpsız geçerken Tofaş sekizinci maçında ikinci yenilgisini aldı. Ev sahibi Tofaş’ta Mejia 24 sayı, 4 top çalmayla, Berkan 17 sayı, 6 ribaundla öne çıkan isimler olurken lider Fenerbahçe’de Lauvergne 20 sayı, 13 ribaund, Melih 17 sayı, 3 asistle galibiyetin mimarları oldular.

*Maçın bireysel istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Efekan Ozener

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir