Fenerbahçe, müthiş maç sonunda Real Madrid’i bir kez daha devirdi! | #FNBRMB

Fenerbahçe, Turkish Airlines EuroLeague’in 10. haftasında geçen sezon playoff aşamasında 3-0 ile saf dışı bıraktığı Real Madrid’i Ülker Sports Arena’da konuk etti. Fenerbahçe, son bölüm nefesleri kesen mücadeleden James Nunnally’nin son anlarda serbest atış çizgisinde kaydettiği bir sayı neticesinde 78-77 galip ayrılarak Turkish Airlines EuroLeague’deki yedinci galibiyetini elde etmeyi başardı.

Karşılaşmaya Ekpe Udoh’un boyalı bölgeden bulduğu isabetle başlayan sarı lacivertli ekip, savunma ribaundlarını kontrol etmekte zorlandığı ilk bölümde James Nunnally’nin skorer oyunuyla aksiyonun içerisinde öne fırlamayı başardı. Real Madrid’in EuroLeague’in Kasım ayı MVP’si Sergio Llull’un organizasyon liderliğinde Gustavo Ayon ve Felipe Reyes ile ürettiği sayılara özellikle Kostas Sloukas’ın oyunda olduğu aralıkta ikili oyunlar ile antitez üreten Fenerbahçe, oldukça yüksek oyun içi yoğunlukta geçen ilk çeyreği Rudy Fernandez’in son hücumda kaydettiği üç sayılık baskete karşın 23-19 önde kapatmayı bildi.

Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)
Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)

İkinci çeyreğe ilk on dakikalık bölümün son aralığındaki ivmeyle birlikte olumlu bir başlangıç yapan ve çembere atak ederek hücum etmeye çalışan Zeljko Obradovic’in ekibi, Gigi Datome’nin Rudy Fernandez ile olan eşleşmesinde ciddi sorunlar yaşayınca Othello Hunter’ın tamamlayıcılığı neticesinde bu kaynakta ortaya çıkan saldırı noktalarının önüne geçemedi. Koç Pablo Laso’nun öğrencileri çeyreğin çok büyük bir bölümünde buradaki eşleşme avantajının üzerine gidip, zaafı işlemeye başlayınca oyun ritmini kaybeden Fenerbahçe, Nikola Kalinic’in de bençte olmasının yadsınamaz etkisi neticesinde, topsuz hiçbir aksiyonu savunamaz duruma geldi. İlk yarı boyunca sergilediği tempolu oyun karakterinin meyvesini alan Real Madrid, James Nunnally’nin son saniyede kaydettiği üç sayılık basketin geçersiz sayılmasıyla soyunma odasına 40-39 önde gitti.

İkinci yarının ilk saniyesinden itibaren oyundaki ivmesini artırmayı başaran taraf Real Madrid oldu. Sergio Llull’un liderliğinde Gustavo Ayon’u boyalı bölgede oldukça verimli kullanmasının yanı sıra pas kanallarını da doğru okuyan İspanyol ekibi, sarı lacivertlileri boyalı bölgeye indirilmek istenen toplar esnasında top kayıplarına zorlayarak dengeyi lehine çevirmeyi bildi. Yükselen tansiyon ve gerilen salon atmosferi ile birlikte Kostas Sloukas’ın öncülüğünde reaksiyon göstermeye çalışan Fenerbahçe, görece daha agresif savunma yaptığı çeyreğin son aralığında oyuna yeniden ortak oldu ve Ekpe Udoh’un son hücumda alçak post oyunu üzerinden kaydettiği basketle final çeyreğine skoru da dengeleyerek girdi. (57-57)

Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)
Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)

İnanılmaz bir heyecana sahne olan mücadelenin final çeyreğinde her iki ekip de üç sayı çizgisinin gerisinde oldukça yüksek yüzdeyle hücum etti. Real Madrid’in Anthony Randolph ile ürettiği sayılara James Nunnally ve ve Bobby Dixon ile yanıt veren Fenerbahçe, Gigi Datome’nin savunma zaafından ötürü ortaya çıkan ikili oyun handikabını bu bölümde daha iyi örtmeyi bildi. Pas kanalı ve kanalda akışı başlatacak oyuncu üzerindeki baskıyı artırıp, boyalı bölgede yardım savunması getirme prensibiyle hareket eden Koç Zeljko Obradovic’in ekibi, oyun içi yoğunluğun bir an olsun bile azalmadığı maçta son dört dakikaya 74-71 önde girdi.

Halihazırda iki ekibin de yüksek oyun temposunda ve biraz da kontrolsüz biçimde hareket ettiği karar çeyreğinde Kostas Sloukas’ın teknik faul kararı sonrası beş bireysel faul hakkını doldurarak oyundan atılmasının ardından takımın tüm kontrolünü Bobby Dixon’a teslim eden Fenerbahçe, Birleşik Amerikalı oyun kurucunun bitime kırk saniye kala yaptığı top kaybı neticesinde Sergio Llull’un serbest atış çizgisinden ürettiği sayılarla skorda 77-75 geri düştü. Sergio Llull’un iki sayısının hemen ardından gelen hücumda çembere giderek skor üreten ve takımı taşımakta kararlı olduğunu gösteren Dixon, bitime 16.8 saniye kala skoru 77-77’e getirince molaya gidildi.

Mola dönüşü Real Madrid’in değerlendiremediği hücumun ardından ribaund mücadelesi esnasında Jaycee Carroll’ın kendisine faul yapmasıyla serbest atış çizgisine giden James Nunnally, iki atıştan birini sayıya çevirmeyi başarınca Fenerbahçe, nefesleri kesen mücadeleden 78-77 galip ayrılarak Turkish Airlines EuroLeague’deki yedinci galibiyetini elde etmiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler